“FUTBOL HEP PARA OLMUŞ, FORMA AŞKI, RUHU KALMAMIŞ !”

“FUTBOL HEP PARA OLMUŞ, FORMA AŞKI, RUHU KALMAMIŞ !”
 Bir dönem Giresun amatöründe faaliyet gösteren ilimizin köklü kulüplerinden Bulancak Gençlikspor'un futbolcularından 'Tonik' lakaplı Adil Cürgül, arkadaşımız Murat Bayraktar'ın sorularını cevaplandırdı.
Geçmişe bir yolculuk yaptığımız Adil Cürgül, çok önemli noktalara parmak basarken, Giresunspor için; “Bu kaleci ve savunmayla bu lig bitmez” dedi.
Adil Cürgül; “1945 Bulancak doğumluyum. Giresun'a ilk defa 1955 yılında ayak bastım. O zamanlar 10 yaşındaydım. Bulancak'tan Giresun'a araba yoktu ve yürüyerek gelip gidiyorduk. 1957 yılında Bulancak Gençlikspor Kulübü'nde futbola başladım. 1957'den 1964 yılına kadar bu kulüpte oynadım. 1964 – 65, 1965 – 66 yıllarında Giresun Beşiktaş Kulübü'nde oynadım. 1966 yılının 11. ayında askere gittim. Askerde Karagücü'nde forma giydim. Üçüncü Ordu karmasında oynadım. Askerlik dönüşünde şimdi iftihar ettiğim Giresunspor'un kurulmasıyla Beşiktaş fesih oldu ve Giresunspor'a katılmasıyla Giresunspor'a dönüş yaptım. 1968 yılının ilk aylarında idmanlarına çıktım ancak Giresunspor'la anlaşamayınca tekrar Bulancakspor'a döndüm” dedi.
“BULANCAKSPOR'UN 3. LİG'E ALINMASI ÜZERİNE FUTBOLLA BÜTÜN İLİŞKİMİ KESTİM”
“1957 yılı futbola başladığım 1974 futbolu bıraktığım tarih. O sene amatör çalıştırıcılar kursuna katıldım ve diploma aldım. Bulancak Gençlikspor'u 10 yıl çalıştırdım (1974 – 84 yılları arasında). Başkanımız Naim Üstündağ idi. Bulan-cakspor'un 3. Lig'e alınması üzerine futbolla bütün ilişiğimi kestim. Çünkü işin içine para girmişti. Bizim felsefemizde futbolda para olmaz. Bu felsefeyle büyüdük. Rahmetli Naim Üstündağ hiç olmazsa yardımcı antrenörlük yap diye ısrar etti, onu babam gibi severdim ama kabul etmedim. 1984 yılında sporla tüm ilişkimi kestim.”
“GİRESUN EKONOMİSİ SÜPER LİGİ'İ KALDIRMAZ”
“Çok sert mizaçlı olduğumu, sert futbol oynadığımı iyi bilirler. Bazı arkadaşlar da onun adı Tonik, onun karşısında futbol oynanmaz diye duyuyorum.”
“Giresun Süper Lig'i kaldırır mı? Yoksa bulunduğumuz ligi muhafaza mı edelim diye soruluyor bana. Bu sorunun cevabı biraz siyasi olacak. Birilerinin bu takımı itelemesi lazım. Yukarı kaldırması lazım. Bu ancak siyasilerin el vermesiyle olur. Giresunspor'a Nurettin Canikli'nin çok yardımcı olduğunu Başkan Bozbağ'ın beyanatlarından görüyorum. Artık Nurettin Canikli'nin tekrar iktidarca olacağının, bu takımı daha yukarılara çıkarmak için yardım edeceğinin garantisi yok. Çünkü Giresun'un mali durumu belli. Ekonomisi bugünkü paralarla bu ligi kaldırmaz. Gönül elbette istiyor süper lige çıkalım.”
“TUTANLA ATAN İYİ OLMALI”
“Tutanla atan iyi olacak. Bu takımın geri dörtlüsüyle ve o kalecisiyle bu lig bitmez. Bu oyuncuların alternatiflerinin olması lazım. Bize gençlik yıllarımızda ilk kulüp başkanım Kemalettin Baykan'dı. O zamanlar onlar bize diyordu ki, bir takımın kalecisi, liberosu iyiyse o takım mağlup olmaz diyorlardı.” 
“RAHMİ TİRYAKİ ÖNEMLİ BİR İŞ YAPTI”
“1962 yılında Giresunspor'un kalburüstü futbolcularını Bulancakspor'a transfer ettiler. Trabzon'dan 3 – 4 kişi, Bafra'dan 2, Samsun'dan 1 kişi transfer edildi. Bana göre Karadeniz Karması kuruldu. Neticede şampiyon olamadık. Sebebi ise Akınspor – Bulancakspor maçı. Bulancakspor 1 – 0 önde. Olay çıktı. Hakem maçı tatil etti. O zamanın Giresun'daki tertip komitesi üyeleri maçı 3-0 Bulancakspor lehine tescil ettiler. O zamanın başkanı Dr. Rahmi Tiryaki; “Ben masa başında kazanılan şampiyonluğu istemiyorum” diyerek itiraz etti. Dosya Ankara'ya gitti. Ankara'da federasyon iki takımı da hükmen mağlup saydı.”
“PARA DEĞİL, FORMA AŞKI OLACAK!”
“Naim Üstündağ'ın kulüp başkanlığı zamanında ben hem amatör takımı çalıştırıyordum hem de altyapıya futbolcu yetiştiriyordum. Hasan Çolak yanımdaydı, bana yardım ediyordu, ona Kör Hasan derler. Futbola o da ömrünü vermiş bir arkadaşım. Bulancak'a çok futbolcu yetiştirdik. Altyapıya önem vermeyen kulüp yaşayamaz. Hele amatör takımsa hiç yaşayamaz. Futbol bir sektör. Parayla bu iş olmaz. Renk aşkı olacak. Seveceksin.”
“FUTBOLCU İKİ KERE TOPA VURMADAN PARA İSTİYOR”
“Transferde ödenen bu büyük paralar büyük sorun. Eskiden bir çocuğun spora başlaması için, o semtin takımını, rengini sevmesi ve o kulüp yöneticilerinin ona sevgi göstermesi yeterliydi. Şimdi her şey para olmuş. Aile çocuğunu alıp götürüyor. Daha topa iki defa vurmadan, benim oğluma ne vereceksin diyor. Onun için amatör futbol bitmiş. Amatör olmuş para. Eskiden bize bir tek forma veriyorlardı. Ayakkabı, şort ve konçumuzun parasını bizden alıyordu. Şimdi sekiz yerden geliyor.” 
“EK SAHANIN YIKILMASI FUTBOLUMUZU BİTİRDİ”
“Giresun Ek Saha'nın yıkılması Giresun'a büyük bir darbe vurmuştur. O dönemin siyasetçileri Giresun'a eser kazandırdığını söyledi. Kazandırdığı eser orda. Yaptıklarını yıkıyorlar. Eskiden amatör maç oynanırken, en kötü maçta bile 500 kişi oluyordu. Şimdi giden herhangi bir maça 100 kişi yok!. Siyasiler soğuttu. Ek sahanın yıkılması bize çok büyük darbe vurdu.”
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık