18 Temmuz 2018 Çarşamba

UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

Orhun Anıtları Ebru Sanatıyla buluştu

Giresun Üniversitesi Görele Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Ahmet Yaşar serin 20. Kişisel sergisini İstanbul'da Balat Kültür Merkezinde açtı.

19 Nisan 2017 Çarşamba 09:52
Bu haber 1729 kez okundu
Orhun Anıtları Ebru Sanatıyla buluştu

Hayat Ağacı adını taşıyan sergi 27 adet seçme eserden oluşuyor. 1984 yılında ilk kez yine Doç. Dr. Ahmet. Yaşar Serin tarafından betimlenen Hayat Ağacı eski Türk inanç sistemi olan Şamanizm’e göre dünyanın merkezini belirleyen genellikle kuşlar kartallar ve yedi daldan oluşan kayın ağacı kutsal bir obje olarak kabul edilir.

Göktürk. Ve Orhun Anıtlarında ki Runik yazıyla beraber Hayat Ağacı Temalı resimler üzerine değişik tarzdaki ebru çalışmalarının yer aldığı eserler arasında ayrıca halk Ozanı Aşık Veysel e ait ikide portre bulunuyor. İlk sergisini 1984 yılında Ankara da açan Serginin 49 yıllık sanat arşivinde birbirinden değerli 600 eserden oluşuyor. Ebru sanatının en titiz örnekleriyle buluşan Hayat Ağacı betimli resim çalışmaları ayrıca ilk defa tarihi misyon olarak geriye dönük olarak ortak bir çalışmanın içinde sanata dönüşmüş. Türkler’in eski inanç sistemi olan Şamanizm ve kutsal olarak kabul edilen, çift başlı bir kartal tarafından korunduğuna inanılan Hayat Ağacı yine, Göktürk ve Orhon Anıtlarında ki Runik, yani çivi yazısı motifleri ayrıca Anadolu’da yüzyıllarca bir gelenek olarak kilimlere halılara motif olarak işlenmekte. Sergide yer alan çalışmaların bir kısmında Anadolu motifleri çağrışımı yapan Hayat Ağacı resimlerinin her iki yanında ebru sanatı ile süslenmiş çivi yazısı ile ne mutlu Türküm diyene yaşasın Türkiye Cumhuriyeti gibi yazılar not düşülmüş.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV