GİRESUN FUTBOLUNDA BİR AĞIR ABİ: HASAN ALİ TEK

GİRESUN FUTBOLUNDA BİR AĞIR ABİ: HASAN ALİ TEK
  • 28 Aralık 2016, Çarşamba 8:23
 Bu haftaki konuğum TÜFAD (Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği) Giresun Şube Başkanı olan ve kendisini futbola adamakla kalmamış aynı zamanda hayatını da futboldan kazanmış Giresun’un yaşayan futbol değerlerinden Hasan Ali Tek.
Profesyonel olarak Giresunspor, Rizespor ve Orduspor ’da 13 sezon aralıksız futbol oynayan Hasan Ali Tek daha sonra antrenörlük hayatına başladı. İlk olarak Giresunspor A takımında yardımcı antrenör pozisyonunda çalışan Hasan Ali ardından Derelispor, Sağlıkspor, Bulancakspor BAL takımı ve en son olarak da Görelespor BAL takımını çalıştırdı.

 HOCAM KENDİNİZDEN KISACA BAHSEDER MİSİNİZ?
“1967 yılında Giresun’da doğdum. İlkokulu Yeşil Giresun, Orta Okulu Fatih Orta Okulu ve Liseyi Giresun Lisesinde okudum. KTÜ Meslek Yüksek Okulunu Giresunsporla profesyonel sözleşme imzaladığım sene bırakmak zorunda kaldım”.

FUTBOLA NASIL BAŞLADINIZ?
“1981 yılında Örneksporda Şükrü Bayram’ın teşvikiyle lisans çıkartarak hem basketbol oynadım hem de  A ve genç takımlarında futbol oynamaya başladım”.GİRESUNSPOR VE PROFESYONEL FUTBOL MACERANIZ NASIL BAŞLADI?
“1986-1987 sezonuydu. Bir önceki sene Giresunspor 3. Lige düşünce yöneticiler Giresunlu gençlerden oluşan bir kadroyla 3. lige devam etme kararı aldılar. O sıralarda Orman işletmede Orman Mühendisi olan Kemal Dirikon önderliğinde yetenekli oyuncular tespit edilerek bir takım kuruldu. Bu takımın kadrosunda ben de yer aldım. Söz konuşu oluşum ikinci senesinde şampiyon olarak yeniden İkinci lige yükselme başarısını gösterdi”.

FUTBOL HAYATINIZDA UNUTAMADIĞINIZ YA DA EN GÜZEL ANINIZ HANGİSİDİR?
“1988-1989 sezonunda ikinci ligdeki sezon açılışı maçımızı Samsunspor ile Giresun’da oynayacaktık. Karşılaşma öncesinde yöneticimiz olan Temel Çabukusta soyunma odasında  “Takım kaptanı Hasan Ali” dedi. Çok heyecanlandım. Koridorda yürürken ve tünelden sahaya en önde çıkarken ellerim ve ayaklarımın heyecandan nasıl titrediğini anlatamam. Düşünsenize arkamda futbol olarak o kadar değerli insan varken kaptan olarak sahaya ben çıkıyordum”.

UNUTAMADIĞINIZ MAÇ HANGİSİDİR?
“1988-89 sezonunda Karabük deplasmanında oynadığımız maçı unutamıyorum. 84.dakikada oyuna girdim ve 86.dakikada ayağıma top değmeden kırmızı kart görerek oyun dışında kaldım. Hocamız Tezcan Uzcan  “sen fedaimisin” diye çok kızmıştı. Karabüksporlu Muharrem maçın içinde Harun’a, Adil’e ve Kemal abi’ye sert yapmıştı. Oyuna girer girmez bana da sert yapınca dayanamadım ve karşılık verdim ancak yan hakeme yakalanmaktan kurtulamadım”.

ÖNCELİKLE GİRESUN FUTBOLU  VE ALT YAPISI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
“Giresunspor’un bulunduğu yer şu an için çok güzel olmakla beraber daha iyisini yani süper ligi hak ediyor. İlaveten tesisleşme konusunda mevcut durumun artarak devam etmesi gerekiyor. Bir de alt yapı sorumluğunu almış olan hocaların öncelikle kendilerini yetiştirmeleri lazım. Kendisini yetiştiremeyen birisi futbolcu nasıl yetiştirsin”.
FUTBOL HAYATINIZDA EN ÇOK ZORLANDIĞINIZ KONULAR NELER OLDU? BU SORUNLARIN ÜSTESİNDEN NASIL GELDİNİZ?
“Temelden sosyokültürel olarak dar bir çevreden geliyor olmamız beraberinde eziklik kültürünü de getiriyor. Futbol olarak gelişim süreciniz sosyal gelişiminize paralel olmadığı için adaptasyon zorluğu çekebiliyorsunuz. Bu sorunla futbolun her anında bütün arkadaşlarım olarak karşılaşabiliyoruz ve halen de mücadelemiz sürüyor. Tabi bu duruma paralel olarak da futbol kamuoyunda bir Giresun lobimiz yok, oluşturamamışız. Bu konuda da çalışmamız lazım”.

FUTBOL HAYATINIZDA KEŞKELERİNİZ VAR MI?
“Keşke temelimiz daha iyi olabilseydi. Yeteneğimizin karşılığını alabileceğimiz sistem henüz kurulamadığı için potansiyelimizin karşılığını da tam olarak alamadık”.

SİZİ MOTİVE EDEN ANA UNSURLAR NELERDİR?
“Futbol sevgisi, futbol topuna olan aşkım. Bu oyunu oynamak benim için çok keyif verici bir durum. Hala futbol sahasına çıkınca içim cıvıl cıvıl oluyor garip bir sevinç kaplıyor her yerimi”.

FUTBOL HAYATINIZDA  EN ÇOK CANINIZI SIKAN KONULAR NELERDİ?
“Emeğinizin karşılığını alamamak her zaman canımı sıkıyor”.

BUNDAN SONRAKİ HEDEFLERİNİZ VE YAPMAK İSTEDİKLERİNİZ NELERDİR?
“Antrenör ya da eğitimci olarak yine futbolun içinde istikrarlı bir takımda çalışmak istiyorum”.
ANTRENÖRLÜK HAYATINIZ NASIL BAŞLADI? GİRESUNLU OLMAK BİR DEZAVANTAJ MI?
“Faal futbolculuk dönemim sona erdikten sonra kurslara devam ederek antrenörlük için gerekli olan belgeleri aldım. İlk olarak da Giresunspor A takımında yardımcı antrenör olarak görev yaptım”.
 “Evet futbolda Giresunlu olmak bir dezavantaj teşkil ediyor. Maalesef Giresun futbolunun Türkiye futbolunda yeterince ağırlığı olmadığı için ya da karşılığı az olduğu için her zaman zorluk çekiyoruz. Katıldığımız seminerlerde ya da ulusal organizasyonlarda gerek ben gerekse diğer arkadaşlarım her zaman bu eksikliği hissediyoruz”.

RİZE’DE YILIN SPORCUSU SEÇİLDİNİZ. BİRAZ BU KONUDAN BAHSEDER MİSİNİZ?
“Hürriyet gazetesinin her yıl yaptığı yılın sporcusu yarışması vardı. Rize de yapılan oylamalarda en fazla oyu Rize halkı bana verdi ve 1991 yılında Rize de yılın sporcusu seçildim. Rize’de yabancı bir sporcu olarak bu ödülü ilk kazanan benim”.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 1 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık