istanbul escort

19 Eylül 2018 Çarşamba

"Zeytinlik"te eski evler için restorasyon atağı

Giresun'un Zeytinlik semtinde, 19. yüzyılda Fransa'nın Marsilya kentine fındık ticareti yapan gemilerle taşınan yapı malzemeleri de kullanılarak inşa edilen 10 evin restorasyonu tamamlandı.

19 Ağustos 2018 Pazar 17:53
Bu haber 610 kez okundu
Türkülere konu olmuş Giresun evlerinin bulunduğu mevkiinde tarihi yapılar ve sokaklarda "Sokak Sağlıklaştırma ve Kentsel Tasarım Projesi" uygulanıyor.
Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansının (DOKA) desteği ve Giresun İl Özel İdaresi aracılığı ile üçüncü derece kentsel tarihi sit alanı olan bölgede Mayıs 2017'de başlayan projenin ilk etap çalışmalarında sona yaklaşıldı. Maliyeti 3 milyon lira olan proje kapsamında Anadolu kültürünü bugüne taşıyan evlerden 10'u restore edildi, 12 evin de bazı bölümlerinde tadilat ve tamirat yapıldı.
Zeytinlik semtinin projenin ikinci etap çalışmalarının ardından bölge turizmine daha fazla katkı sunması amaçlanıyor. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Gürgenci, yaptığı açıklamada, Zeytinlik semtindeki evlerin 200 yıl önce inşa edildiğini söyledi. Zeytinlik'in, tarihi dokusunu koruyabilmiş nadide bölgelerinden olduğunu belirten Gürgenci, semt sakinleri ve kültürü ile buranın tarihle bağının hala devam ettiğini vurguladı. Gürgenci, Giresun Kalesi'nin alt bölgesinde yer alan Zeytinlik evlerinin turizm noktasında kentin önemli değerlerinden olduğunu ifade ederek, "Üçüncü derece kentsel tarihi sit alanı olan bölgede 4'ü anıtsal, 81'i konut mimarisi olmak üzere 85 tescilli kültür varlığımız mevcut." dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV