istanbul escort mp3 indir

20 Ekim 2018 Cumartesi

LİMANDAKİ İNŞAATI DURDURUN TALİMATI !

Ürettiği tahta beşikleri yurt içi ve yurt dışına satıyor

Keşaplı ahşap ustası Erol Özer, babasından öğrendiği beşik üretimini 35 yıldır sürdürerek yurt içi ve yurt dışına satış gerçekleştiriyor.

15 Mayıs 2018 Salı 09:59
Bu haber 309 kez okundu
Ürettiği tahta beşikleri yurt içi ve yurt dışına satıyor

Keşap ilçesine 21 kilometre uzaklıktaki Çamlıca köyünde yaşayan Özer, evinin altında oluşturduğu atölyesinde beşik ustalığını yaşatmaya çalışıyor. 52 yaşındaki Özer yaptığı açıklamada, beşik yapım ustalığının aile geleneği olduğunu söyledi. Babasından öğrendiği bu mesleğin, ailelerinde babadan oğula aktarıldığını anlatan Özer, "Ben babamdan öğrendim, o da kendi babasından. Ailemizde bu zanaat babadan oğula aktarılmakta. Bir nevi aile mesleği gibi" dedi.

Özer, günümüzde anne babaların daha çok modüler sistem veya "oyun parkı" olarak adlandırılan portatif katlanabilir beşikleri tercih ettiğini belirterek "Tahta beşik nostalji olmaya doğru gidiyor ancak bu bizim kültürümüz. Atalarımız ve bizler bu beşiklerde büyüdük. Amacım tahta beşik kültürümüzü yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak" diye konuştu.

Teknolojik gelişmelere bağlı olarak tahta beşiklere rağbetin azaldığını dile getiren Özer, köy ve yaylalarda yaşayan ailelerin tahta beşiklerden vazgeçmediğini, yaygın olmasa da halen kullanımının söz konusu olduğunu anlattı. Özer, kırsal kesimin yanı sıra Türkiye'nin değişik illerinden ve yurt dışından talepler aldığına işaret ederek şunları söyledi: "Sosyal medya üzerinden siparişler alıyorum. Gelen talepler doğrultusunda İstanbul, Bursa, Ankara gibi kentlere beşik yaparak gönderiyorum. Yine ABD ve Almanya başta olmak üzere Avrupa'nın değişik ülkelerine ürünlerimi gönderiyorum. Yurt dışı siparişlerinde ürünü hazır halde yollamıyorum. Tüm parçaları hazırlıyor, ardından numaralandırıp paketliyorum. Alıcı, kargo ile eline ulaşan siparişindeki parçaları numaralara göre birleştirerek beşiğini ortaya çıkarıyor."

"ÇOK ZAHMETLİ VE UZUN ZAMAN ALAN BİR İMALAT SÜRECİ VAR"

Beşik yapımının uzun uğraş ve zaman gerektirdiğini ifade eden Özer, küçük beşiklerin yapımının 10 gün, büyüklerin ise 20 gün sürdüğünü kaydetti. Tek çalıştığı ve imkanları kısıtlı olduğu için gelen taleplerin tamamına cevap veremediğini belirten Özer, "Büyük beşiklerden ayda sadece iki tane üretebiliyorum. Çok zahmetli ve uzun zaman alan bir imalat süreci var. O nedenle gelen taleplerin tamamına cevap verme şansım olmuyor. İmkanlar daha iyi olursa üretim miktarını artırmak mümkün" dedi.

Özer, tahta beşiklerin fiyatının 350 ila 850 lira olduğunu sözlerine ekledi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV