“BAŞARI, FUTBOLCU İÇİN EN GÜZEL DUYGUDUR”

“BAŞARI, FUTBOLCU İÇİN  EN GÜZEL DUYGUDUR”
RÖPORTAJ: TANER KARAMAN

Bölgesel Amatör Lig’de oynadığı olumlu pozitif futbolu ile iyi işler çıkartan ve geçtiğimiz sezon Giresun Süper Amatör Lig’in yeni takımı Es Es Gençlikspor’un başarısı için ter döken tecrübeli orta saha oyuncusu Yusuf Özen ile muhabirimiz Taner Karaman röportaj gerçekleştirdi.
Muhabirimizin birçok sorusuna içtenlikle yanıt veren tecrübeli orta saha oyuncusu Yusuf Özen, futbol kariyeri ve ilimizde altyapıdan yetişen futbolculara nasihatlerde bulundu.

SİZİ TANIYALIM ..
“Ben, Yusuf Özen 12.01.1988 Giresun doğumluyum. İlk ve orta öğretimi Espiye’de tamamladıktan sonra 2011 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi antrenörlük bölümünü kazandım. 2015 yılında mezun oldum. 2014’te Sinop’ta yapılan Ülker Futbol Köyleri projesinde antrenör olarak görev aldım. Aktif olarak futbol yaşantıma devam etmekteyim. Bekarım”.

FUTBOLA NASIL BAŞLADINIZ YETENEĞİNİZİ İLK KİM KEŞFETTİ ?
“Futbola küçük yaşta mahallede arkadaş grubuyla başladım diyebilirim. Daha sonra okul takımı sonrasında Espiyespor altyapısıyla ilk lisansım çıktı. Espiyespor genç takımında oynarken beni A takıma alan Ercan Gezgin hocam ve o zamanki başkanımız Ömer Karaman beni fark eden isimler olmuştu”.

FUTBOL YAŞANTINIZDA UNUTAMADIĞINIZ HİKAYE VE ANILARINIZ NELERDİR ?
“Acı tatlı pek çok hikayem var diyebilirim. Sürmenespor’da profesyonelliğe ilk adım attığım sene benim için çok özel. Kulüp müdürümüz lisansları hazırlamıştı. Orada lisansın üzerinde profesör yazmasını görmek beni çok mutlu etmişti. Bir şeyler başarmak yapabilmek bir futbolcu için en güzel duygu bence”.

FUTBOLDA İLK GOL ATTIĞINIZDA NE HİSSETTİNİZ ?
“Tabi ki mutluluk. Golü attıktan sonra sizle beraber sevinen insanları görmek, onları sevindirmek, takıma katkı sağlamak gurur verici. Sürmenespor’da oynarken kendi sahamızda Gümüşhanespor’la karşılaştık 1 –0 gerideydik 85 dakikada attığım gol beraberliği sağladı. Benim profesyonel olarak attığım ilk gol. Daha sonra ise 90 dakikada 2 –1 öne geçtik benim için tarif edilemez bir mutluluktu”.

HANGİ TAKIMLARDA FUTBOL OYNADINIZ ?
“Espiyespor altyapısıyla başladım. Sürmenespor’a transfer oldum. 1 yıl oynadım. Tekrar Espiyespor’a döndüm. 2012 – 2013 sezonunda devre arası Espiyespor’dan 1930 Bafraspor’a transfer oldum. Burada şampiyonluk sevinci yaşadım. Giresun ASP Gençlikspor’da 1 yıl oynadım. 1926 Bulancakspor, Sarıkamış Belediyespor, Altınova Belediyespor takımlarıyla Bölgesel Amatör Lig’de oynadım. Bu yıl ilçemin takımı Es Es Gençlikspor’da sezonu tamamladım”.

GİRESUN AMATÖR FUTBOLUN DURUMUNU NASIL GÖRÜYORSUN ?
“Kabul etmemiz gereken bir durum var. Giresun’da süper amatörün seviyesi düşük. Play – out maçlarının genelinde alttan gelen takım BAL Ligi takımına karşı başarılı olamıyor. Birçok kulübün kendi tesisi yok. Futbolculara kamp imkanı sağlayacak şartlar yok. Giresun merkez ve ilçelerin toplam nüfusu düşündüğümüzde hala dışardan transfer yapma gereği duyuyoruz. Aslında bizim yetiştirip dışarıya vermemiz gerekir. Diğer illere göre gerideyiz bu konuda. Kaliteli teknik adam ve futbolcuların yetişmesi, İlimizdeki seviyeyi çok daha yukarıya taşıyacağına eminim”.

ALTYAPIDA OYUNCU YETİŞİYOR MU ?
“Maalesef bu sadece Giresun’un değil ülkemizin en büyük sorunu. 2014’te antrenör olarak 12 yaş grubuyla çalışma imkanı buldum. Dışarıdan aldığımız milyon dolarlar verdiğimiz oyunculara baktım üstelik yabancı! Ülkemizin gençlerine yazık oluyor. Ülkemizde kulüplerimizin tamamı başarıya endeksli. Hiçbir kulüp oyuncu yetiştirme konusunda özverili hareket etmiyor. Taraftar grupları takımlardan sadece başarı beklediği için altyapıdan çıkacak olanlara sabır gösterilmiyor”.

FUTBOL OYNADIĞINIZ TAKIMLARDA ANTRENÖRLER İLE UNUTAMADIĞINIZ İYİ VEYA KÖTÜ HİKÂYELERİNİZ VARMI
“Futbol hayatımda birçok hocayla çalışma şansım oldu. Hepsinden hem futbol adına hem kişilik adına pek çok şey öğrendim. Genellikle çalıştığım hocalarla diyaloglarım iyi olmuştur. Futbolun dili bir hocanın da oyuncunun da amaç başarılı olmak ise huzurlu ve mutlu bir ortamın olacağı kesin. Bu ortamda iyi hikayeler fazla olur.İLİMİZDE OYNAYAN GENÇ FUTBOLCULARA NELER SÖYLEMEK İSTERSİN ?

“Önce saygı. Genç kardeşlerimin kendinden yaş olarak büyük futbolcu abilerine yöneticilere taraftarla rakibine hakeme herkese saygısı olmalı. Olmalı ki sevgi ve saygı görebilsin Kendilerine hedef koysunlar, amaçları olsun ve çalışsınlar bıkmadan usanmadan yapamazsın diyenlere inat başarsınlar”.

FUTBOLU BIRAKTIKTAN SONRA ANTRENÖR OLARAK DEVAM ETMEYİ PLANLIYOR MUSUN ?
“Henüz 30 yaşındayım. Büyük bir sakatlıkta yaşamadım. 4 – 5 yıl daha aktif olarak oynamak isterim. Planlarım arasında Antrenörlük var. Lakin bu iş daha çok tecrübe isteyen bir durum kendimi bu alanda iyice hazırlayıp yeterli donanıma sahip olduktan sonra bu iş yapmak isterim”.

FUTBOL KAMUOYUNA NELER SÖYLEMEK İSTERSİN ?
“Sporun dostluk kardeşlik olduğunu unutmayalım. Tribünde olanlar sahada olanlara daha saygılı olsun. Umarım Giresunspor ve Giresun amatörü layık olduğu başarılı ve güzel günlere en kısa sürede ulaşır. Sabırla okuyanlara teşekkür ederim. Gazetenize bana bu imkanı verdiği için ayrıca teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim”.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık