22 Temmuz 2018 Pazar

UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

TMO’nun açıkladığı fiyat Ferrero’nun işine geliyor

CHP Milletvekili Orhan Sarıbal, “2014 yılı don afetinden sonra fındık fiyatları çift hanelerde dolaşmış hatta bir ara 22 liraya kadar alıcı bulmuştu.

26 Eylül 2017 Salı 10:21
Bu haber 904 kez okundu
TMO’nun açıkladığı fiyat Ferrero’nun işine geliyor

2016 yılı hasadının ardından fiyatlar 14 lira dolayında seyretti, ancak daha sonra 8 liraya kadar geriledi. 16 Nisan Referandumu’ndan sonra TMO kilosu 10 liradan piyasaya girdi ama fiyatlar pek değişmedi, halen 8-8,5 lira civarında seyrediyor. Dünyada fiyatları bu kadar dalgalanan başka bir ürün sanırım yoktur” dedi.

Sarıbal konuya ilişkin yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Türkiye dünyanın en büyük fındık üreticisi. Cefasını Karadeniz çiftçisi çekiyor, sefasını tekelci fındık şirketleri sürüyor. TMO’nun açıkladığı 10 liralık fındık alım fiyatı, üreticinin maliyetini bile karşılamıyor. TMO 25 günde 5 bin ton fındık satın aldığını açıkladı. Tarım Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, “Elde kalan fındığın hepsini alacağız” diye masal anlatıyor. Bu hızla kaç yılda gerçekleştirirler bilemem, ama bu arada çiftçimiz fındıktan çekilip şehirlere göç ederek marjinal işlerde geçinmeye çalışıyor.

2000 yılında çıkarılan Tarım Satış Kooperatifleri Kanunu ile bir zamanlar fındık ihracatında tek söz sahibi olan Fiskobirlik üreticiden koparılarak tabela örgütüne dönüştürüldü. Fındıkta alım fiyatlarını ve ihracatı artık İtalyan, Alman ve Fransız şirketleri belirliyor. Fındık ihracatının yüzde 50’si üç yabancı şirket (Ferrero, Progıda ve Stelliferi) tarafından gerçekleştiriliyor.”

MÜDAHALE EDİLMEZSE...

Fındık alıp ihraç eden şirketler şimdilerde üretim sürecinde de etkin olmaya çalışıyorlar. Özellikle Ferrero fındık üretimine doğrudan müdahale etmeye başladı. Şirket günümüze kadar 34 bini aşkın üreticiye fındıkta makineleşme ve zirai mücadele teknikleri konusunda bilgi aktarımında bulundu. Fındığı üreten, satan, ihraç eden aynı şirketler olursa ülke devre dışı kalır. Karadeniz’in üreticisine de şirketlerin bahçesinde, fabrikasında işçi olmak düşer. Buna engel olmak için çare bellidir; üreticiler iktidardan bağımsız kooperatif, birlik, sendika gibi yapılarda bir araya gelmeli ve piyasaya müdahale etmelidirler.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV