CENGİZ DEMİR'LE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ..

CENGİZ DEMİR'LE GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE ..
 Giresunspor eski futbolcu-larından, teknik direktörlerinden Cengiz Demir ile geçmişten günümüze konuştuk.
Yeşil – Beyazlı kulübün kendisinde her zaman özel bir yerinin olduğunu ifade eden Demir, futbola başladığı yıllardan, Bursa'da yaşadığı 2. Lig şampiyonluğuna kadar birçok konuda sorularımıza samimi cevaplar verdi.
“Aslen Malatyalıyım. 1990 – 71 yıllarında babam Giresun'a devlet memuru olarak geldi. Ardından Giresun'da kalmaya karar verim ve buraya yerleştim. Giresun'dan evliyim. 1977 – 78 yılında 1 yıl Giresun Gençlik'te oynadım ve ardından Giresunspor'a transfer oldum. Giresunspor'un amatör takımına Başkan Sayın Uğur Larçın döneminde Giresun'daki elit oyuncular çağırıldı. Bulancakspor'da futbol oynadım. Askerliğim döneminde 1 yıl Sinopspor'da forma giydim. Futbolculuğumda antrenörlerimin çalışma şekillerini hep not ederdim. Futbol oynarken, 1988 yılında amatör antrenörlük belgesini aldım. 10 yıl üzerinde profesyonel futbol oynayan futbolcuları direkt olarak A Lisans kursuna çağırıyorlardır. Çeşitli liglerde çalıştım. Futbolu 1992 yılında bıraktıktan sonra antrenörlüğe başladım. 1992 – 93 sezonunda Giresunspor'da futbol antrenörlüğü görevinden bulundum. Bulancakspor, Adanaspor, Kocaelispor, Erzincanspor, Keçiörengücü, Şekerspor, Siirtspor ve Gebzespor'da hocalık yaptım”.

“GİRESUN'DA 5 KEZ ŞAMPİYONLUK YAŞADIM”
“Giresun'da 5 kez şampiyonluk yaşadım. Bunun iki tanesi futbolculuğumda. İki tanesi 3. Lig'den 2. Lig'e. Bir tanesi de 2. Lig'den 1. Lig'e. Ligin altıncı haftasında Fatih Kitapçı başkanımızın daveti üzerine Giresunspor'a antrenör olarak geldim. Bizim şampiyonluk beklentimiz yoktu. Yükselme grubunu Kırıkkkale, Yozgat ve Arsin arasında üçlü averajda kaybettik. Ardından klasman grubunu birinci bitirip finallere kaldık. Bursa'ya giderken, kadro ve bütçe olarak bizden çok çok daha iyi takımlara karşı mücadele edeceğimizi biliyorduk. Ancak bizim çok uyumlu bir kadromuz vardı. Takımın hep yanında olan bir başkan ve yönetim vardı. Biz inanıyorduk, en iyisini yapabileceğimizi konuştuk. Devre arasında sadece iki tane futbolcu transfer edildi. 14 futbolcum vardı. Bunların içerisinden en üst düzeyde verim aldık. Bu da birbirine uyum gösteren doğru çalışmalarla oldu. Çok şükür ki yüzümüzün akıyla o sahadan çıktık ve şampiyon olduk”.“ŞAMPİYONLUKLAR KADAR DEĞERLİ HEDEFLER VAR”
“Giresunspor benim için özel bir kulüp. Yıllarca bu takımın formasını giydim. Bu takım bana bir değer kattı, ben de bu takıma bir değer kattım. Bu şehrin 40 yıl sonra makus talihini değiştirmiş bir adamım ben. Bunu tek başıma değil, yönetim kurulum ve yanımda çalışan arkadaşlarımla yaptım. Biz Karabul-duk'larla, Arsin'lerle oynarken, bir anda kendimizi iyi yerlerde bulduk”.
“Bu takımın 2. Lig'e düştüğü dönemde Mustafa Bozbağ başkanımız benimle lige başladı ardından ayrıldım. Bozbağ yönetiminde takım lige çıktı. Herkesin gönlünden geçen, düşündüğü süper lige çıkmak. Bunun için bir bedel ödemek zorundasın. Bu da maddi güçtür. Ama ben bu ligin bizim için iyi olduğunu söyleyen insanların bir kısmına katılıyorum, bir kısmına katılmıyorum. Bu ligde hep kalalım dediğinde farklı hedefler de yapabilirsin. Altyapını düzeltebilirsin, tesisleri çoğaltabilirsin. Şampiyonluklar kadar değerli olan hedefler var. Mesela kulübün borç yükünü yok etmek. Bu da şampiyonluklar kadar değerlidir. Giresunspor bir marka olmuştur. Gönlümüz-den geçen yukarılardır. Geçen sene bir fırsat yakaladık. Çalıştığım yıllarda ve yaşadığım şampiyonluklarda şunu gördüm, çöplüğünde öteceksin. 47 puanla bitirdik, içeride 24 puan verdik. Bu puanların 10'unu alsaydık, ilk 6'da olacaktık. 18, 20'si bizim olsaydı lige çıkacaktık. Altıncı olarak bitiren BB Erzurumspor lige çıktı. Biz geçen sene bunu başarabilirdik ama iç sahada sıkıntılar yaşadık”.

“ALTYAPIYA DAHA İYİ İMKANLAR SUNULMALI”
“Giresun'dan futbolcu çıkar. Siz oynatmayı düşünürseniz çıkar. Öz kaynak düzenimizi, tesisleriyle, eğitim kadrosuyla daha iyi hale getirmeliyiz. Bizde yetenek var ama geliştirmekte sıkıntı çekiyoruz. Değerli oyuncu yetiştirmek istiyorsak onları yetiştirenlere vermeli, onların çalışma şartlarını ve imkanlarını geliştirmeliyiz. Onlara daha iyi şartlar ve imkanlar sunmalıyız.
Hedefler, ligin konumu bazen genç oyuncuları oynatmaya izin vermeyebiliyor. Dünya artık öz kaynak düzenine döndü. Dışarıdan oyuncu yerine kendi bünyemizden çıkaralım. Altyapıya bakmak değil, görmek var. Türkiye'de bir futbol kültürü var ama ekolümüz yok. Sevmekse var. Elinden tutup götürmekse var ama bizim bir ekolümüz yok. Biz jenerasyonlar yakalıyoruz ama ekol yakalaya-mıyoruz. Dünya'nın kabul edeceği bir stoper, sağ bek çıkaramıyoruz. Bunun da sebebi biz meydanları bitirdik. Çocukların mahallelerindeki oynama ve oyun alanlarını bitirdik. Çünkü orada çocuklar oynarken, çok tekrar yapmalarından dolayı bazı yetenekleri pekiştirilip geliştirebiliyorlardı”.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık