GOL KRALI COŞKUN ERDEMİR’LE NOSTALJİ ..

GOL KRALI COŞKUN ERDEMİR’LE NOSTALJİ ..
 MURAT BAYRAKTAR

Trabzon Yeşilspor’da futbola başlayan; Sebat Gençlik, İskenderunspor, Antalyaspor ve Giresunspor’da profesyonel olarak futbol oynayan, eski futbolcularımızdan, aslen Trabzonlu olan ancak uzun yıllardır ilimizde ikamet eden ve artık bizden birisi olan Coşkun Erdemir’le buluştum ve zevkli bir sohbet oldu.
Erdemir, yaşadığı futbolculuk deneyimlerinin yanı sıra bugüne özel de birçok mesajlar verdi, konulara parmak bastı.
Futbolda en önemli şeyin ‘Ahlak’ olduğuna dikkat çeken Erdemir, günümüz sporcularına da tavsiyelerde bulundu, iyi birer sporcu olmanın püf noktalarına değindi.

Her zaman önce sorduğumuz soruyu yine sorduk ve Coşkun Erdemir’i tanıyabilir miyiz? dedik..
“1950 Trabzon doğumluyum. İlk futbol oynadığım takımım Trabzon Yeşilspor. Çok kaliteli insanların yetiştiği bir kulüptü. Daha sonra Sebat Gençlik’te profesyonel oldum. 1971 – 72 sezonunda ilk yılımız öyle geçti, ikinci yılda takım şampiyonluğa oynadı. 14 gol attım ve gol kralı oldum. Şenol Güneş, Faruk Özak takım arkadaşımdı. İnanç vardı, sevgi vardı. Arkadaşlık vardı. Benim Giresunspor’a gelmemin en büyük nedeni Yeşil – Beyaz olmasıydı. Trabzon’da İdmangücü Yeşil – Beyazdı. Antalyaspor gibi bir takımı bırakıp 1. Lig’de Giresunspor’a geldim. Askere gittim, geldim takım 3. Lig’de. Hoca Gazanfer Olcayto idi. Aziz Ergun varı. Onlarla birlikte iyi bir takımdaşlık yapıp, şampiyon olduk. Sahamızda 2 yılda 4 defa felan berabere kaldık, mağlubiyetimiz hiç yoktu. Bazı nedenlerden futbola ara vermek zorunda kaldım. Sokakbaşıspor’da futbol oynadım. Başkanımız Mehmet Pınar başkanımızdı. Güzel günlerimiz oldu. Ekonomik nedenlerden dolayı kulüpleri taşıyamıyoruz”.

“GİRESUNSPOR’UN YAŞAMASI DA ÇOK ÖNEMLİ”
“Giresunspor’u başarılı görüyorum. Birinci olmadıktan sonra ikinciliğin esamesi okunmaz ama bir yerde yaşamak da kolay değil. Birinci liglerde kök söktüren takımlar şu anda mahalli ligdeler. Giresunspor’un bu hallere düşmesini istemem. Eleştirebiliriz, doğru gördüklerimizi söyleyebiliriz. Yapıcı eleştiride bulunmalıyız. Milletin şevkini kırmak olmaz. Belirli plan ve program dahilinde yapılırsa başarı gelir”.

“KARADENİZ FUTBOLU ÇÖKTÜ”
“Karadeniz ekonomisinin dibe vurduğunu görüyorum. Futbol oynadığım dönemlerde ekonomik sosyal olarak insanlarla bir arada olurdum. Artvin’den tut Samsun’a kadar ekonominin çöktüğünü görüyorum. Sportif başarı da maalesef yok”.

“ANTRENÖR YENİLİKLERE AÇIK OLMALI”
“Belirli düzenleri, sistemleri oturtup bir kalıba koyacaksın. O kalıbın dışına çıkacaksın zaman zaman. Oyun yeniliklerine açık olunması gerekir. 14 yaşına kadar futbolcu serbest olmalı. Bu sistemleri o yaştan sonra öğrenmeye başlar. Futbolcu bırakın kendini geliştirsin. Futbolcuyu çok sıkmayacaksın, bir kalıbın içine oturtmayacaksın”.

“EK SAHAYI YIKIP, BÜYÜK DARVE VURDULAR”
“Giresun futboluna en büyük darbeyi ek sahanın yıkılışı vurmuştur. Hiç kimde buradan kalkıp da profesyonel maça Etbaşoğlu mevkiine gitmez. Amatör için oralara gitmez. Futbolun bütün zevkini, kalitesini, geleceğini her şeyini ortadan kaldırdılar”.

“ÖNCE AHLAK ..”
“İyi bir sporcu olmak için önce Ahlak, ikincisi beslenme, üçüncüsü eğitim. Fizik gücümle futbol oynayan birisiydim. Zekamla berabere iş yapmadığımı şu an fark ettim. Bunu kombine eden insanların başaramaması diye bir şey söz konusu olamaz. Giresunspor’un altyapısında 3 aylık bir hocalık dönemim oldu. O çocukların ruhlarına nasıl davranacağımı bildim. 9 tanesi profesyonel oldu. Yaramazlık yapan oluyordu. Onları arkadaşlarının içinde azarlamıyor, baş başa konuşurdum”.

“İYİ BİR JENERASYON YAKALAMALIYIZ”
“Gazi Caddesi’nden çıkarken, o sevgiyi ve saygıyı halen görüyorum. Gözlerime baktıklarında para ile alamayacağım şeyleri elde ediyorum. Hatırlanmak güzeldir. Bu duygular bana yeter. Dünya üçüncüsü olmuş bir ülkeyiz. İngiltere – Hırvatistan maçının ardından paylaşımda bulundum. Hırvatistan’ı galibiyetinden dolayı tebrik ediyorum dedim. Bu Hırvatistan’ı içeride dışarıda perişan ettik. Şimdi Hırvatlar dünya kupası finali oynadı. Bunu bazı insanların dikkate alması lazım, aklımızı başımıza almamız lazım. İyi bir jenerasyon yakalamalıyız. 2002’de biz de iyi bir jenerasyon yakaladık ama parçalandık”.
Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 1 İnanılmaz 1 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık