istanbul escort

19 Eylül 2018 Çarşamba

Ölümlü Bayramlar Ertesi

12 Eylül 2018, 09:07
Bu makale 139 kez okundu
Ölümlü  Bayramlar Ertesi
Mustafa Ayhan
 Bayramdı seyrandı derken yine toplum olarak en iyi bildiğimiz işi yaptık: Öldük! Birer birer, beşer beşer, onar onar… Kimimiz kemeri takmadık, e erkek adam kemer mi takar, kimimiz arabamızın hızıyla cinsel tatmine ulaşmaya çabalarken takla attı, uçuruma yuvarlandı… Biz bu işi çok ama çok iyi biliyoruz, karnemiz müthiş: 2017'de 7427 kişi trafik kazalarında hayatını kaybetmiş. Sadece bu bayramda sayı 200'e dayanmış olmalı.
Bu kaybedilen insanların anası, babası, kardeşi, halası, amcası veya bir arkadaşı olduğunuzu düşünün… Hiçbir suçu yokken, karşı şeritten zıplayan ya da kaldırımlara, otobüs duraklarına dalan araçların altında kalarak ölenlerin yüreklere saldığı acıyı bir tahayyül edin, kanınızda hissedin… Çıldırmaz mıydınız? Hadi bir de bunların sorumlularının büyük bir kısmının tutuksuz yargılanıp, akabinde çok az bir hapis cezası alacağını göz önünde bulundurun… E olan kime oldu dersiniz?
Şimdi vatandaş olarak üzerimize düşen sessiz kalmama misyonuna dayanarak şöyle bir veryansın etmek istiyorum: Elde olmayan, irademiz dışında gelişen herhangi bir sebepten kaynaklanmış kazalar dışında kalan yani tamamen vicdanı kör kişilerin pervasız, fütursuz, ahlaksız trafik terörü sebebiyle yitirilen insanlarımızın katilleri, sanıyor musunuz ki o kan sizin peşinizi bırakacak? Yıllardır akıl erdiremediğimiz hukuk sistemimizin açıkları sayesinde yırttınız diye Allah da size bunun hesabını sormayacak mı, bu gaddarlığın üstü öylece örtülecek mi? Söndürdüğünüz hayatların veya canice yaraladığınız masum bedenlerin vebâli her zaman boynunuzda olacak! Bu bahsedilen insanların ruh ikizi olan trafik mikroplarının, aramızda gizlice yaşayan muadilleri… Siz de en az bu saydıklarım kadar kansız, vicdansız, acımasızsınız! Hani her gün özellikle İstanbul'da arkamıza tampon mesafesinde yaklaşan arsız mahlûklar, sizinle aynı ülkede yaşıyor olmaktan büyük üzüntü duyuyoruz… Kendi yolumuzda sakin sakin ilerlerken, aniden önümüze kırıp, makas atan sapık fikirli egoist züppeler, sizinle aynı havayı soluduğumuz için utanç içindeyiz!
Size, bana katılan veya katılacak olan herkes adına yalvarıyoruz… Eğer hayatınızdan memnun değilseniz, etik tartışmalara açık olsa da intihar etmekte özgürsünüz. İnanın size sadece prensipte acırız, yani her canlıya kıymet veren bir temelde düşününce, size bile üzülürüz. Emin olun bu kadar zor değil, onlarca insanı öldürmek yerine kendinize kıyın gitsin! O taptığınız ve Tanrı yapısı sandığınız arabalarınızla yüksek bir uçurumdan uçun mesela, yere vurana kadar tarif edilmez bir duyguya kapılacaksınız, buna emin olun. En azından kendi katiliniz olursunuz. Öte yandan kelimenin tam anlamıyla “insan” olmak isteyeniniz varsa, mutlaka size bir kapı açılır. Bizim gibi düşünenler kapıyı asla kapatmaz ama testi kırılmadan dayak atılması şart! İnsaf edin, en nihayetinde altınızdaki bir makine… Kusursuz, eğilip bükülmez bir araç değil; ona bu kadar güven duymanız sizin cehaletinizle veya cani ruhunuzla alâkalıdır, başka hiçbir şeyle değil!
Tekrar söyleyelim, bu çığlık veya isyan, sadece trafikte terör estiren gaddar ve haysiyetsiz insanların sebep olduğu kazalar içindir, onların ateş düşürdüğü ocaklar içindir! Asla ve asla, elde olmayan sebeplerden kaynaklanan kazaların aktörleri için değil! Bunu ısrarla vurguluyorum.
Mukaddes devletimizin yetkili organlarına soralım: Daha ne kadar böyle vakalara şahit olacağız? Bunun önüne geçen ülkeler büyü mü yaptı, insan eliyle mümkün olmayan bir önlem mi aldılar? Ne olur siz de bu konuya daha çok eğilin zira biz ölmekten usandık! Müspet bir istatistikte birinci çıkmak istiyoruz, ucuz ölümler listesinde değil!

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV