GİRESUNDA BİR BASKETBOL SEVDALISI: FATİH YAMAK

Fatih Yamak: “Ligde kalmak gibi bir hedef bize yakışmaz.Yedi senedir yaptıklarımıza ihanet edemeyiz.Giresun basketbol taraftarına küme düşmeme gibi bir hedef gösteremeyiz, olmaz öyle şey!”

GİRESUNDA BİR BASKETBOL SEVDALISI: FATİH YAMAK
 Yeşilgiresun Belediyespor Başkan Yardımcısı Fatih Yamak’la arkadaşımız Feyza Aliustaoğlu, bir röportaj gerçekleştirdi.
Yeşilgiresun Belediyespor’un bin bir güçlükle mücadele ederek büyük fedakârlıklarla mücadele ettiği Spor Toto Basketbol Süper Ligi’nin başlamasına sayılı günler kalan bu güzel röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

ÖNCELİKLE BASKETBOL SEVDANIZ VE DAHA SONRA YGBS MACERANIZ NASIL BAŞLADI?
Samsun Anadolu Lisesinde yatılı okuyorken benim gibi yatılı okuyan arkadaşlarım okulun spor salonunda Basketbol oynuyorlardı. Bir gün beni de oyunlarına davet ettiler ve Basketbol sevdam böyle başlamış oldu.
YGBS macerama gelince; Giresun’da spor salonunda top zıplatmış,başarılar kazanmış olan arkadaşlar yeni bir basketbol açılımı yapmak için toplantı yapacaklarmış, beni de davet ettiler,katıldım . O güzel toplantı akşamının sonunda aldığımız kararlar neticesinde bugünlere kadar geldik.

YGBS’UN HAYATINIZDAKİ YERİ NEDİR?
Çok büyük. YGBS hayatımda gerçekten çok fazla yer kaplıyor. Hemen hemen her gün belli bir zamanımı takıma ayırmak zorunda kalıyorum. Ancak bütün bunları yaparken kesinlikle şikayetçi değilim aksine şehrimin insanlarını mutlu edebilmenin hazzını yaşıyorum.

YGBS’UN GEREK TİCARİ GEREKSE AİLEVİ YAŞANTINIZA GETİRDİĞİ ZORLUKLAR VE VARSA KOLAYLIKLAR NELERDİR?
Ticari hayatımıza herhangi negatif yada pozitif etkisi yok. Ayrıca ticari faaliyetlerimizi aksatmasına da kesinlikle müsaade etmiyorum.
Ailevi yaşantıma gelince; eşim Selda Yamak eski bir basketbol oyuncusu. Giresun Lisesinde basketbol oynamış.Bu oyunu seviyor.Dolayısıyla benim basketbola olan sevdam aile içinde de devam ediyor. Bu açıdan çok şanslı olduğumu söyleyebilirim. Selda Giresun’da oynadığımız tüm maçlara geliyor ilaveten zaman zaman deplasmanlara da birlikte gidiyoruz.

YGBS’A ÇOK GÜZEL BİR SÜREÇ YAŞATTINIZ. BU SÜREÇ İÇERİSİNDE UNUTAMADIĞINIZ YA DA EN GÜZEL ANINIZ HANGİSİDİR?
Abdi İpekçi'de TB2L şampiyonluk kupasını kaldırdığım anı unutamıyorum. Aslında o gün şampiyonluk kupasını kaldırmak oyuncuların hakkıydı. Kupayı benim kaldırmam ise planlanmış bir şey değildi. Üç gün önce de çok sevdiğim annemi kaybetmiştim. O anda sporcu kardeşlerim bu durumun da etkisiyle kupayı benim kaldırmamı istediler.Onlara çok teşekkür ederim.Muhteşem bir duyguydu.

UNUTAMADIĞINIZ MAÇ HANGİSİDİR?
İyi anlamda unutamadığım maç Giresun seyircisi önünde Sakarya’yı yenip BSL’ye çıktığımız son playoff maçı .Kötü anlamda ise yine kendi seyircimiz önünde BSL’ye çıkma hakkını kaybettiğimiz son Trabzonspor ve Darüşşafaka Doğuş maçları.

BİZİM KANAATİMİZE GÖRE , YGBS’A TÜM YÖNETİM OLARAK YAŞATTIĞINIZ SÜREÇ TÜRK BASKETBOL TARİHİNİN NADİR BAŞARI HİKAYELERİNDEN BİR TANESİNİ OLUŞTURUYOR. ÖNCELİKLE BU SÜREÇ HAKKINDA SİZ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
6 sezon önce bu yola çıkarken hedefimiz bölgesel ligde dişli bir takım kurarak bir üst lige çıkabilmekti. Öncelikli hedefimize ulaştık, yani kurduğumuz takımla lige damga vurduk. Daha sonra bu bize yeterli gelmedi ve bir üst lige çıkabilme arzumuzun önüne geçemedik. Hiç kuşkusuz bütün bunlar şehrin ve seyircinin ilgisi ile tetiklendi.

BU SÜRECİ YAŞARKEN “YETER ARTIK, BİZDEN BU KADAR” DEDİĞİNİZ ZAMANLAR OLDU MU?
Benim hiç olmadı ama bazı arkadaşlarımın oldu. Onları ben ikna etmeye çabaladım. Arada bir şaka yollu “abi yaktın bizi” diyorlar ama bu şehre bu takım aracılığı ile hizmet ettikçe onlar da bu işi daha çok sahipleniyorlar.

BU SÜREÇTE EN ÇOK ZORLANDIĞINIZ ANLAR NELER OLDU? BU SORUNLARIN ÜSTESİNDEN NASIL GELDİNİZ?
Trabzon ve Daçka ile oynadığımız final maçlarında her açıdan çok zorlandık. Kendi saha ve seyircimiz önünde, Giresun’da iki takım üst üste iki yıl lige çıktı,biz arkalarından baktık. Moral motivasyon olarak resmen dibe vurduk. Böylesi yaşanmışlıklardan sonra yeniden ayağa kalkmak gerçekten çok zor. Doğrusunu söylemek gerekirse bu anlarda işin peşini bıraksaydık kimse de bir şey söyleyemezdi. Herkes, yapacaklarını fazlasıyla yaptılar derdi.

BU SÜREÇ İÇERİSİNDE GEREK TAKIM İÇİN GEREKSE DİĞER KONULARDA FIRSATINIZ OLUP DA YAPAMADIĞINIZ YA DA KEŞKE YAPSAYDIK DEDİĞİNİZ ŞEYLER VAR MI?
Aklımızın erdiği ve paramızın yettiği her şeyi yaptık. Hatırlarsanız iki sezon önce finalde Daçka ile eşleşmiştik. O günlerde herkes Daçka’nın kesinlikle lige çıkacak ilk takım olacağını düşünüyor ve kimse onların yoluna çıkmak istemiyordu. Biz ise 2 maç kaybetseydik Daçka ile eşleşmeyecektik ve belki de o sezon lige çıkacaktık. Ancak bütün bu gelişmelere rağmen yönetim olarak takıma o maçları kazanması için prim bile verdik. Çünkü biz o maçları bilerek kaybetseydik belki Daçka ile eşleşmezdik fakat karakterimizi ve benliğimiz kaybederdik. Biz dik duran ve dik durmayı seven bir takımız.

BAŞARI HİKÂYENİZİN SİZİ MOTİVE EDEN ANA UNSURLARI NELERDİR?
Öncelikle eski bir basketbolcu olan eşim. Kendisine buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.Daha sonra 19 Eylül Kapalı Spor salonuna basketbol seyretmeye gelen herkes. Yaşlı teyzeler, küçük kardeşlerim, eski basketbolcu arkadaşlarım, simitçi, gazozcu… bizi iyi yerlerde görmekten keyif alan her kim varsa.

BSL’YE GİDEN YOLDA EN ÇOK CANINIZI SIKAN KONULAR NELERDİ?
Maddi sıkıntılar. (Fatih Bey’in bu konuda ağzından başka kelime çıktığını duymadık)

YGBS’DA (ESKİ YADA YENİ OLABİLİR) EN ÇOK HANGİ OYUNCUNUN OYNAMASINI İSTERDİNİZ?
Bizim takımda oynamış olanlardan Joshua Heytvelt.(Bu konuda aynı fikirdeyiz). Diğer oyunculardan ise bu sezon Armani Milano forması giyecek olan Miroslav Raduljica.

SİZİN HAYRANI OLDUĞUNUZ BİR BASKETBOLCU VAR MI?
Evet. Yunanlı basketbolcu Dimitris Diamantidis.

YGBS İÇİN OLMAZSA OLMAZ DEDİĞİNİZ ŞEYLER NELERDİR?
Taraftar... (Yine Fatih beyin ağzından başka kelime çıkmıyor)

YGBS’UN EN BÜYÜK HAYALİ NEDİR? BU HAYALİN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN BİR ZAMAN HEDEFİ KOYDUNUZ MU?
Önce Avrupa kupalarına katılabilmek daha sonra bir Anadolu takımı olarak şampiyonluk yaşayıp Karşıyaka’nın başarısını tekrar etmek.O şampiyonluk Müthiş ve takdir edilesi bir başarıydı.

ŞU AN TAKIM İÇİN YAPAMADIĞINIZ VE EN ÇOK YAPMAK İSTEDİĞİNİZ ŞEYLER NELERDİR?
Eski yada yeni yönetimdeki arkadaşlarımızla aklımızın erdiği ve elimizden gelen her şeyi yaptık.

SPONSORLUK İÇİN BİR AŞAMA KAYDEDİLDİ Mİ?
İki üç firma ile görüşmelerimiz sürüyor ancak umutlu olduğumu söyleyemem.

YGBS’UN ALT YAPILARLA İLGİLİ UZUN VADELİ BİR PROJESİ VAR MI?
Alt yapılarda 4 tane takımımız var ve bu takımların başlarında Giresunlu hocalarımız var. Ayrıca bu seneki asistan coach’umuz fundemental üzerine uzmanlaşmış olan Sijan DJORDJE.Kendisinin hem takıma hem alt yapıya hem de alt yapı hocalarımıza katkısı olacağını düşünüyoruz.

GİRESUN’A YENİ BİR SPOR SALONUNUN YAPILMASI GÜNDEMDE. BU KONU HAKKINDAKİ DÜŞÜNCELERİNİZ NELERDİR?
Giresun’un hem yeni bir salona hem de ikinci bir salona ihtiyacı var.23 Nisan'daki mendil kapma yarışından tutun da parti kongrelerine, konserlere, konferanslara, bayram kutlamalarına kadar her türlü aktivite kapalı spor salonunda yapılıyor. Hentbol hariç diğer tüm branşlar, halk oyunları da dahil olmak üzere ilkokul, orta okul, liselerin tüm sportif müsabakaları ve antrenmanları da bu salonda yapılıyor. Bu şehir sporda böyle bir yatırımsızlığı hak etmiyor. Eğer ki yeni salon yapılıp bu salon yıkılacaksa aynı sıkıntı yine devam edecek, değişen sadece izleyici kapasitesi olacaktır. Ligde en az kapasiteli tribünlere oynayan ve aynı zamanda en fazla seyirci potansiyeli olan takım biziz.

GİRESUN KAMUOYUNUN KAZANILAN BAŞARIYA OLAN İLGİSİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
Yeterli görmüyorum. Bu takım Giresun’umuza Türkiye'nin üst düzey takımlarını getiriyor ki bunların içinde Anadolu Efes, Galatasaray, Beşiktaş, Darüşşafaka, Fenerbahçe var ve o Fenerbahçe geçen yılın FINAL FOUR finalisti. Bu takımlarla oynadığımız maçlar Avrupa medyasının bile radarına takılıyorken, taraftar hariç, çoğu insan bu çorbaya tuz atmıyor.

KENDİNİZE “NEDEN BUNLARI YAPIYORSUN?” SORUSUNU SORDUĞUNUZDA CEVABINIZ NE OLUYOR?
1- Memleketimi, Giresun’u çok seviyorum
2- Basketbolu çok seviyorum.

TRİFUNOVİÇ İLE YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ. BU KONUDA NELER SÖYLERSİNİZ?
Geçen seneki başarıdan sonra Trifunoviç’den başkasını düşünmedik bile. Hoca’nın şehre olan uyumu çok güzel ve kariyeri ortada. Doğrusunu söylemek gerekirse kendisinden bu sene de başarı bekliyoruz.

BSL’DE BU SEZON HEDEFİMİZ NEDİR? NELERDEN ÇEKİNİYORUZ?
Bu sene playoff oynamak istiyoruz. Bir çekince olarak anlamayın ama takımın genç olmasının beraberinde getirebileceği sonuçları ben de merak ediyorum. Fakat hazırlık maçları ki birini senle izledik, bize çok umut veriyor.

KOMBİNE SATIŞLARINDA BEKLEDİĞİNİZ İLGİYİ BULABİLİYOR MUSUNUZ?
Daha iyi olması gerektiğini düşünüyorum. Bu yıl kombine fiyatlarını da iyice ucuz tutmaya gayret ettik.

GİRESUN BASKETBOLUNUN EN ÖNEMLİ FİGÜRÜ HİÇ ŞÜPHESİZ TARAFTAR. TARAFTARIMIZA ÖNCELİKLE HANGİ MESAJI VERMEK İSTERSİNİZ?
Evet bence de taraftar. Biz taraftarımızdan her zaman memnun olsak da 2. Ligdeki gibi ateşli, bilinçli ve oyunun daha fazla içinde bir taraftar görmeyi istiyoruz.

GELELİM EN ÖNEMLİ KONUYA. BU SENE GENÇ MİLLİ TAKIM OYUNCULARINA ŞANS VERİYORSUNUZ. FEDERASYONUN YAPMAK İSTEYİPTE YAPTIRAMADIKLARINI SİZ YAPIYORSUNUZ. BU HİKÂYEDE MUTLU SON OLUR MU?
Mutlu son nedir? Ligde kalmak mı, playoff mu? Bize göre playoff oynamak ve daha ileri hedefler koymaktır. Ligde kalmak gibi bir hedef bize yakışmaz. Yedi senedir yaptıklarımıza ihanet edemeyiz.Giresun basketbol taraftarına küme düşmeme gibi bir hedef gösteremeyiz, olmaz öyle şey. Evet paramız yok,ligin en az bütçeli iki takımından birisiyiz. Geçmiş başarılarımıza imza atarken de en yüksek bütçeli takım değildik. Bununla beraber mevcut kadromuzda Romanya ve Avusturya milli takımlarını domine eden oyuncular bulunuyor. Ayrıca; Emircan,Okben,Doğuş,Enes,Ömer Utku,Samet,Efe gibi oyuncularda ülkemizin alt yapısının kariyerli oyuncuları. Alt yapı milli takımları açıklanınca bu oyuncuların isimlerinin yanında Yeşilgiresun Belediyespor adı yazacak.Bundan güzel bir gurur olabilir mi?
Hiç şüphe yok ki bugün bütün bunları gururla söyleyebilmemizin en önemli nedeni onursal başkanımız Bülent Yavuz’un başarılı çalışmalarıdır. Bu sene takım kurulurken yine bizi yalnız bırakmadı, bırakamazdı da.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık