TRİFUNOVİÇ: OĞLUM İNTERNETTEN GİRESUN BASKETBOLUNU ARAŞTIRINCA “BURASI BİR BASKETBOL KENTİ” DEDİ

TRİFUNOVİÇ: OĞLUM İNTERNETTEN  GİRESUN BASKETBOLUNU ARAŞTIRINCA  “BURASI BİR BASKETBOL KENTİ” DEDİ
 RÖPORTAJ: FEYZA ALİUSTAOĞLU

AÇYGBS'da işler yolunda gitmeyince sezon ortasında arabanın direksiyonu Sırp coach Aleksandar Trifunoviç'e teslim edildi.
1967 Belgrad doğumlu olan yeni hocamızın   Basketbol kariyerine bir göz atmak gerekirse;
 Trifunoviç  Basketbolun   eski söylemiyle Yugoslav yeni söylemiyle Sırp ekolünden geliyor. Basketbola hemen hemen aynı zamanlarda başladığımız hocamız uzun yıllar alt yapısından yetiştiği Kızıl Yıldız (Red Star)  takımına ilaveten K.K Zadar, Fribourg, Pogon Ruda Slaska, K.K Beo Petrol takımlarında 1985-2001 yılları arasında  başarıyla basketbol oynadı.
Antrenörlük hayatına ilk olarak Basketbola başladığı Kızıl Yıldız takımıyla başlayan Aleksandar Trifunoviç daha sonra Litvanya’nın markası olan Rytas'ın başına getirildi.Burada  2007 senesinde Baltık ligi şampiyonluğunu kazanan Trifunoviç aynı yıl kariyerinin en büyük başarısına imza atarak ULEB CUP turnuvasında Real Madrid'e karşı takımına final oynatmayı başardı. Ardından yoluna yine Rytas ile Euroleaguede Top 16'ya kalarak devam etti.. Litvanya macerasının ardından  Yunan takımı Panionios'u çalıştıran Trifunoviç  daha sonra kısa süreli Spartak Saint Peterspurg seyahati yaşadı ve Rytas'a geri döndü. 2011-2012 sezonunda Zalgiris ile Litvanya ligi ve kupasını kazanan hocamız daha sonra kariyerine  Kazakistan'ın B.C Astana takımında devam etti. 
Bu sezon başında herhangi bir takımla anlaşma yapmayan Trifunoviç sezon ortasında AÇYGBS ile anlaşarak basketbol kariyerine Giresun'da devam etme kararı aldı.
Öncelikle belirtmek isterim ki,  alçak gönüllü ve mütevazi bir insan olan hocamız ile sohbetimiz gerçekten çok keyifli geçti. Sorularımıza ve görüşlerimize son derece saygılı ve dürüst bir şekilde yanıt verdiğini söyleyebilirim.
- NEDEN GİRESUN'U TERCİH ETTİNİZ? 
“Astana klübünden ayrıldıktan sonra bir arayış içerisindeydim. Kariyerime uygun bir kulüp ararken Avrupanın en iyi liglerinin başında gelen Türkiye’den teklif aldım. Doğrusunu söylemek gerekirse Türkiye ligi gerçekten çok zorlu ve bir çok antrenörün çalışmak istediği bir lig. Giresun'u teklif gelene kadar tanımıyordum ancak  oğlum internete girip Giresun basketbolu ile ilgili bir araştırma yaptı ve hayran kaldı. “Baba sakın kaçırma burası bir basketbol kenti.” 
-GİRESUN KONUSUNDA SİZ NE DÜŞÜNDÜNÜZ? UMDUĞUNUZU BULABİLDİNİZ Mİ?
“Oğlumun böyle düşünmesi benim işimi kolaylaştırdı. Kulüp bilgilerine ulaştığımda hırslı, şehrin basketbola katkısının  fazla olduğu, organizasyon yapısının düzenli olduğu ve yöneticilerin Basketbol sevdalısı insanlar olduğunu gördüm. Ayrıca kulübün mücadeleci yapısı ve hikayesi beni çok etkiledi diyebilirim.
Giresun şehrine gelince umduğumdan da fazlasını buldum. Neticede küçük bir şehir ancak hem profesyonel futbol liginde (Giresunspor'un şu anda oynadığı ligi kastediyor) bir takımı hem de Avrupa’nın en önemli liginde bir basketbol takımı var. Bu sadece ülkeniz için değil diğer ülkelerde de pek rastlanılan bir durum değil. Mevcut durumu büyük bir başarı olarak gördüğümü söyleyebilirim.”
-GİRESUNDAKİ BASKETBOL KÜLTÜRÜ VE SEYİRCİ KONUSUNDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
“Şehir küçük ancak basketbol kültürü çok büyük. Böylesine önemli bir ligde takımınızın olması bunun en büyük göstergesi değil mi? Seyirci konusunda ise, taraftarın salonu doldurması ve takımı sonuna kadar desteklemesi en büyük temennim. Taraftar kalitesi konusunda çok şey duydum ama bu atmosferi çok da yaşadığımı söyleyemem.”
-TAKIMI KONUŞMAK GEREKİRSE; MAÇLARDA YERLİ OYUNCULARA FAZLA SÜRE 
VERMEDİĞİNİZ İÇİN ELEŞTİRİLİYORSUNUZ. BU KONUDA NE DERSİNİZ?
“Benden önce süre alıyorlar mıydı? Takımdaki yerli oyuncuların öncelikle antrenmanda yer almaları ve gösterdikleri performansla takımı ve maçı istediklerini ispat etmeleri lazım.( Soruya soruyla karşılık veriyor. Böyle bir cevaba önce çok şaşırdım sonra Yugoslav ekolünden gelen hocanın antrenman disiplinine ayak uyduramadıkları için yerli oyunculara süre vermediğini anladım ve bu konuda kendisine hak verdim.) Yeterince çalışan herkes takımda hak ettiği süreyi alır.”
TAKIMIN ŞU ANDAKİ HEDEFİ NEDİR? 
PLAYOFF'U DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ? GİRESUNDAKİ HEDEFİNİZ NEDİR?
“Takımın oyuncuları ben geldiğimde ligde kalmayı hedef olarak seçmişti. Şu anda fikstür olarak da baktığımızda ilk olarak ligde kalıcı olmayı sağlamak lazım. Playoff imkansız bir hedef değil. Önümüzdeki maçlardan sonra playoff değerlendirmesi yapabiliriz ancak şu anda iyi basketbol ve ligde yerimizi garantiye almalıyız. 
Giresun'da daha önceden kurulmuş olan bir takımı devraldım ve takım olma anlamında bir şeyleri değiştirecek zamanım yok. (saatini göstererek) Mart ayının sonuna geldik. (Aslında takımlar Mart ayı içerisinde takım olma sürecini tamamlamış ve yeni arayışlara kapılarını kapatmış olmaları lazımdır. Hoca bu gerçeği dile getiriyor.”
“TARAFTAR KALİTESİ KONUSUNDA ÇOK ŞEY DUYDUM AMA BU ATMOSFERİ ÇOK DA YAŞADIĞIMI SÖYLEYEMEM”

ÜST ÜSTE İKİ MAÇ KAZANAMADIK VE BUNDAN SONRAKİ MAÇLARIMIZIN HEPSİNİ İLK SEKİZ İÇİNDEKİ TAKIMLARLA YAPACAĞIZ. BU DURUM BİR AVANTAJ MI YOKSA DEZAVANTAJ MI?
“Üst üste iki maç kazanamadığımızı bizden öğreniyor) Türkiye ligindeki takımlar ya da maçlar arasında bir fark yok. Her maçı kazanmak için oynamak zorundayız. Bu yüzden rakip seçmek gibi bir ayrıcalığımız da yok. Oynadığımız rakibin sıralamadaki durumu bu anlamda bir şey ifade etmiyor.  Bizim için fark etmez.”
DEPLASMANDA SAVUNMA ZAAFLARIMIZ DAHA ÇOK ORTAYA ÇIKIYOR, BASİT HATALAR YAPIYORUZ VE MAÇ SONLARINI OYNAYAMIYORUZ. BU KONUDA NE GİBİ TEDBİRLER ALIYORSUNUZ?
“Doğru bir tespit. Deplasman galibiyeti almak çok kolay değil. Bizde disiplin ve beraber oynama alışkanlığı istediğimiz gibi değil. Bu kavramlar takıma akşamdan sabaha verilmiyor. Özellikle faydalı antrenman sürecinde olabilecek kazanımlar bunlar. Ancak biz takımda yeterli sayıda antrenman yapabilecek oyuncu bulamıyoruz. Mesela bir oyuncu sakat ya da cezalı olursa 10 kişi ile bile antrenman yapamıyoruz. Dolayısıyla işlemesi gereken süreç yara alıyor. Bu durum beraberinde maç sonlarında konsantrasyon eksikliği ve basit top kayıplarını getirebiliyor. Bir de bunlara  antrenmanda yeterli performansı vermeyen ya da vermek istemeyen oyuncuları eklersek işimizin ne kadar zor olduğunu anlarsınız. Kaldı ki bizim zamanımız yok ve maç kazanmak zorundayız.”
BU SÜREÇ SEZON ORTASINDA GELEN BÜTÜN HOCALAR İÇİN GEÇERLİ. NETİCEDE BU DURUMU BİLEREK TAKIMIN BAŞINA GELDİNİZ.
“Evet. Dediğim gibi böyle bir süreçte yeniden yapılanmaya gitmek (burada oyuncu değiştirmekten ziyade takım olma sürecini kastediyor) yıkıcı olabilir. Mevcut süreci en iyi şekilde devam ettirmek daha doğru. Basketbolun doğruları var ancak bu doğruların uygulamaya geçirilişi farklılık arz edebilir. Benim tarzım böyle.”
TAKIMI VE OYUNCULARIN PERFORMANSINI YETERLİ BULUYOR MUSUNUZ?
“Takımın başına geldiğimde yabancı bir oyuncu isteyip istemediğimi sordular. Ben mevcut oyuncularla devam edeceğimi söyledim. Neticede bu takım bir felsefenin, bir bakış açısının kurmuş olduğu bir takım. Daha öncede söylediğim gibi bir vizyonun eseri. Benim elimde elma var ve ben bununla elmalı kek yapabilirim. Mevcut yapıdan en verimli şekilde istifade edebilmek için elimden geleni yapıyorum.”
“TAKIMDA HERKESİN ÇOK YETENEKLİ OLMASINA GEREK YOK, ÖNEMLİ OLAN TAKIM OLABİLMEK”

TAKIMIN ROTASYONUNU DAR BULUYORMUSUNUZ?
“Maç içindeki rotasyon darlığı söylediğim gibi antrenman rotasyonunun darlığından kaynaklıyor. Bu ligde 6-7 yabancı ile oynamanız neticesinde yerli oyuncunun değeri daha da artıyor. (burada hoca maddi değerden çok takım içi faydadan bahsediyor). Ben yabancı oyuncu değil ama 2 yerli oyuncu almak isterdim.”
TAKIM GALİP GELDİĞİMİZ HER MAÇTA BİR PERİYOD ÇOK ÜSTÜN OYUN OYNUYOR. ÖRNEĞİN DAÇKA, KONYA VE TED MAÇLARI.  
“Burada hocaya iyi oynadığımız periyod skorlarını gösterip bunların savunma kaynaklı sayılar olduğunu söylemeye çalışıyorken lafımı bitirmeden benim söyleyeceğimi o söylüyor) Bunlar savunma kaynaklı sayılar. Biz önce savunma yapmalıyız. Basketbolda ne kadar sayı atarsanız atın sonunda az yiyen kazanıyor. (Darüşşafaka maçındaki savunmayı örnek veriyorum ve Euroleague seviyesinde savunma olduğunu belirtiyorum.”
OYNADIĞIMIZ MAÇLARI GENEL OLARAK DEĞERLENDİRİRMİSİNİZ
“Evet dediğim gibi bir vizyonun devamını en iyi şekilde sağlamaya çalışıyorum.Elimden gelenin en iyisini yapmak istiyorum. Hatırlamak istemediğim sadece deplasmandaki İBB maçı. Aklıma bile getirmek istemiyorum.   (bu maç için soru da almıyor). Diğer Telekom ve Trabzon maçları yine sizin dediğiniz gibi maç sonları yüzünden verdiğimiz maçlar.”
OYUNCULAR İÇİN NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ. OYNAMAYACAK YABANCI OYUNCU TERCİHİNDE ZORLANIYORMUSUNUZ?
“Crocker,Hosley,Perkıns,Dulyks üst düzey kariyerleri olan oyuncular. O hafta oynamayacak oyuncu konusunda zorlanıyorum.Dinlenen oyuncunun daha sonra adaptasyonu zor oluyor.”
CROCKER'İN ARKA ALANDAKİ SAVUNMASINDA SORUN GÖRÜYOR MUSUNUZ?
“Haklısınız. Crocker toplu oyuncuya sa-vunmayı ön alanda en iyi yapan oyunculardan. Topsuz adam savunmasını biraz daha geliştirebilir.Sonuçta hücum potansiyeli ortada.”
DORON VE WARREN BİR ARADA OYNAYINCA HÜCUMDA RİTM BULAMIYORUZ. BU ANLAMDA TAKIMDA OYUN KURUCU SORUNU VAR MI?
SETE SET HÜCUMDA SÜRE GEÇTİKÇE NEDEN ZORLANIYORUZ?
“Dediğim gibi takımın kurgusu bu şekilde daha önceden  tercih edilmiş. Bu oyuncular sayı attıkça performansı artan oyuncular. Ofansif anlamda çok yetenekli oyuncularımız var ancak bana göre herkesin bu kadar yetenekli olmasına gerek yok. Önemli olan takım olabilmek.”
DORON BÜYÜK BİR SİLAH. BİZE GÖRE ŞU ANDA TÜRKİYE LİGİNİN EN İYİ İKİ (2) NUMARALARINDAN. BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
“Evet. Doron gerçekten takımın en önemli silahlarından. Sizinde dediğiniz gibi takımın aklı. Ancak onu bu sezon oynadığı oyunla değerlendiremezsiniz. Geçmişini de çok iyi analiz etmeniz lazım.”
KENDİ EVİMİZDE YENEMEYECEĞİMİZ TAKIM YOK.
“Evet kendi evimizde her takımı yenebiliriz. Bizim oyuncular Fenerbahçe, Anadolu Efes,Daçka gibi takımlara  stressiz oynuyorlar. Neticede kaybetselerde sonuçta iyi bir takıma kaybedecekler. Bu yüzden maça daha kolay motive oluyorlar. Galatasaray maçının da böyle olacağını umut ediyorum.”
SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
“Enerjimizi en iyi şekilde sahaya yansıtmalıyız ve her maçı kazanmak için elimizden geleni yapmalıyız. Çok iyi oyuncuları olan takımlar değil çok çalışan takımlar başarılı olur.  Mesela …….takımının kadrosu çok iyi ama ligde kadrosu daha gösterişsiz olan ….takımı daha iyi durumda.”
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık