16 Ağustos 2018 Perşembe

“SİZE SATACAK ÜRÜNÜMÜZ YOK“

Şebinkarahısar’da jeotermal su kaynağı aranacak

Şebinkarahisar Dikmen tepesi ve çevresinde Termal suları için Şebinkarahisar Belediyesi Jeotermal kaynak arama ruhsatı aldı.

08 Kasım 2017 Çarşamba 08:35
Bu haber 924 kez okundu
Şebinkarahısar’da jeotermal su kaynağı aranacak

Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Avni İşçan’ın en ufak kardeşi Jeoloji Yüksek mühendisi Ali İşçan, Şebinkarahisar Sempozyumunda yaptığı maden konulu sunumu ile Şebinkarahisar’da bulunan yer altı zenginlikleri, enerji kaynakları toprak yapısı ve çalışmalar hakkında bilgi verdi.

JEOTERMAL KAYNAK İÇİN ŞEBİNKARAHİSAR BELEDİYESİ RUHSAT ALDI

Ali İşçan konuşmasında; “Geçtiğimiz aylar içerisinde jeotermal araştırılması yapılmak üzere Bayramköy, Kınık, Ekecek köyleri ve ilçe merkezi arasında kalan bir alan için Şebinkarahisar Belediyesi Giresun il özel idaresine jeotermal kaynak araştırmasına yönelik ruhsat müracaatında bulunmuş ve arama ruhsatı almıştır.

Ruhsat alanı ve yakın çevresinde yüzeye yakın bir sıcak su kaynağı bulunmamaktadır. Ancak ruhsat alanında jeolojik olarak genç olması sebebi ile ısısını koruyabileceği düşünülen ve derinde ısı yakalama olasılığı olan Kuvaterner Dikmen Kayası volkanitleri bulunmaktadır.

Ayrıca bölgede Kuzey Anadolu fay zonu etkisinde gelişen KB-GB doğrultulu yapısal unsurlar, jeotermal parametre olarak olumlu görülmektedir.

Jeotermal kaynak oluşumunda ana bileşenlerden birisi ısı kaynağıdır. Isı kaynağı yer kabuğunun sığ derinliklerine yerleşmiş magma sokulumları veya derindeki magmadan yüzeye malzeme ulaştıran volkanik etkinlik ile sağlanır.

Dolayısıyla ruhsat alanında Kuvaterner Dikmen Kayasına kadar devam eden volkanik aktivite bu anlamda alanı olumlu kılmaktadır” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV