istanbul escort

23 Eylül 2018 Pazar

Minikler fındığı tanıdı

Fındık Araştırma Enstitüsünü ziyaret eden 24 Kasım Anaokulunun öğrencilerine fındıkla ilgili genel bilgiler verildi. Laboratuvarlar gezdirildi. Ziraat ve Gıda Mühendisliği meslek tanıtımları yapıldı.

09 Mart 2018 Cuma 16:26
Bu haber 374 kez okundu
Minikler fındığı tanıdı

Enstitünün demonstrasyon bahçelerinde gezerek hoşça vakit geçiren miniklere tarımın ve çiftçiliğin önemi, fındığın ülkemize ekonomik getirisi çok yüksek olan değerli bir tarım ürünü olduğu, dünyada en fazla fındık üretiminin ülkemizde yapıldığı, Giresun, Trabzon ve Ordu illerinin ülkemizdeki ilk fındık yetiştiriciliği yapılan yerler olduğu gibi genel bilgiler verildi. Öğrenciler aynı zamanda enstitü arazimizde bulunan değişik meyve ağaçlarını ve süs bitkilerini de tanıma fırsatı buldular.

Enstitü Müdür Aysun Akar; “Enstitümüze yıl içinde İlimizden ilköğretim, ortaöğretim düzeyinde öğrencilerin yanı sıra, ülkemizin değişik üniversitelerinden ziraat fakültesi öğrencileri, ziraat odaları, fındık üreticileri, tarım danışmanları, yurtdışından araştırmacılar tarafından da ziyaretler ve teknik geziler gerçekleşmektedir.

Bu teknik gezilerde özellikle Fındık çeşitleri koleksiyon bahçemiz ve FAE’de 1969 yılında kurularak Türkiye’nin pek çok yerinden getirilen farklı fındık tiplerinin muhafaza edildiği “Ulusal Fındık Gen Kaynakları” bahçemiz ön plana çıkmaktadır.

Ziyaretçilerimize konu uzmanları tarafından, enstitünün yürüttüğü projeler, fındıkta üretimden depolamaya kadar yeni geliştirilen teknikler, seralarımızda yapılan üretim ve ar-ge çalışmaları, dikim sistemleri, budama-gübreleme yöntemleri gibi konularda bilgiler verilmektedir” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV