“KALECİLİK SORUMLULUK DEMEKTİR”

“KALECİLİK SORUMLULUK DEMEKTİR”
  • 20 Haziran 2018, Çarşamba 9:29
 TANER KARAMAN

Kaleci, takımı kötü oynadığı zaman, gösterecek olduğu performansı ile ön plana çıkabilir.
Bu sene Es Esspor’un başarısında önemli rol oynayan Süper Amatör ’de önemli takımlarımızın formasını terleten Kaleci Ahmet Kürtün ile gazetemiz muhabiri Taner Karaman röportaj gerçekleştirdi. Uzun süre İlimiz süper amatörüne kalecilik yaparak hizmet eden ve performansı ile adından sıkça söz ettiren başarılı file bekçisi Ahmet Kürtün, “Kaleci demek başlı başına sorumluluk demektir” demektir.
İyi kaleci ile kaliteli bir futbolun ortaya çıktığını ifade eden başarılı file bekçisi futbola nasıl başladığını ifade eden Kürtün; mesleğine nasıl devam ettiği ile ilgili birçok sorumuza cevap verdi.
Genç yaşından Espiyespor altyapısından yetişerek büyük sorumluluklar üstlenen file bekçisi kendisini aynı zamanda cesaretli olarak tanımlıyor.
Kaleci Ahmet; “1981 doğumluyum. Evliyim bir çocuğum var. Ailemde daha önceden amatörde futbol oynayanlar var. Onların maçlarını izleyerek büyüdüm” dedi.

FUTBOLA NASIL VE NE ZAMAN BAŞLADIN SENDEKİ YETENEĞİ İLK KEŞFEDEN KİM OLDU?
“Ortaokul yıllarımda okul takımında başladım. Daha sonra Espiyespor’da lisanslı olarak 1996 yılında amatöre giriş yaptım. Bendeki yeteneği okul yıllarında beden eğitimi öğretmenim Halil Özer tarafından yönlendirildim. Biraz mecburi oldu. Espiyespor altyapısında kaleci başladıktan sonra üstüne koyarak kendimi geliştirdim devam ettim. Hala faal olarak oynamaktayım”.
Hangi takımlarda futbola devam ettiniz?
“İlk takımım Espiyespor daha sonra sırasıyla ise, Büyükliman Belediyespor, Ören Belediyespor, Yeniyolspor, Acarspor, Keşap Belediyespor, ASPspor, 1957 Espiyespor ve son olarak ise Es Esspor”.

HANGİ TAKIMDA AZ GOL YEDİNİZ ?
“2010 Yılında Espiyespor ile şampiyon olup BAL Ligi’ne çıktığımız sezon 9 gol yemiştim. En az golü o sezonda yedim”.

YEDEK BEKLEDİĞİN TAKIMLARDA HEMEN AYRILMAYI DÜŞÜNDÜN MÜ ?
“Hayır hiç düşünmedim. Mücadeleyi seven birisiyim konu kalecilik olduğu zaman farklı çalışma metodlarıyla sürekli kendimi geliştiriyorum. Kaleciliğe başladığım dönemden bu yana futbolun içinden gelen bir çok insandan çok önemli şeyler öğrendim. Kalecilik ile ilgili kendimi sürekli farklı çalışma metodlarıyla geliştiriyorum. Kalecilikte eğitim ve sürekli çalışma çok önemli. Bir çok başarılı kalecilere baktığınızda onlarda başarısında sırrın çok çalışmak olduğunu belirtiyor. Kısacası çalışmak çalışmak çalışmak”.


KALECİLER YALNIZ OLMANIN YANINDA BİRAZ ÇILGIN ADAMLAR OLARAK TANIMLANIR. SEN BU KONUDA NE DÜŞÜNÜYORSUN SEN DE ÇILGIN BİR KALECİ MİSİN?
“Hem çılgınım hem agresifim diyebilirim. Aynı zamanda cesaretli ve gözü kara birisiyim. Oynadığım takımlarda arkadaşlarım ve çalıştığım antrenörler bana her zaman gözü kara ve cesaretli kaleci olduğumu söylediler. Duran toplara çıkarak özgüvenimi takım arkadaşlarıma her zaman gösterdim. Ceza sahasının her zaman hakimi olduğumu gösteriyorum. Zaten cesaretli kaleciyim. Özgüvenim ve tecrübemi her zaman sahaya yansıtıyorum. Bunu yansıtınca arkadaşlarım gözlerinde güveni görüyorum. O zaman daha rahat oluyorum”.

FUTBOL HAYATINIZDA UNUTAMADIĞINIZ ANILARINIZ NELERDİR ?
“Birçok takımda futbol oynadım. Birçok insanla tanıştım. O İnsanlarla yaşadığım hüznü ve mutlu günlerim unutamadığım anılarım olarak bende saklı”.

AMATÖR FUTBOL TAKIMLARIMIZDA ALTYAPIDAN KALECİ YETİŞİYOR MU ?
“Maalesef altyapı kavramı il bazında var. İlçe bazında amatör takımlarımızın altyapı çalışmaları yetersiz haliyle kalecide yetiştiremiyoruz”.FUTBOL DIŞINDA HAYATINDA NASIL BİR İNSANSIN ?
“Sakin ev hayatını seven bir insanım. Eşim ve çocuğumla zaman geçirmek beni çok mutlu ediyor”.

SON OLARAK SÖYLEMEK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR ?
“Amatör takımlarımız milyonlar harcayarak BAL ligi kovalayacağına milyonlar harcayıp tesisleşmeli ve alt yapıya yatırım yapmalı. Altyapıda örnek olmuş kulüplerimizi rol model alabiliriz diye düşünüyorum”.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık