"Giresun'da hayal olarak görülenleri, gerçeğe dönüştürdük"

AK Parti Giresun Milletvekili aday adayı Hasan Aydın ile sizler için söyleşi gerçekleştirdik. 
Aydın, 2001 yılında atandığı kurucu il başkanlığı, bir dönem yaptığı milletvekilliğinin yanı sıra 2013 yılında son olarak atandığı il başkanlığı dönemleri hakkında samimi ve içten açıklamalarda bulunurken, Giresun ve Giresunlular için hedeflerini ise siz okurlarımızla paylaştı.
Sizi tüm Giresun tanıyor aslında. Ama yine de kısaca kendinizi okurlarımıza kısaca tanıtır mısınız?
1958 yılında Dereli ilçesine bağlı Eğrianbar köyünde doğmuşum. Asıl mesleğim öğretmenlik. Ancak 30 yıldır Giresun'da aktif ticaretle uğraşıyorum. Giresun ekonomisine ticari hayatımızla ciddi katkılarımız oluyor. Evli ve 4 çocuk babasıyım.
-Uzun süredir Giresun siyasetinde aktif rol oynuyorsunuz. Bizlere siyasi hayatınızdan biraz bahseder misiniz?-
1991 yılında aktif olarak siyasete başladım. 2001 yılına kadar Refah ve Fazilet Partileri'nde il yönetim kurulu üyeliği, il başkan yardımcılığı görevlerinde bulundum. 
Türkiye'de değişim ve dönüşümün temellerini atan AK Parti kurucu il başkanlığı görevi şahsıma layık görüldü. AK Parti Genel Merkezi tarafından 12 Ekim 2001 yılında AK Parti Giresun kurucu il başkanı olarak görevlendirildim. 9 ay şan ve şerefle il başkanlığı görevini yürüttüm. 
2002 yılında AK Parti Giresun Milletvekili seçildim ve 2007 yılına kadar Giresun ve Giresun halkı için, o dönemki milletvekillerimizle inanılmaz işlere imza attık.
Milletvekilliği görevimiz sona erdikten sonra AK Parti'de çeşitli aktif görevlerde bulunduk. Şahsıma 2013 yılında yine il başkanlığı görevi layık görüldü ve 16 ay bu görevi şanla, şerefle ve onurla yürüttüm.
-Aktif siyasette AK Parti'nin kuruluşunda ciddi emek ve katkılarınız var. Peki, neden Ak Parti? Neden kurucu il başkanlığı? Biraz bu konulara değinebilir miyiz?-

Ülkemizin 2001 yılındaki şartlarını hepimiz biliyoruz. Türkiye o yıllarda ekonomik krizler, iç ve dışta ciddi sorunlar yaşıyordu. Türkiye'de bu süreç içerisinde yeni bir siyasi kurtarıcı rolü üstlenecek olan Sayın Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde siyasi akım doğdu. Hatırlanacağı gibi o yıllarda Sayın Cumhurbaşkanımız yeni akımın fitilini Giresun'umuzdan, Alucra'mızdan yakmıştı. Bu onur ve gurur Giresun'umuza nasip olmuştu. 
AK Parti bu şartlar içerisinde 14 Ağustos 2001 tarihinde Türk siyaset hayatına katıldı. AK Parti'yi kuran kadroyu ve liderimizi iyi tanıyorduk. Ülkemizin bu sıkıntılardan kurtulması gerektiğine ve bununda AK Parti kadrolarıyla olacağına inandığımız için AK Parti kadrolarında yer aldık. 
Kurucu il başkanlığı konusuna gelirsek, şahsımın il başkanlığıyla ilgili herhangi bir çalışmam olmadı. Ancak beni tanıyan arkadaşlarım, benim ismim de uzlaşarak genel merkez görevlilerine tavsiyede bulunmuşlar. Genel merkezimiz, genel başkanımızın da onayıyla kurucu il başkanlığı görevi bana tevdi edildi. 
-Türkiye'nin o yıllardaki durumunu hala iyi hatırlıyoruz. Böyle bir süreçte kurucu il başkanlığı döneminizden biraz bahseder misiniz? Ne gibi sıkıntılar, zorluklarla karşılaştınız?-
Tabi ki, üzerimize aldığımız görevin sorumluluğunu çok iyi biliyorduk. 2001 ortamında bazı çevrelerin partimizin kadrolarına olumsuz bakışlarının neler olduğunu tahmin edebiliyorduk. Az da olsa ilimizde bunun yansımalarını görüyorduk. İşimizin zor olduğunu, hatta ateşten bir gömlek giydiğimizi iyi biliyorduk.
Ama her şeye ve zorluğa rağmen mutlaka başarmamız gerektiğine inanmıştık. Her şeye sıfırdan başlıyorduk. Fakat ilerleyen süreçte teşkilatların kurulması aşamasında hemşerilerimizin ilgisini ve alakasını gördük. Buda işimizi kolaylaştırdı.
Kısa zamanda teşkilatlanmamızı bitirdik. Aynı şekilde ülke genelinde de teşkilatların oluşumu tamamlandı. 
Partimizin kuruluşu sırasında bize yol arkadaşlığı yapan kardeşlerime ve bize her zaman destek veren kadirşinas Giresunlu hemşerilerime bir kez daha teşekkür ediyorum. Tüm kamu oyununda bildiği gibi milletimizin ilgisi ve alakası sandığa yansıdı. Partimiz kuruluşundan 14 ay gibi kısa bir süre sonra 3 Kasım 2002 de yapılan seçimlerde tek başına iktidar oldu.
-Kurucu il başkanlığının ardından 3 Kasım 2002 de yapılan seçimlerde Giresun milletvekili olarak seçildiniz ve TBMM'de görev yaptınız. Giresun'a önemli yatırımlar gelmesinde sizin de çok ciddi katkılarınız oldu. Milletvekilliği döneminizi değerlendirir misiniz?-
9 ay kurucu il başkanlığı görevimi yürüttükten sonra milletvekili aday adayı olmak için bu görevimden istifa ettim. Genel merkezimiz bana ikinci sıradan milletvekili adaylığını layık gördü, halkımızın da teveccühleri ile 22. Dönem Giresun milletvekili olarak TBMM'de görev yaptım.
Milletvekilliği dönemimde teşkilatlarımızla, diğer milletvekili arkadaşlarımızla uyum içerisinde çalışmaya özen gösterdim. Problemlerin çözümünün istişareden geçtiğini hiçbir zaman aklımdan çıkarmadım. Üzerimize aldığımız görevi yerine getirmek için birlik, beraberlik ve kardeşlik duyguları içerisinde canla, başla çalıştık. Özelde ilimizin, genelde ülkemizin problemlerinin çözümlenmesi için her türlü gayreti, çabayı gösterdik. 
Milletvekilliği dönemimizde diğer milletvekili arkadaşlarımızla ve teşkilatlarımızla ilimizin kronikleşmiş birçok problemine çözüm ürettik. İlimize, insanımıza hizmet amacıyla birçok yatırımları gerçekleştirdik. Kısa söylemem gerekirse milletvekilliği görevim boyunca o dönemki milletvekillerimizle Giresun'a kazandırdıklarımızı halkımız çok iyi biliyor. Giresun'da hayal olarak görülenleri, gerçeğe dönüştürdük. Bunun mutluluğunu yaşıyorum. 
-2007 yılında aday adayı olmanıza rağmen milletvekili olamadınız. Ancak yine de AK Parti'de aktif olarak görev aldınız. 2013 yılında da yeniden il başkanı olarak atandınız. 2007-2013 yılları arasını biraz değerlendirir misiniz?-
Evet, genel merkezimiz o dönem hakkımızda bir karar aldı. Doğrusunu söylemek gerekirse her insan gibi ben de üzüntü yaşadım. Ancak şunu hep kendime telkin ettim. Hakkımızda hayırlı buymuş. Kesinlikle bir kırgınlık, küskünlük yaşamadım. Aksine partimizin yanında durmaya devam ettim. Bu konuda üzerime hangi görev düştüyse yerine getirmek için çabaladım, gayret ettim.
AK Parti'de aktif olarak görev almaya devam ettim. 2011 seçimlerine kadar genel merkez teşkilat başkanlığına bağlı olarak Tokat il koordinatörlüğü görevini yürüttüm. Milletvekilliği görevimiz olmasa da AK Partimizde her zaman görev adamı olarak yer aldık.
-Gelelim yeniden il başkanlığına atanmanız hususuna. 2013 yılında bir kez daha il başkanlığı görevi size tevdi edildi. Yeniden il başkanı olmak nasıl bir duygu? Bu konuda neler söylemek istersiniz?-
21 Eylül 2013 tarihinde genel başkanımızın, genel merkez teşkilat başkanlığımızın talimatları doğrultusunda il başkanımız ve yönetimi, merkez ilçe, il kadın kolları, il gençlik kolları başkanı ve yönetimleri görevlerinden istifa ettiler. 
Tabi ki, siz sormadan hemen ifade edeyim; Yerel seçimlere 6 ay kala bu teşkilatlarımız neden istifa ettirildiler bu konuyu benim değerlendirmem yanlış olur. Ama şu kadarını söyleyebilirim; Teşkilat işleyişinde zaman zaman böyle durumlarla karşılaşmak mümkün.
Uzatmayalım, yapılan çalışmalar neticesinde genel merkez teşkilat başkanlığımızın önerisi ile genel başkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan şahsımı, il başkanı olarak görevlendirdi. İkinci kez bu görev bana layık görüldü. Bunun mutluluğunu ve onurunu yaşıyorum. 
Hiç zaman kaybetmeden geçmiş tecrübelerimizden de yararlanarak en kısa sürede teşkilatlarımızı oluşturduk.  Arkadaşların bıraktığı yerden devam ettik. Teşkilatlar bazında eksiklikleri ve aksaklıkları tespit edip gerekli tedbirleri aldık. Teşkilatlar içerisinde uyumu, ahengi, birliği, beraberliği, kardeşliği pekiştirmek için gerekli çalışmaları yaptık. En önemli konulardan bir tanesi de il başkanın en önemli görevlerinden birisi ilimiz milletvekilleriyle uyum konusuna çok önem verdik. Teşkilat hiyerarşisi önemliydi. O zaman partimizde çok önemli konumda olan grup başkan vekilimiz Sayın Nurettin Canikli'nin ilimiz için bir değer, bir kazanım olduğunun bilinci içerisinde hareket etmemize inanıyorduk ve o şekilde de olumlu yönde çalışmalar yaptık. Aynı anlayışımız bakanlık döneminde de devam etti. Yerel seçimi süreci başlamış takvim hızla devam ediyordu. Yerel seçimler dolayısıyla boşalan teşkilatların yerine yenilerini göreve getirdik. 
-Yerel seçimlere 6 ay kala il başkanlığı görevine atanıza rağmen seçimlerden ciddi başarı ile çıktınız. 16 ilçenin 13'ünde belediye başkanlığını kazandınız, yine il genel meclisinde 40 üyeliğin 35'sını aldınız. Yine seçimlerde Giresun'daki oy oranınız yüzde 50,80 ile Türkiye ortalamasının çok üstünde gerçekleşti. Ancak Giresun Belediyesi'ni kazanamadınız. Sizin merkezde seçimi kaybettiğinizi, bunun için başarısız olduğunuzu iddia edenler hala var. Bu hususta neler söylemek istersiniz?-
Teşekkür ederim, güzel bir soru yönelttiniz. 
Hatta bazı çevreler yerel seçimlerden sonra görevden alınacağımızı uzun süre gündem de tuttular. Ama çabaları boşa çıktı. Çünkü bu şekilde değerlendirme yapanlar yanılıyordu. Doğrusunu genel merkez en iyi şekilde biliyordu. 
Söyle ki; İl başkanlığı görevi şahsıma verildiğinde Giresun merkez için arkasında yüzde 70 kamuoyu desteği olan bir belediye başkanı olduğu, işimizin kolay olmadığı bana söylenmişti. Birde biz merkezde seçimi 2009 yılında kaybettik, 2014 yılında kazanamadık. Bu ayrımı iyi yapmak gerekir. Bir başka hususta kaybettiğimiz bir secimi kazanmak için, seçim gününden itibaren çalışmaya başlamanız gerekir. 
Yani 2019'a şimdiden hazırlanmak gerekir. Dolayısıyla 2014 seçimlerinin çalışmasının da 2009 sonra başlamasının gerektiğinden bahsediyorum.
Benim il başkanlığı görevim 16 ay sürdü. Bu 16 ay süre içerisinde 3 yılda olacak işler gerçekleşti. 30 Mart yerel seçimleri 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilçelerin 5. olağan kongreleri, kadın ve gençlik kollarının, 4. olağan kongreleri bütün bu işler 16 ayın içerisinde oldu. Bu 16 aylık süre içerisinde teşkilatlarımızla ilgili (varsa) hiçbir problemi genel merkezimize taşımadım. Hep yerinde çözüm üreten oldum. Asıl olanda buydu zaten. 
Bir başka açıdan da değerlendirirsek 10 olan ilçe belediye başkanlığı sayısını 13'e, 8 beldeden de 6 tanesini partimiz kazandı. 40 il genel meclisi üyesinden 35'ini yine partimiz kazandı. Türkiye ortalamasının bir hayli üzerinde oy aldık. Bunun neresi başarısızlık. Kim ne derse desin güneş balçıkla sıvanmaz.
- 2015 genel seçimlerinde yeniden Giresun'dan milletvekili aday adayı oldunuz. Öncelikle şahsınıza bu kararın hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu kararı alma sürecinden biraz bahseder misiniz?-
Bu makamların gelip geçici olduğunu, önemli olanın hoş bir sada bırakmak olduğunu, bu makamdan ayrılmanın çeşitli yollarının olduğunu ama bize en güzelinin nasip olduğunu hep beraber gördük.
Bu kararı almadan önce genel başkan yardımcımız ve teşkilat başkanımız Sayın Süleyman Soylu ile birkaç kez istişare yaptım. Yaptığım istişareler neticesinde milletvekili aday adayı olabileceğimin müsaadesini kendisinden aldım.
 Şunu da belirtmek isterim ki, AK Parti içerisinde siyaset yaptığım süre hiçbir makam konusunda ısrarcı olmadım. Genel başkanım, genel merkezimiz şahsımıza hangi görevi layık gördülerse başıma taç ettik. Hiçbir görevde ısrarcı olmadığım gibi, hiçbir görevi de küçümsemedim, hiçbir görevden de kaçmadım. Aldığım görevi de yerine getirmek içinde her türlü gayreti gösterdim. Bu anlayışım bundan sonrada bu şekilde olacaktır.
-Son bir soru sormak istiyorum. AK Parti'de önümüzdeki seçim öncesi adeta aday adayı patlaması yaşandı. 52 aday adayı bulunuyor. Siz, milletvekilliği adaylığındaki şansınızı nasıl görüyorsunuz? İnşallah milletvekili seçilirseniz projeleriniz nelerdir?-
Bu konuda karar verici olmadığıma göre bir tespitte bulunmam doğru olmaz.
 Nihai kararı genel merkezimiz birçok kriteri dikkate alarak verecektir. İnşallah ilimiz ve ülkemiz için en isabetli, en doğru kararlar verilir. Burada şunu da belirtmek isterim ki, bu zamana kadar partimizin şahsıma verdiği görevleri yerine getirmek için siyasi görevimi birinci sıraya, ticareti ikinci sıraya koydum. Bu şekilde çalıştım.  Hayırlısı ne ise o olur.
Siyasette uzun yıllardır görev yapan, mecliste 5 yıllık milletvekilliği tecrübesi olan, ilimizin her yönüyle iyi tanıdığımı bilen birisi olarak milletvekilliğinde başarılı bir performans çizeceğime inanıyorum. 
Ayrıca yılların verdiği siyasi tecrübe, genel merkezimizle yaptığımız istişareler neticesinde almış olduğumuz bu karar, ayrıca şunu da belirtmem gerekir benim konumumda olan, yani kurucu il başkanlığı görevi yapıp, sonra milletvekilliği görevi yaparak, tekrar il başkanlığı görevi yapan 2 kişiyiz, 81 ilde iki kişi.
Projeler konusuna gelir isek; 13 yılı aşkın süredir ülkemizi idare eden AK Parti hükümetleri ülkemiz genelinde çok önemli ve tarihi hizmetler gerçekleştirdi. Aynı hizmetler ilimizde de gerçekleşti önümüzdeki dönemde başta güney çevre yolu, Tirebolu-Torul-Erzincan demiryolu projesi olmak üzere şahsım tarafından iyi bildiğime inandığım ilimizin geleceği ve daha ileri seviyelere ulaşması için önem arz eden projelerimiz de tek tek gerçekleşecektir.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık