“GİRESUN BASKETBOL SEHRİDİR”

“GİRESUN BASKETBOL SEHRİDİR”
 Eski basketbolcu ve basketbol hakemlerinden Okan Hamdi Durak'la bir röportaj yaptık.
Arkadaşımız Murat Bayraktar, Durak ile geçmişten bugüne keyifli bir röportaj gerçekleştirdi. Okan hoca öylesine önemli konular anlattı ki, eminiz her yaştan insan bu yazıda kendilerine de bazı şeyler bulacaktır.
Röportajımıza başlıyoruz…

“HAKEMLİK BANA DAHA CAZİP GELDİ”
“1968 yılında Giresunspor futbol genç takımı seçileceği zaman Beden Eğitimi Öğretmeni Emin Aktaş, seçme yaptı. 16. olarak ben seçildim. Geçirdiğim trafik kazasından dolayı ayağımdan raporum vardı ve seçmelerden geçemedim. Daha sonra ben basketbola yöneldim. Tayfun Eren'in sayesinde 1973 yılında basketbola başladım. O zamanın il temsilcisi Nihat Yanıkoğlu'ydu. Basketbol ligleri başladı. 1973 – 74 sezonunda basketbol oynadım. Ama kendimi sporculuğa yatkın görmediğim için ondan ziyade yönetme kısmına geçtim. Amatörce Şafakspor'u çalıştırmaya başladım. 2 sene Giresunspor'da ben, Haydar Çalışkan, Ali Yıldız, Vehbi Güvenç beraber oynadım. Üst üste iki sene şampiyon olduk. Daha sonra Haydar Çalışkan'la birlikte Giresun Lisesi'nin takımını çalıştırmaya başladık. 1980 yılında askerlik dönüşünde, Haydar Çalışkan'ın teklifiyle basketbol il temsilciliği yaptım fakat 1 sene sürdü. Fakat benim branşım olmadığı için hakemlik daha cazip geldi.”

“ÜNİVERSİTENİN TAKIMINA DESTEK ARTMALI”
“1990 – 2000 yılları arasında Fiskobirlikspor'da Haydar Çalışkan çok büyük başarılar elde etti. Fakat ondan önce erkeklerde Çınarlarspor vardı. Ben onların maçına gittiğimde rakip takımın inşallah bize Çınarlarspor düşmesin diye dua ettiğini gördüm. Üniversite'nin basketbol takımı Giresunspor'un da destek vermesiyle daha başarılı hale geldi. Ben antrenör Kürşat hocamla da görüşüyorum. Biraz daha destek olunca eski günleri yakalarız. Ama geçen sene bu destek olsaydı daha iyi olacaktı. Millet uyanmadan ben bu dereyi geçerdim dedi.”“SPONSOR DESTEĞİ ŞART”
“Yeşilgiresun Belediyespor'un gençlik projesi çok önemliydi. Gençlerimize süre verildi. Sponsor desteği olmadan bu işler gitmez. Bütün takımların arkasında sponsor desteği var. Gençlik aşısı şeye benziyor, meyveye aşı yapmaya. Ya tutarsa gibi bir şey bu. Geçen sene çok iyi ses getirdi. Ama bu aşının her zaman tutacağı anlamına da gelmez. Bu sene gelişim ligi var. Belki bu gelişim liginden ileride bir iki gencimiz yukarıya çıkabilir.”

“BASKETBOL İL TEMSİLCİSİNİN ADINI BİLEN VAR MI?”
“Sokak basketbolunun ilimizde devam edememesinin birinci sorumlusu Basketbol İl Temsilciliği'dir. Bu işi yeni yapıyoruz ediyoruz diyorlar. Bu sahayı çizen Bahri Barutçu, başlatan Haydar Çalışkan. Daha sonra Salim Taslı aldı. Daha sonra Mehmet Levent Baş devam ettirdi. Ben devam ettirdim bitti. Sokaklarda ben gezerken gençler de aynısını söylüyor. Hocam senin zamanında sokak basketbolu yapıyorduk. Şimdi sokak basketbolunu oynayamıyoruz. Ordu'ya giden hakemler Giresunlu ama Ordu bölgesi hakemi olarak görev yapıyorlar. Giresun'un klasman hakemliği kontenjanı 3'tü. 2010'dan bu yana bu böyle. Bir gün Samsunlu Ali Kemal Çımagil o dönem Basketbol Merkez Hakem Komitesi başkanıydı. Federasyondan Recep Ankaralı ile bir görüşme yaptık. Ben dördüncü kontenjanı istedim. Verilmeyince ben de o heyecanla masaya yumruk attım. Verin bana dördüncü kontenjanı ben çalışıyorum dedim. Ben bu dördüncü klasman gelmeyince ben C Klasman hakemlerimizden birisini Ordu bölgesi yaptım kontenjan eksilsin diye. 6 – 7 ay sonra geri çekecektim. O zamanlarda bazı insanlar, vay efendim Okan Durak hakemi Ordu'ya götürdü. Hayır, efendim konunun özü bu kontenjan. Alttan gelen hakemin hedefi var. Önünü açmak için bunu yapmak zorundaydım. Kimsenin şevkini kırmamamız lazım. Basketbol Federasyonu'nun altyapı toplantılarında Recep Ankaralı'nın bir sözü vardı. Okan bizden bir adım önde. Ali Kemal Çımagil'in (MKE eski Başkanı) bana her ile bir Okan lazım demiştir. 6 sene Giresun İl Hakem Komitesi Başkanlığı yaptım. Bu süre içerisinde masa görevlisiyle orta hakemi ayırdım. O zamanlarda federasyonda böyle bir konu yoktu. Ben Basketbol İl Temsilcisinin adını bilmiyorum. Bilen varsa bana söylesin.”

“1. TÜRKİYE 7 BÖLGE GİRESUN SOKAK BASKETBOLU PROJEM VAR”
“Eskiden sokak basketbolu vardı. 2010 yılında TBF altyapı Koordinatörü ile Samsun'da görüşme yaptım, 'Artık illeri bırakın artık ilçeler de sokak basketbolu yapmaya başladı. Biz bunu resmileştirmek istiyoruz' dedi. Yapılan sokak basketbolu lisanssızdı. 3x3 Sokak Basketbolu federasyondan lisanslıydı. Bu konuşmadan sonra eve gelip düşündüm. Bir başka girişim yaptım. Bu ligin asıl adı şudur; '1. Türkiye 7 bölge Giresun Sokak Basketbolu'. Ben bu projeyi hayata geçirmek istemiştim. 6 sene önce bu projeyi hazırladım, tekrar daha da güzelleştirip federasyona sunacağım ve 3x3'ü kaldırıp, sokak basketbolunu yapmak istiyorum. Bu çocuklar doğuda güneydoğuda gitsinler basketbol oynasınlar, hem gelsinler İstanbul'u gezsinler. Rize'deki bir çocuk Antalya'ya gitsin. İzmir'deki çocuk Giresun'a gelsin. Şırnak, Güneydoğu Anadolu'da. Şırnak'ta ciddi anlamda sokak basketbolu oynanıyor. Hakkari'de sokak basketbolu oynandı bu sene hem de sponsoru var.”“AİLELER ARTIK ÇOCUĞUM BASKETBOLCU OLSUN DİYOR”
“Şimdi eskisi gibi değil, aileler de çocuklarını basketbola yönlendiriyor. Şimdi küçük yaşlardaki çocukları aileler elinden tutup götürüyorlar. Bunu iyi değerlendirmek lazım. Ancak basketbolla ilgili sporcuların gelecek konusunda tereddütleri var. Şafakspor'u çalıştırırken iki anım var, fahri antrenördüm. Giresunspor'la oynuyoruz. Hakem de Halime Çeçenoğlu. Maçın ortasında bıraktı gitti. Ali Şenyuva diye bir arkadaşım var takımda. Ben ona vuruyorum o benim peşimden koşuyor. Giresun yabancı bir takımla 1985'li yıllarda maç yaptı. Sinop Radar takımı geldi. O zaman ben o salonun tıklım tıklım dolduğunu gördüm. Maçın hakemi bendim. Antrenör İngilizce konuşuyor ben anlamıyorum. Tercüman var, tercüman tercüme ediyor. Ben de o şartlarda maçı yönetmeye çalışıyorum. Bu da güzel bir anıydı.”


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık