“KALECİLİK BECERİ GEREKTİRİR”

“KALECİLİK BECERİ GEREKTİRİR”
  • 06 Ağustos 2018, Pazartesi 9:44
TANER KARAMAN

 Futbol hayatına başladığı dönemde farklı kalecilik tarzıyla dikkatleri kısa süre içinde üzerine çekmeyi başardı.
Daha sonra Espiyespor altyapısında kendisini geliştirdi. Kaleciliğe başladığı dönemlerde Espiyespor'da önemli hocalar ile çalıştı. Espiyespor altyapı akademisinden yetişen ender kalecilerden bir tanesiydi. Ancak Kaleciliği kısa sürdü. Yaşamış olduğu ağır diz sakatlığı 30 yaşında futbol hayatını sonlandırmasına sebep oldu. Bir dönemler Espiyespor, Eynesil Belediyespor ve Ören Belediyespor kalelerini koruyan Eren Bahadır ile gazetemiz muhabiri Taner Karaman röportaj gerçekleştirdi. Muhabirimizin sorularını yanıtlayan bir dönemin efsane kalecisi Eren Bahadır futbol yaşantısını bizler ile paylaştı.
Sizi tanıyalım
Evli 3 kız babasıyım esnafım kendime ait işyerim var.
Futbola nasıl başladın kim seni keşfetti Kalecilik serüvenin nasıl başladı?
Futbola küçük yaşlarda başladım. Lisede okul müdürümüz, Hikmet İlhami Temel tarafından keşfedildim. Onun sayesinde kaleciliğe tam olarak başladım. Kendisine buradan selamlarımı yolluyorum. İlhami hocamın keşfetmesinden ardından Espiyespor'da devam ettim. 2000' li yılların başlarında Espiyespor'da oynadığım dönemlerde görev yapan antrenör hocalarımız kaleci olarak gelişimimde çok büyük faydaları oldu. Kaleci sürekli çalışıp çok yönlü olması gerekiyor. Kalecilik tamamıyla çalışma ve beceri gerektirir.
Kalecilik olarak nerede başladın? Nasıl devam ettin Kalecilerin özellikleri nasıl olmalı?
Kaleciliğe okul takımında başladım. Benim kaleciliğim ceza sahasına hakim toplara çıkan yer tutuşu iyi ve kararlı bir kalecilik tarzım vardı. Günümüz futbolu bunları gerektiriyor. Kalecilerin özellikleri ve meziyetleri olması lazım. Genç file bekçileri kendileri bir rol model belirleyip buna göre çalışarak kendilerini yetiştirmeleri gerekiyor.
Futbol hayatına nasıl başladın? Sırasıyla hangi takımlarda oynadın?
Arkadaşlık ortamını unutamadığın takım hangisiydi?
Futbola Espiyespor genç takımında başladım. Sırasıyla Espiyespor Eynesil Belediyespor Ören Belediyespor'da oynadım. Eynesil ve Ören Belediyespor takımlarında arkadaşlık ortamı futbol oynama arzusu ve özverisi iyi idi. Tabi bu arkadaşlığa ve o dönemde oynadığımız futbola yansıdı.
Kaleci olarak hangi takımda performansın iyi idi?
Daha çok Eynesil Belediyespor'da performansım iyi idi. Neden diye soracak olursanız 2005-2006 yıllarında oynadım. Yöneticilerimizin her konuda arkamızda durması bizler için çok önemliydi. Her şey olumlu ve güzel olur ise bu da performansa yansıyor. O sene bazı maçlarda sıkıntı yaşasak bile çoğu maçta kaleyi gole kapattım. Bireysel performansım adına o sene benim beklediğimden de çok olumlu ve pozitif geçti.
Futbol hayatın boyunca unutamadığın anıların var mı?
Eynesil Belediyespor ile Süper amatöre çıktığımız sene kritik maçlardaki anılarımı unutamam.
Süper amatöre çıktığımız sene çok kritik maçlar oynadık. Çok zorlukların üstesinden geldik. Takım ve yönetim halinde hep birlikte başardık. Dayanışmanın en ince örneklerini o sene göstermiştik. O sene benim açımdan unutamayacak olduğum anılarımı biriktirerek geçti.


Yaşamış olduğun Sakatlıkların futbol hayatına nasıl bir etkisi oldu?
Sakatlık benim en büyük kabusum oldu. En formda olduğum zamanlarda sakatlandım. Ören Belediyespor'da oynarken geçirdiğim ağır diz sakatlığından sonra, 30 yaşında futbolu bırakmak zorunda kaldım. Bunun bende duygusal etkisi büyük oldu. Beş sene daha oynayabilme zamanım vardı. Ağır sakatlıklar futbolcuların kabusu oluyor. Tabi bizim futbol oynadığım yıllarda sahalar toprak zemindi. Bunun çok büyük sıkıntılarını yaşadım.
Kendine ait işyerin var Futbol oynadığın dönemlerde İş ile futbolu aynı anda devam ettirebildin mi?
İş ile futbolun aynı anda yürümesi zor, futbol süreklilik isteyen spor dalı onun için ya iş yada futbol.
İkisini aynı yürütmek çok ama çok zor. Bunu aynı anda yürütebilmeniz çok ciddi çaba ve özveri gerektiriyor. Fakat sakatlık yaşadıktan sonra yürütmesi daha da zorlaşıyor.
Futbol hayatına toprak zeminde başladın Bunun ne gibi zorlukları oldu?
Toprak zeminde kalecilik zor kuru zeminde sakatlanma diz kapaklarının soyulması çok oluyor. Tabi toprak zeminin çamuru çok oluyor. Ama suni çimde daha az problemsiz maçlar çıkıyor. Hava şartları kötü olsa bile toprak zemindeki fazla problem çıkmıyor. İyi ki suni çime geçildi. Futbol oynayan arkadaşlarımız rahatladı. Sakatlıklar toprak zemine göre baya azaldı.
Kendine idol olarak örnek aldığın kaleci var mıydı?
Tabi ki Alman Milli takımının efsane kalecisi Oliver Kahn ve Rene Higuita idi. O dönemin efsane kalecileri arasındaydı. Bir kalecinin nasıl olması gerektiğinin en ince örneklerini bizlere gösteriyorlardı Kendimi geliştirebildiysen idol olarak kendime örnek aldığım kalecilerin becerilerini dikkatlice izledim. Onları örnek alarak kendimi geliştirdim.
Son olarak Genç file bekçilerine ve futbolculara neler söylemek istersin?
Son olarak Kalecilik çaba gerektiren bir meslek sürekli maç izleyip kalecileri takip etmeli yer tutuşlarını iyi yapmalı İdmanlarda çok çalışmalı ve en önemlisi sürekli konuşmalılar. Çünkü konuşması bir kalecinin kendisine güven getirir. Genç futbolcu arkadaşlarımızın sürekli çalışmaları gerekiyor. İdmanlarda olumlu pas, isabetli orta, isabetli paslara dikkatlice ve isteyerek çalışmalılar.

Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık