EFSANE MESUT HOCA İLE GEÇMİŞE YOLCULUK ..

EFSANE MESUT HOCA İLE GEÇMİŞE YOLCULUK ..
 MURAT BAYRAKTAR

Bir koltukta 3, hafta 4 derler ya, Mesut Özkaya işte öyle biri.
Bir koltukta 4 değil hafta 5 karpuz taşıyor diyebiliriz. Birçok görevde bulunup, kendisini Giresun kamuoyuna iyi tanıtmış ki, hem yaptığım röportajda hem de Gazi Caddesi’nde gezerken kendisine gösterilen yakın ilgi ve sevgiye şahit oldum.
Mesut Özkaya gibi bir değere elbette sayfa, sayfalar yetmez. Yaklaşık 40 dakika süren röportajımızda öne çıkan notları sizlerle paylaşacağım. Efsane Mesut hoca ..
Dilerseniz sözü fazla uzatmayalım ve Mesut hocaya verelim, o sorularımıza cevap versin, biz de okuyalım..
“Artvin, Yusufeli ilçesi, Kılıçkaya Köyü’nde doğup büyüdüm. Asker dönüşü Giresun’a tayin oldum. O dönemin Valisi Bedri Eser vardı sayın valimiz. Ona gidip ben güreşçiyim sayın valim. Spora hizmet etmek istiyorum dedim. İsmail Çamur da o dönem Spor İl Müdürü olarak görev yapıyor. Beni Güreş İl Temsilciliği’ne tayin ettiler. Beden eğitimi öğretmeni olduktan sonra, dört tane okulda çalıştım. Spor İl Müdürlüğü’ne geçişim şöyle oldu. Dönemin Valisi Kadir Aydoğan, o zamanki Spor İl Müdürü Abdullah Şensoy, İstanbul Liman İşletmeleri’ne tayin olmuş ve görevde boşalma olmuştu. Beni oraya Valimizin Kadir Aydoğan’ın teklifi ile atadılar. Güreşte, atletizmde şampiyonluklar elde ettim, Spor İl Müdürü olana kadar Mesut Özkaya olmuştum. Güreşçiydim. Bugün olsa yelken sporunu kesinlikle yapmam. Bu denizde boğuluyordum. Komik ama nasıl yapmışım ben de anlamıyorum. Yelken’de Karadeniz’de şampiyon olduk. Mustafa Çelebi, Birol Öğüd, Osman Akar, Rıdvan Özkan, Ferit Özkan bu çocuklar, şampiyon oldular. Çok geçmişte benim dönemimde yapıldı ve bitti yelken sporu”.

“BAKANLIK MÜFETTİŞLERİ BENİ GÖRÜNCE ŞAŞIRDILAR !”
“Ağustos ayında Atatürk Stadı’nı hazırlıyoruz. Bakanlık müfettişleri gelmiş geziyor. Beni sormuşlar görevlilere onlarda demişti, Spor İl Müdürü Mesut Özkaya, şu sahayı düzenleyen eşofmanlı kişi. Bu nasıl müdür, müdür saha çizer mi demişler, inanmamışlar. Vali Kadir Aydoğan’a diyorlar ki, böyle müdür mü olur, sahada işçilerle birlikte çalışıyor. Müfettişler gidip, beni hiç denetlemeden takdirname yazmışlar”. “ESKİDEN YARIŞMA ORTAMI VARDI”
“Geçmişte Görelespor ve Bulancakspor profesyonel liglerdeydiler. Bir yarışma vardı, bir altyapı vardı. Benim en üzüldüğüm konu Giresunspor’da neden Giresunlu futbolcu yok? Tekin, Tezcan hocamla birlikte olduk. Zaman ilerledikçe, Giresunspor alt liglere doğru ilerlerken biz üzüldük. Bu bizi il olarak çok olumsuz etkiledi. Spor yapmak eskisi gibi değil, çok pahalı”.

“GİRESUN’DA 400’E YAKIN GÜREŞÇİ VARDI”
“Abidin Doğan, 87 kg’da Bolu’da yapılan Türkiye Güreş şampiyonasında Giresun’a ilk Türkiye şampiyonluğu getiren güreşçimizdir. Giresun’a geldiğimde güreş diye, basketbol, voleybol, masa tenisi diye bir spor yoktu. Benim ilk adımı attığımda atletizmde, basketbolda, güreşte, yelkende, masa tenisinde şampiyonluklar elde ettik. Bir hareket başladı. Ben her hafta sonu okullarda öğrencileri ayırdım ve antrenman saatleri belirledim. 400’e yakın güreşçi vardı. Ata sporumuz bitme noktasına gelmiş, Giresun’da yapılıyor mu bilmiyorum. Yapılıyorsa bile ilgi ne aşamada, yeterli çalışma ortamları var mı?”.

“GİRESUNSPOR’DA SIK ANTRENÖR DEĞİŞİYOR”
“Giresun’da müthiş Giresunspor sevgisi olan bir seyirci var. Desteği de müthiş. Takım da iyi bir takım. Demek ki diğer takımlar daha güçlü. Geçen sene ilk haftalarda namağlup liderlik ama devamı gelmedi. Giresunspor sık antrenör ve futbolcu değiştiriyor. Yerli antrenör yok. Sporcular sürekli sağdan soldan taşıma, transfer edilerek yapılıyor. Giresunspor böyle bir seyirci kitlesini arkasına almış bir taraftarı var. Bu rüzgarla birlikte bu takımın uçması gerek. Taşıma suyla değirmen dönmez”.
Beğendim 0 Muhteşem 1 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık