GİRESUN'DA ADAM GİBİ ADAM BİR MİLLİ SPORCU: MUSTAFA ÖDEN….

GİRESUN'DA ADAM GİBİ ADAM BİR MİLLİ SPORCU: MUSTAFA ÖDEN….
Bu haftaki konuğum Mustafa Öden…
Kısa süreli sporculuk hayatında her türlü başarıya imza atmış olan eski bir siyah kuşak Tekvando sporcusu.
Mustafa Öden 1981 yılında başlayıp  1985 yılında sakatlanarak son vermek zorunda kaldığı sporculuk kariyerinde İl birinciliği, Bölge birinciliği, Türkiye Gençler ve Büyükler şampiyonluğu, Genç milli takım, A milli takım, yılın sporculuğu gibi bir çok başarı kazanmış.
Bize göre ise öncelikle mütevazi, beyefendi ve güvenilir karakterini sporcu kimliği bütünleştirmiş olan bir güzel insan.
 KENDİNİZDEN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?
“1965 yılında Alucra’da doğdum. İlkokulu Seldeğirmeninde, Orta Okulu Giresun İmam Hatip Orta Okulunda, Liseyi Giresun Lisesinde tamamladım.  Halen Giresun’da esnaflık yaparak hayatımı devam ettiriyorum”.TEKVANDO SPORUNA NASIL BAŞLADINIZ?
“İmam Hatip Ortaokulunda beraber oturduğumuz daha sonradan milli formayı da giyecek olan Kadir Baş’ın teşviki ile bu spora başladım.( Biz bu durumu Kadir Baş’a sorduğumuzda onaylamadı ve şöyle anlattı: Mustafa çok mütevazi olduğu için böyle söyledi herhalde. Mustafa’nın tekvando da o zamanlar sarı kuşağı vardı. Antrenmanlarına gidip onu hayranlıkla izlerdim. Sonra hocaya beni de almasını söyledi ve asıl ben Mustafa Öden’in  sayesinde tekvandoya başladım. Tekvando sporunda  kendisi benim ustamdır ondan el aldım.)”

TEKVANDO SPORU HAYATINIZA NELER KATTI?
“Her şeyden önce bana özgüven verdi. Daha sonra toplum içinde sosyalleşmemize faydası oldu. Ayrıca spor sayesinde kötü alışkanlıklardan korunduk. O dönemlerde spor yapıyor olmasaydık kahve köşelerinde oturuyor olabilirdik”.

MİLLİ TAKIM SERÜVENİNİZ NASIL GERÇEKLEŞTİ?
“İlk olarak Genç Milli oldum. Yanlış hatırlamıyorsam 1982 senesiydi ve Sakarya’da Türkiye Gençler şampiyonasına katılmıştık.( Şampiyonanın tarihi:16.6.1982) Turnuvada 68 kg’da Türkiye şampiyonu olunca Milli takıma çağrıldım. Daha sonra 1984 yılında Konya’da Büyükler Milli takım seçmelerine davet edildim ve Milli takıma alındım”.
 
UNUTAMADIĞINIZ ANINIZ HANGİSİDİR?
“1984 yılında Milli takım seçmelerine çağırıldığımı söylemiştim. Kendi açımdan da en istekli ve formda olduğum zamanlardı. Seçmelerde çok iyi olmama ve rakibimi dövmeme rağmen hakemler maçı bana vermediler. Ancak bu bir yarışma değil milli takım seçmeleriydi ve tribündeki milli takım kurmayları adaletsiz durumu görüp milli takıma beni davet ettiler”.

UNUTAMADIĞINIZ MAÇ VAR MI?
“Evet var. Gençlerde Türkiye şampiyonu olduktan sonra büyükler kategorisine yükseldim ve Ankara’ya Türkiye şampiyonasına gittik. Finale kaldım. Ayak parmaklarım kırık olmasına rağmen finalde rakibime karşı çok üstün dövüştüm ama hakemlere yenildim. Herkes çok şaşırmıştı. Maçta yenik sayılmam beni çok hırslandırdı ve bir sonraki sene daha çok çalışarak milli takıma seçildim”.

TEKVANDO SPORUNUN GİRESUN’DAKİ İLK TEMSİLCİLERİNDENSİNİZ. BU SPORUN İLK DÖNEMLERİNE AİT NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
“Şüphesiz, hocamız Selemi Çelebi’nin girişimci yapısı sayesinde tekvando sporu Giresun’da yapılmaya başlandı. Ancak bu sporun tekniklerini ya da nasıl yapıldığını şampiyonalara gittiğimizde kendimiz öğrendik. Mesela Türkiye şampiyonu olduğum Sakarya’da işi çok iyi bildiğimizden değil yetenekli olduğumuzdan başarılı olduk. Şampiyona esnasında rakiplerimi izleyip hem bu sporu öğrendim hem de anında uygulayarak Türkiye şampiyonu oldum”.

MİLLİ TAKIMIN SİZİN SPORTİF KARİYERİNİZE NASIL FAYDALARI OLDU?
“Öncelikle biz bu işi çok amatörce yapıyormuşuz onu öğrendim. Milli takım kampında ilk düzenli antrenmanımı yaptım. Antrenman nasıl yapılır, nasıl çalışılır hepsini milli takım kampında öğrendim. Sonra bu bilgi ve görgülerimi Giresun’a taşıdım”.GİRESUN’A TAŞIDIM DERKEN ANTRENÖRLÜK DÖNEMİNİZDE OLDU MU?
“Evet oldu. Özellikle Selami Çelebi askere gittiğinde antrenmanları ben yaptırdım. Ben olmadığım zamanlarda Kadir Baş çalıştırıyordu”.

MİLLİ OLMANIZIN GİRESUN’A NE GİBİ FAYDALARI OLDU?
“Milli bir sporcunun antrenman yaptırmasının tekvandoya yeni başlayan gençleri olumlu yönde etkilediğini söyleyebilirim”.

GİRESUN’DA YILIN SPORCUSU OLDUĞUNUZDA NELER HİSSETTİNİZ?
“Hatırlamıyorum, yılın sporcusu mu olmuşum?(Mustafa Öden bu soru karşısında mütevazı mı davranıyor yoksa gerçekten hatırlamıyor mu anlayamadım ve konuyu kapattım)”

TEKVANDO SPORUNU YAPAN GENÇLERE NELER TAVSİYE EDERSİNİZ?
“Bir kere rakipten korkmayacaksın, rakiplerin senden korkacak. Kazanma hırsı olmadan, cesaret olmadan bu sporda başarılı olamazsın”.

SPOR YAŞANTINIZDA CANINIZI EN ÇOK SIKAN KONULAR NELERDİ?
“Sakatlıklar çok canımı sıktı. Erken yaşta sporu bırakmak zorunda kaldım. Bir de müsabakalara giderken masrafları cebimizden ödüyorduk. Eğer derece yaparsak harcadığımız paranın az bir kısmı federasyon tarafından geri ödeniyordu”.
SİZİ EN ÇOK NELER ZORLADI?
“Ayak parmaklarım kırık halde birçok müsabakaya çıktım. Üstüne basamadığım ayakla rakibe tekme atmak zorunda kaldım. Mesela Türkiye büyükler final maçına ayak parmaklarım kırık çıkmak zorunda kaldım. Ancak acıya katlanamadığın zaman başarı gelmez, bu sporu yapamazsın”.
 JUDO SPORUNDA İL BİRİNCİLİĞİNİZ VAR. JUDO DA İL BİRİNCİSİ NASIL OLDUNUZ?
(Tebessüm ederek) “Evet. Arkadaşlara taekwondo antrenmanı yaptırırken aynı salonda judocularda çalışıyordu ve onlara da ara sıra teknik gösteriyordum. Sonra nedense Judo il birinciliğine bende katıldım. Yarı finalde karşıma iyi bir judocu olan Ganca Mehmet çıktı, iponladım. Sonra finalde çok iyi bir sporcu olan Cengiz Alaaddinoğlu ile karşılaştık. Cengiz çok çaba göstermesine rağmen bir oyunla onu da yenerek il birincisi oldum”.
Taekwondo sporunu yıllarca yapmış olan Naim Elmas’a arkadaşı olan Mustafa Öden’i sorduğumuzda bize şunları söyledi: “Türkiye şampiyonalarına gittiğimizde rakipleri Mustafa Öden’in kaç kiloda dövüşeceğini soruyordu. Onunla karşılaşmamak için de hemen kilo vermeye ya da almaya çalışıyorlardı. Kendisinden çok korkuyorlardı. Hepimize göre Türkiye’nin en iyi Taekwondocusuydu”.
Mustafa Öden görüşmemizde birçok başarısından söz etmemizi istemedi. Ancak bu röportajın yazılı bir materyal haline gelebilmesi için bazılarından bahsetmek zorundaydık. Bu açıdan Mustafa Öden ’den şimdiden özür diliyoruz.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık