GİRESUN BASKETBOLUNUN EFENDİSİ: SİNAN ÖZKAYA

GİRESUN BASKETBOLUNUN EFENDİSİ:  SİNAN ÖZKAYA
 Bu haftaki konuğum Giresun Basketbolunun efsane yeteneklerinden olan ve taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmayı başarabilen nadir basketbolculardan Sinan Özkaya.
Sinan hocamız gerek Giresun'da gerekse de Giresun dışında bir çok önemli basketbol başarılarına imza atmış bir spor adamı.Türkiye şampiyonluğu, ikinci lig antrenörlüğü, gençlerde çeşitli Türkiye dereceleri, lise takımlarıyla elde ettiği başarılar bunlardan sadece birkaç tanesi. Hal böyleyken; hocamız hakkında öncelikli olarak hangi konuları seçmem gerektiği noktasında çok zorlandığımı ifade etmeliyim.  Dolayısıyla bu kısa röportajda Sinan Özkaya'nın başarı öyküsünü bütünüyle aktarmak  mümkün olamadı. 
Bununla beraber; Sinan hoca ile ilgili olarak bugüne kadar hiç kimseden olumsuz tek bir kelime dahi duymamış olduğumu öncelikle belirtmek isterim. 
Bu alçakgönüllü insana kimileri “Garip Sinan”, kimileri de “Arabım” diye hitap ediyor. Bana göre ise insanlık kimliği sporcu kimliğinin önüne geçmiş iyi bir arkadaş.SPORCULUK HAYATINIZ NASIL BAŞLADI?
“Spora ilk olarak Gazipaşa İlkokulunda rahmetli Şafak Baykan'ın teşvikiyle birlikte voleybol oynayarak başladım. Benim üzerimde emeği olan ilk antrenörümdür. Kendisini buradan rahmetle anmak istiyorum. Voleybol macerasından sonra Giresun spor alt yapısında Ruhi Yazıcıoğlu'nun önderliğinde futbol oynadım. Bunlara ilaveten ilkokul ve ortaokul yıllarımda atletizm, top atma, sırıkla atlama, yüksek atlama v.s gibi müsabakalarda dereceler elde ettim. Giresun'u il dışında çeşitli branşlarda defalarca temsil ettim”.

BASKETBOL HAYATINIZ NASIL BAŞLADI?
“Avni Öğütçü sayesinde başladı. Büyük Kaptanın mekânı cennet olsun”.

BENDE AVNİ ÖĞÜTÇÜ SAYESİNDE BAŞLAMIŞTIM. HOCAM; BASKETBOL HİKAYENİZ NASIL BAŞLADI?
“1982 yılının yaz tatiliydi. Her zamanki gibi bir sabah elimde çantam ile futbol antrenmanına gidiyordum. Caddede yürüyorken Avni Öğütçü yolumu kesti ve “haydi basketbol oynamaya gidiyoruz” dedi. İlkokuldan itibaren arkadaşım olan Avni Öğütçü'yü kıramazdım. Beraber kapalı spor salonuna basketbol oynamaya gittik. O gün oynadığımız oyundan sonra bize çalışma yaptıran Haydar Çalışkan “bundan sonra gelmeye devam et ” dedi ve böylece basketbol hikâyemiz başladı”.

BİRÇOK SPOR DALINA ÖZELLİKLE FUTBOLA YETENEĞİNİZ VARKEN NEDEN BASKETBOLU TERCİH ETTİNİZ?
“Arkadaşlık ortamımız ve Haydar Çalışkan diyebilirim. Gururla söylüyorum basketbol adına bildiğim ne varsa her şeyi Haydar Çalışkan'dan öğrendim”. 

HAYDAR ÇALIŞKAN'IN BENDE EMEĞİ ÇOK DİYORSUNUZ.
“Hem de nasıl. Hem emeği hem de etkisi çok fazla. Burada şunu da belirtmek istiyorum. Haydar Çalışkan'ın tayini Zonguldak'a çıktığında çok üzülmüştüm ve günlerce ağlamıştım. Hele de o yolcu etme anını unutamıyorum”.BASKETBOL OYNADIĞINIZ İLK YILLARA AİT UNUTAMADIĞINIZ BİR ANINIZ VAR MI?
“Evet var. Eğitimin salonunda antrenman yapıyorduk, sen de vardın. Sonra, salona başında kavuk olan iri yarı, esrarengiz birisi geldi ve bizimle basketbol oynamaya başladı. Hatırlarsan seninle birlikte maç içinde bu adamı çok hırpalamıştık. Sonradan öğrendik ki Haydar abinin kardeşi Mustafa Çalışkan'dan başkası değilmiş. Yeri gelmişken söylemek istiyorum, hayatımdaki Ağabey eksikliğini Mustafa Çalışkan doldurdu diyebilirim. Kendisinin bende hatırası çok büyüktür”. 
(Benimde ilk gördüğüm basketbolu bilen sporcu Mustafa Çalışkan'dır. F.A)

GİRESUN'DAKİ BASKETBOL GÜNLERİNİZE AİT NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
“O günler bende dün gibi hatta bugün gibi hep taze kalmıştır.  Pazar günleri Çınarlar fırınında yaptırdığımız kıymalıları kalede yerken Haydar abinin gitar konserini dinlemek kadar güzel bir şey olabilir mi? Ya da deplasmana giderken otobüste yaşadığımız olayları nasıl unutabilirim. O kadar  güzel yaşanmışlıklar  var ki. Arkadaşlığımızı tarif edecek kelimeleri bulamıyorum.  Mesela Timur Külünkoğlu ile Salim Taslı bizim takımda oynamamasına rağmen lise yarı final maçlarımıza Bolu'ya gelmişti. Bunlar çok güzel şeyler. Hani sormuştun ya neden basketbolu tercih ettin diye, işte bunlar yüzünden tercih ettim”.

ÖĞRETMENLİK MESLEĞİNİ NEDEN TERCİH ETTİNİZ? 
“Öğretmenlikten başka bir mesleği hiçbir zaman düşünmedim. Bu konuda   Lisedeki beden eğitimi öğretmenim Süleyman Düdükçü çok  etkili oldu. Çok değerli bir insandı.Allah rahmet eylesin”.

SİNAN HOCAM; UNUTAMADIĞINIZ BİR MAÇ VAR MI?
“Giresun Lisesi olarak gruplarda Ankara Atatürk Lisesine yenildiğimiz maçı unutamıyorum. Eğer  galip gelseydik Giresun'dan ilk defa bir takım  Türkiye finallerine gidecekti”.

EVET BENİMDE UNUTAMADIĞIM BİR MAÇ. HALA NASIL KAYBETTİK DİYE DÜŞÜNÜRÜM. SİNAN HOCAM BİZ BU MAÇI NASIL KAYBETTİK HATIRLIYOR MUSUN?
“Hatırladığım kadarıyla oyunun sonlarıydı ve maç berabereydi. Sonra ne olduysa benim dirseğim sakatlandı ve oyundan çıkmak zorunda kaldım. Ancak ne olursa olsun biz bu maçı kazanmalıydık çünkü Ankara temsilcisini yenebilecek kalitede bir takımdık”.

ŞU ANDAKİ GİRESUN BASKETBOLU HAKKINDA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ.
“Öncelikle Bülent Yavuz ve eski basketbolcu arkadaşlarımı yürekten tebrik etmek istiyorum. Gerçekten büyük bir iş başarıyorlar. Keşke bütün bunlar benim Giresun'da olduğum zamanlarda olsaydı. İşin içinde olup onlara yardım edebilmeyi çok isterdim”.

ANTRENÖR OLARAK ÇALIŞTIRDIĞINIZ TAKIMLA İSTANBUL VE TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDUNUZ. BU KONUDAN BİRAZ BAHSEDER MİSİNİZ?
“Evet. Antrenörlüğünü yaptığım Yıldırım Spor ile 2 kere İstanbul şampiyonu, 1 kere de Anadolu kupasında Türkiye şampiyonu olduk. Sonradan öğrendiğime göre  İkinci İstanbul şampiyonluğunu kazandığımız yıl Giresun'a geri döndüğüm için takım Türkiye şampiyonasına katılmamış”.

TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDUĞUNUZ TURNUVADA GİRESUN DENİZ DAĞCILIK TAKIMI İLE OYNAMIŞSINIZ?
“Evet, Deniz Dağcılık ile oynadık. Oyuncularım bizimkilere (deniz dağcılık oyuncularına) hayran kalmışlardı. Giresun'dan basketbol bilgisi yüksek bir takım beklemiyorlarmış. Ancak ben durumu bildiğim için kendilerine maç için gerekli uyarıları yapmıştım. Sonrasında Türkiye şampiyonu olduk”.

TÜRKİYE BASKETBOL BİRİNCİ LİGİNDE OYNAYAN TAKIMLARIN BİRİSİNDEN ANTRENÖRLÜK TEKLİFİ ALDIĞINIZI BİLİYORUM. NEDEN KABUL ETMEDİNİZ?
“1990'lı yıllarda Türkiye Birinci Basketbol Liginde oynayan Paşabahçe takımını Önder Seden çalıştırıyordu. Sayın Önder Seden benimle birlikte Paşabahçe'de çalışmak istediğini söyledi. Fakat böylesine cazip bir teklifi kabul etmem durumunda öğretmenlikten ayrılmak zorunda kalacaktım. Sonunda bir memur çocuğu olarak garanti işi tercih ettim ve teklifi geri çevirdim”. 


TEKLİFİ KABUL ETSEYDİNİZ BASKETBOL HİKÂYENİZ FARKLI OLABİLİR MİYDİ?
“Aslına bakarsan bende merak ediyorum teklifi kabul etseydim neler olurdu diye. Belki de çok daha iyi şeyler olabilirdi. Bununla beraber çok güzel okullarda çalıştım ve asla pişman olmadım”.

ŞU ANDA YÖNETİCİLİĞİNİ YAPTIĞINIZ ENKA LİSESİ'NİN BASKETBOL TAKIMI İLE İLGİLİ PAYLAŞMAK İSTEDİĞİNİZ ŞEYLER VAR MI?
“Evet. İstanbul finallerinde Yıldızlar koleji ile oynadığımız maçta son saniyede yenildik ve sonrasında onlar dünya şampiyonu oldu”.

BASKETBOL HAYATINIZDA HİÇ KEŞKELERİNİZ OLDU MU?
“Hayır, hiç olmadı. Basketbol adına hep mutlu oldum. Mutlu olanın keşkesi olmaz”.

BASKETBOL İÇİN OLMAZSA OLMAZ DEDİĞİNİZ ŞEYLER NELERDİR?
“Önce adam olacaksın, iyi insan olacaksın. Herkesin iyi bir basketbolcu olma şansı yok ama iyi bir insan olabilirler”.

GİRESUN'DA BASKETBOL İLE İLGİLENEN ANTRENÖR VE OYUNCULARA NELER TAVSİYE EDERSİNİZ?
“Basketboldan asla vazgeçmesinler. Kendilerine doğru rol modeller bularak sporun ve basketbolun kazanımlarını günlük hayatlarında iyi kullansınlar”.

SON OLARAK NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?
“Giresun'u çok seviyorum…”

SİNAN ÖZKAYA KİMDİR?
Sinan Özkaya 1967 yılında Giresun'da doğdu. İlk, orta ve Lise öğrenimini sırasıyla Gazipaşa İlkokulu, Merkez Ortaokulu ve Giresun Lisesinde tamamladı. Üniversite öğrenimini ise Marmara Üniversitesi Spor Akademisi bölümünde tamamladı.
Öğretmenliğe 1988 yılında ilk olarak Beden Eğitimi Öğretmeni olarak atandığı Adıyaman'ın Gerger İlçesinde başladı. Planları içerisinde akademik kariyer olan Özkaya beş aylık bir tecrübenin ardından Adıyaman'daki görevinden ayrılarak İstanbul'a geri döndü ve mezun olduğu Marmara Üniversitesinde Yüksek Lisans yapmaya başladı. 
Sinan Özkaya bir taraftan master programına devam ederken diğer taraftan Özel Birkan Yetkin Lisesinde Beden Eğitimi Öğretmeni olarak çalışmaya başladı. Daha sonraki yıllarda öğretmenlik görevine İstanbul'un seçkin okullarından Saint Michel Lisesinde devam etti. 2001 yılında Giresun Yavuz Koleji ile anlaşarak çok sevdiği Giresun'a gelen Sinan Özkaya burada 3 yıl çalıştıktan sonra İstanbul Enka Okullarından gelen teklif üzerine İstanbul'a geri döndü. 
Sinan Özkaya oyunculuk hayatında  ilk olarak basketbola başladığı Çınarlarspor'un formasını giydi. Ardından Giresun spor ve Fiskobirlik sporda oynadı. İstanbul'daki öğrencilik yıllarında Giresun Lisesinde Beden Eğitimi öğretmeni olan Harun Gürsel'in davetiyle birlikte Balıkesir Rüya spor'un oyuncusu oldu. Bununla birlikte İstanbul takımlarından Beyoğluspor, Çatalcaspor ve Yedikulespor'da basketbol oynadı.
Sinan Özkaya antrenörlük kariyerine ise öncelikle görev yaptığı okullarda başladı. Ardından Efes Pilsen'in Türkiye çapında uyguladığı oyuncu taramasında görev aldı. Daha sonra İstanbul'da çalıştırdığı Yıldırımspor ile üst üste 2 yıl İstanbul şampiyonu olan  Sinan Özkaya yine Yıldırımspor ile Anadolu Kupasında  Türkiye Şampiyonluğu yaşadı. Yıldırımspor  İkinci İstanbul şampiyonluğundan  sonra Sinan Özkaya'nın Giresun'a dönmesi üzerine  Türkiye Şampiyonasına katılmama kararı aldı. Genç erkeklerde Işıkspor ile Türkiye dördüncülüğü kazanan Özkaya ayrıca Türkiye İkinci Liginde Beylerbeyi takımını da çalıştırdı.
Sinan Özkaya halen İstanbul Enka Okullarında Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık