“ANTRENÖRLERE CİDDİ İŞ DÜŞMEKTE”

“ANTRENÖRLERE  CİDDİ İŞ DÜŞMEKTE”
RÖPORTAJ – TANER KARAMAN

Altunsuspor Antrenörü Güven Karaman ile röportaj gerçekleştirdik.
2. Amatör A Grubu'nda şampiyonluğu son maça taşıyan tecrübeli antrenör ile gazetemiz muhabiri Taner Karaman röportaj gerçekleştirdi.
İlimizde altyapıya gereken önemin verilmesi gerektiğini söyleyen tecrübeli Antrenör Karaman futbol kariyerinden antrenörlük hayatına kadar önemli açıklamalarda bulundu. Profesyonel futbol kariyerinde ünlü futbolcular ile birlikte futbol oynayan antrenör Güven Karaman, Gönenspor'da futbol oynadıktan sonra vatani görevi için futbol serüvenine kısa bir süre ara verdi.

Vatani görevini tamamladıktan sonra ise bir süre daha devam etti ve futbol hayatına Giresun'da devam etme kararı aldı.
Karaman, Giresun'a döndükten sonra Espiyespor ile anlaştı ardından ise Yeniyolspor, Acarspor, Yağlıderespor ve Es Esspor'da oynayarak futbol kariyerini sonlandırdı.
Altunsuspor Antrenörü Güven Karaman şöyle konuştu:
“Giresun Tirebolu doğumluyum. Evli ve bir çocuk babasıyım. Futbol hayatıma Kartalspor altyapısında başladım. 1999 senesinde Dolayoba Pendikspor'da profesyonel futbol hayatıma başladım. Profesyonel futbol hayatıma Dolayaba Pendikspor'dan sonra Gönenspor'da devam ettim. Daha sonra vatani görevim için futbol hayatıma bir süre ara verdim. Askerlik görevim bittikten sonra Giresun'a dönüş yaptım. Futbol hayatıma Giresun amatörde devam ettim. 2014 yılında ise antrenörlüğe geçiş yaptım”.

FUTBOL HAYATINA NASIL BAŞLADINIZ, NASIL DEVAM ETTİNİZ ?
“Kartalspor altyapısında başladığım futbol hayatıma profesyonelliğe geçiş yaptım. Dolayoba Pendikspor, Gönenspor'da oynadıktan sonra ise Espiyespor, Yeniyolspor, Acarspor, Yağlıderespor ve Es Esspor'da oynayarak futbol kariyerimi sonlandı-rarak antrenörlüğe geçiş yaptım”.

ANTRENÖRLÜĞE NASIL ADIM ATTINIZ?
“2012 – 2013 yıllarında Espiye'de futbol akademisi ile başlamış olduğum antrenörlük hayatıma, Giresun TÜFAD antrenörler derneğinin açmış olduğu kurs ile antrenörlük belgemi aldım. Şu anda ise bildiğiniz gibi Tirebolu Altunsuspor Kulübü'nü çalıştırmaktayım”.

FUTBOL HAYATINIZDA YAŞADIĞINIZ GÜZELLİKLER ANILARINIZ NELERDİR ?
“Futbol hayatımda benim için ayrı yeri olan İstanbul'da oturduğum semtin takımı olan Dolayoba Pendikspor ile 3 Lig'e çıkma maçında daha 15 yaşında iken futbol oynadım. Bu beni çok gururlandırdı. Ayrıca Espiyespor ve Acarspor'da yaşamış olduğum şampiyonluklar unutamayacak olduğum anılarım arasında bulunuyor”.

GİRESUN ALTYAPI NASIL DURUMDA NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ ?

“Maalesef altyapı çok büyük sıkıntıda alttan futbolcu yetiştirmek sıkıntı olduğu gibi kulüplerin yöneticilerin bu konuya el atması gerekiyor. Gençlere şans verilmesi lazım tüm kulüplerin mutlaka altyapılarını kurmaları gerekiyor. Bunların başına tecrübeli antrenörlerin getirilmesi gerekiyor”.

ALTYAPININ GELİŞMESİ İÇİN NELERİN UYGULANMASI GEREKİYOR ?
“Tesisleşme antrenman planlaması antrenman sayısı antrenman araç gereçleri ve kulüplerimizin 10 yaş grubundan başlayarak tüm kademeleri geliştirmesi gerekiyor.
Bununla birlikte milli eğitim müdürlüğü ile ortak projeler düzenlenerek tüm ilçelerde gençlerin futbola kazandırılmasının faydalı olacağını düşünüyorum. Ayrıca futbolcu kardeşlerimizi yetiştirirken topluma faydalı bir birey olarak yetiştirmemiz gerekir. Bunun için de aileler ile sistemli bir şekilde çalışma yapılması gerekiyor”.


İLİMİZDE GENÇ FUTBOLCULARIN VE ADAYLARIN NASIL BİR EĞİTİMDEN GEÇEREK FUTBOL KARİYERİNE DÜZENLİ DEVAM ETMESİ LAZIM ?
“Tüm kulüplerimizin konuyla ilgili aileler ile koordineli bir çalışma yürütülmesi gerekiyor. Bunun planlaması için de antrenörlere çok ciddi iş düşmekte. İyi bir planlama ile ilimize yeterli sayıda futbolcu kazandırabileceğimizi düşünüyorum”.

FUTBOLA BAKIŞ AÇINIZ NEDİR, FUTBOL KARİYERİNİZ BOYUNCA NELER ÖĞRENDİNİZ ?
“Futbol toplumun birlik ve beraberliğini sağlamlaştırıcı insanları birbirine kaynaştırıcı ve insanların zevk aldığı bir oyundur. Bu oyunda herkes gücünün tekniğinin ve zekasının bilgisinin yettiği kadar kendini izleyen kişilere güzel bir şekilde aktarmalıdır. Dünyaya baktığımız zaman tüm ülkelerde ağırlık hep futboladır. Bu kadar takipçisi ve izleyicisi olan spor dalının gelişmesi veya geliştirilmesi bir o kadar önemli. İnsan kendini her dakika geliştirip her şeyi öğrenebilir futbolda bunlardan bir tanesidir”.

ALTUNSUSPOR İLE ŞAMPİYONLUĞU SON MAÇA TAŞIDINIZ NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ ?
“Çok emek vererek geldiğimiz bir ligde mutlu sona bir maçımız kaldı. Allah nasip ederse hak edenin kazanacağı bir maç olsun dostluk kazansın futbol kazansın. Ben kendi sporcularıma ve şampiyonluk yolunda rakibimiz olan Boztekkesporlu futbolculara başarılar diliyorum. Hak edenin kazanacağı bir maç olmasını istiyorum. Bize saygı gösteren tüm kulüplere ve sayın hocalarıma yöneticilerime teşekkür ediyorum”.

SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ ?
“Yeşilgiresun Gazetesinin spor servisi müdürü değerli büyüğümüz Ersen Konal abimize ayrıca Murat Bayraktar'a teşekkür ediyorum sezon başından bu yana bizlere destek veren herkese teşekkür ediyorum”.
Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık