MEHMET KIR’LA DÜNDEN BUGÜNE KONUŞTUK ..

MEHMET KIR’LA DÜNDEN BUGÜNE KONUŞTUK ..
 MURAT BAYRAKTAR

Giresun futboluna, teknik direktör, futbolcu ve yönetici olarak hizmet eden isimlerden birisi olan eski SGK Müdürü Mehmet Kır, dobra dobra konuştu.
Aklında bildiği ne varsa söylemekten çekinmeyen, dobra kişiliği ile bilinen Kır’a sorularıma içtenlikte cevap verdiği için teşekkür ederim.
Giresunspor’un dününden, bugününe, Giresun sporunun içinde bulunduğu sürece kadar bir çok konuyu görüştük.
Çok can alıcı mesajlar ve önemli anekdotlarla dolu bu röportajı zevkle okuyacağınıza inanıyorum. İlk olarak Mehmet Kır’ı tanıyabilir miyiz? diye başladık, ve Sayın Mehmet Kır şu ifadeleri kullandı ..
“Uzun yıllar Giresun’da sporun içinde oldum. Amatöre 14 yaşında başladım. 1964 yılında Çınarspor’da futbola start verdim. Bana Çınarspor’da ilk lisansımı çıkaran rahmetli Mozambik Kadir’e de çok teşekkür ederim. Şeref Çakmak ve birkaç arkadaşım Çınarspor’da futbola başladık ve 1968 yılına kadar orada oynadım. 1968 yılında Giresunspor’dan teklif aldım ama anlaşma sağlanamadı, akademiyi kazanınca da Ankara’ya gittim. Ardından Tireboluspor’a geçtikten sonra şampiyon yaptığımız sene Tekin Yolaç’ın plajda futbol oynarken, “Kim bu çocuk” demesiyle Giresunspor’a transfer oldum. Çınarspor, Tireboluspor, Giresunspor’da futbol oynadım. Antrenör – futbolcu olarak 1981 yılında Gençlerbirliği’nde çalıştım. 1984’de Duroğluspor düşme potasındaydı, oraya gittim. Gençlerbirliği’ni şampiyon yapıp, Duroğluspor’u da ligde bıraktım. Sahilspor teklif yaptı. Sahilspor’u aldım ve iyi bir sezon geçirdik. Lig ikincisi ve en centilmen takım olduk. Gol kralı bizden çıktı. Ardından Giresunspor’dan teklif geldi. Altyapıya verdiğim önemden kolayı, Ersen Konal Giresunspor altyapısında antrenörlük yapıyordu. Ben de Gençlerbirliği genç takımını çalıştırıyordum. Oradan 4 – 5 futbolcu profesyonel takımlara gitti. 1985’te Sahilspor’dan sonra Giresunspor minik yıldız takımı antrenörlüğüne getirildim. 150 öğrencim vardı. Sabah 6.00 – 9.30 arasında Cumartesi ve Pazar amatör ligler başlamadan bu çalışmaları yaptık. 1986’da Giresunspor Antrenörü Kemal Dirikan’la amatörlerde öne çıkan futbolcuları toplayarak Giresunspor’a kazandırdık. Hasan Işık Bulancakspor’a gitti. Kemal Dirikan son 11 maç kala ayrıldı. Yerine göreve altyapı hocası olarak ben geldim. Daha başarılı olduk. Cengiz Demir’i aldık. Yaylada takımı beraber hazırladık. Özay Atmaca ile birlikteydik. Birkaç görevden sonra Giresunspor’dan ayrıldım. Köy Hizmetleri’ni şampiyon yaptım. Giresunspor amatör tekrar beni aldı. Herkes küme düşer derken, lig ikincisi yaptım”.“MUZAFFER DENİZ, ÇOK TAKDİR ETTİĞİM BİRİSİYDİ” ..
“Giresunspor’da Allah rahmet eylesin, Muzaffer Deniz başkanım. Çok takdir ettiğim ve değer verdiğim birisiydi. Bir gün; “Yeğenim bizi kurtar” dedi. Ben de dedim ki, “Yorulduğun yere yatak sererim.” Bir söz verdim. Bir gece beni aldılar ve kulübe geldi. O zaman SGK Müdürü olarak görev yapıyordum. Çalıştırmam mümkün değil ama Giresun bize bir görev söylemişse onu hiçbir bedel olmaksınız karşılamamız lazım. Küme düşme potasındaydı, önce Metin Aydın’a teklif ettim. “Müteahhitlik yapıcam” dedi, anlayışla karşıladım. Sadullah Zehir’i aldık. Beraber kümede kaldık. Gelecek sene menajerlik görevini istemedim ve yönetime seçildim”.

“BULANCAK’IN ÖNÜNÜ AÇMAK İÇİN İSTİFA ETTİM” ..
“Bulancakspor bana antrenörlük teklif etti ama benim diplomamın uygun olmadığını söyledim. Onlar ısrar ettiler. Kaptan Birol Özmen’e söyledim, beraber çalışacağız dedim. Bulancakspor’la 7. hafta lig dördüncüsüydük, 14. hafta lig 11. siydim. Artık Bulancakspor’a zarar vereceğimi düşündüğüm için görevimden istifa ettim”.

“OYNADIĞIMIZ FUTBOLLA TAKDİR GÖRDÜK” ..
“Oynadığımız futbolla takdir gördük. Eskişehir’de bir maçtan sonra yenildik ama seyirci bizi maç sonunda tribüne çağırıp alkışladı. Başkanından, yönetimine kadar hepsi tek tek kutladılar. Bu gurur verici bir olay. Mağlubiyetin gururu olur mu, demek ki oluyormuş”.

“GİRESUNSPOR’DA TAKIMIN KİMYASI BOZULDU” ..
“Giresunspor’da ilk yarıda oynayan kadro ile ikinci yarıda oynayan kadro arasında çok büyük değişikliler var. Yönetici transfer yapar, hata yapılabilir. Siz 4 – 5 tane takım oyuncusunu ikinci yarı değiştirirseniz, kaleci, stoper, orta saha, sol bek, sağ bek, forvet, takımın kimyasını bozarsınız. İlk 6 – 7 hafta başarılı giden bir takımın bu denli kötüye gitmesi neticesinde bir huzursuzluk var sonucu doğar. Bir kaç futbolcunun gidip de; “Hocam sizi bazı futbolcular istemiyor” deme lüksüne sahip olduğu zaman bu işler sarpa sarar. Ben olsam derhal o ikisinin biletini keserdim. Disiplin sağlamak için. Dışarı yansıdığına göre bu gizli bir durum değil ve hoş olmadı”.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık