KENTİN VİZYONUNA KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞTIK

Giresun Kent Konseyi eski Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu, 5 yıllık görev süresinde yaptığı çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu

KENTİN VİZYONUNA KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞTIK
  • 10 Temmuz 2019, Çarşamba 17:00

ÖZEL HABER / BEKİR BAYRAM

Giresun Kent Konseyi eski Başkanı Uğur Karaibrahimoğlu, Yeşilgiresun Gazetesi’ne yaptığı özel açıklamada 5 yıllık görev süresinde yaptıkları çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Karaibrahimoğlu, göreve gelir gelmez ilk olarak www.giresunkentkonseyi.org adlı web sitesini hayata geçirerek, “Giresun için bir fikrim var” ve “Bence Giresun’un en büyük sorunu” başlıklı sayfa oluşturduklarını ve vatandaşın gözünden kentin sorunlarını tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Karaibrahimoğlu, “Takip etmeye çalıştığımız konuların anlatılması ve gereğinin yapılması için politikacılarımız, valililik, belediye, üniversite, kamu kurum ve kuruluşları, STK, meslek odaları, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarlığı bizzat ziyaret edilerek veya yazışma şekliyle konularımız tanıtılmıştır” dedi.

KENTİMİZİ İLGİLENDİREN TÜM TOPLANTILARA KATILDIK
Giresun’un yerel sorunları ile yakından ilgilendiklerini ve katıldıkları her platformda bu sorunları dile getirdiklerini vurgulayan Uğur Karaibrahimoğlu, “Kent Konseyi olarak, haberimiz olduğu ve kentimizi ilgilendiren her konuda her toplantıya katıldık, fikir ve düşüncelerimizi açıkladık. Burada özellikle Giresun basınına ve gazeteci arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Verdiğimiz her beyanatı, yaptığımız her çalışmayı en geniş şekilde yazdılar ve Giresun’a duyurdular. Siyasi partilerin il ve ilçe örgütlerini zaman zaman ziyaret ederek ilimizle ilgili düşüncelerimizi, sorunlara bakış açımızı anlatıp fikir alışverişinde bulunduk. Resmi kurumlarla olan yazışmalarımızı da milletvekillerimizin tümüne yazılı olarak bildirdik” ifadelerini kullandı. 

SORUNLARI TESPİT ETTİK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNDUK
Yaklaşık 5 yıllık çalışma süresince kentin birçok sorununu tespit ettiklerini ve bunlarını çözümü için ilgili kurumlara başlıklar halinde sunduklarını kaydeden Karaibrahimoğlu, ancak bu sorunların halen daha birçoğunun devam ettiğini ileri sürdü.  5 yıl boyunca tespit edilen sorunlarla ilgili yaptıkları çalışları da başlıklar halinde sıralayan Karaibrahimoğlu, şöyle devam etti; “Hava kirliliğinin önlenmesi için doğalgaz boru hattının hızlandırılması. Kaledeki seyir terası projelerinin bir an önce tamamlanması. Zeytinlik semti için yaptığımız veya muhtelif tarihlerde verdiğimiz raporların dikkate alınması ve belediye çalışmalarının daha faal olması. Kent içi ulaşımın gözden geçirilmesi için Karayolları ile yapılan yazışmalar yapılarak toplama yolun belediyeye devredilmesi. Valilik önüne kavşak yapılması. Eski SEKA arazisi, dolgu alanları, kamu kuruluşlarının terk edeceği arsaların değerlendirilmesi için yeni bir çalışma yapılması. Gedikkkaya’nın turizme açılması (Doğayı bozmayan yol yapılması). Fındık Müzesi yapılması. Turizmle ilgili çalışmalar için yazı ve rapor tanzimi. Zeytinlik semtinde yapılan çalışmalar içerisinde mutlaka belediye yer almalı. Geniş katılımlı bir turizm çalıştayı düzenlenmesi.”

ŞEHRİN HAFIZASI YEŞİGİRESUN GAZETESİ
Yeşigiresun Gazetesi ile ilgili görüşlerini de açıklayan Karaibrahimoğlu, bu gazetenin dijital ortama taşınması için de çalışmalar yaptıklarını kaydetti. 5 yılda daha birçok öneri ve görüş sunduklarını belirten Karaibrahimoğlu sözlerini şöyle sürdürdü; “Atapark ve Atapark’ın özellikle doğusundaki toplama yol şehrin merkezi olan bu kısmında günün şartlarına uygun olarak yeniden aydınlatılması. Şehrin belli bölgelerinde emzirme odaları kurulması. Tur otobüsleri için ayrılan yerin kontrolünün yapılması askerlik şubesi yanındaki kaya kilisesi önünün tur otobüsleri için otopark olarak ayrılması. Giresun halk kültürünün araştırılması. İl dışında ve yurtdışında çalışan iş adamlarımızın, derneklerimizin, Giresunlu bürokrat, akademik personel ve sanatçı hemşerilerimizin isim ve adreslerini tespit ederek bir kitapçıkta toplamak ve güncelleştirmek. Kent müzesi ve arşivinin kurulması. Yerel kiraz ve vişne ırkının ıslahı şehir içindeki refüj ve yol artıklarına örnek kiraz ve vişne bahçelerinin kurulması. Koruma amaçlı imar planına uygun olarak yapılan inşaatların takibi, tescilli binalarımızın onarımı için yapılan çalışmaların hızlandırılması.  Giresun halk oyunları ve halk müziği ile ilgili çalışmalar yapılması. Giresun tarihi kitabının yazılması. Şehrin giriş ve çıkışına fındığın başkenti, kiraz ve vişnenin anayurdu olduğumuzu gösteren objeler konulması. Halen faal durumda olmayan ancak Türkiye’de ilk Muharip Gaziler Derneği’nden biri olan bu derneğin tekrar faaliyete geçirilmesi. Taşbaşı Parkı’na doğrudan düz bir şekilde geçilmesini sağlayan bir geçit yapılmalı. Şehrimizin tek sergi salonu olan Can Akengin Salonu tarihi özelliği göz önüne alınarak günümüz şartlarına uygun olarak tadil edilmeli. Sahil boyunca bir yerleşim ve plaj alanları hazırlanarak turizm amaçlarına uygun hale getirilmeli. Sonuç olarak kent konseyleri yerel düzeyde demokratik katılımın yaygınlaştırılması ile genel idare birimleri, yerel yönetim, kamu kurumu niteliğindeki kuruluşlar ve sivil toplumun seçimle oluşturduğu kent sorunlarının ortak akılla tartışıldığı çözümlerinin araştırıldığın ve sonuçlarının ilgili makamlara iletildiği bir sivil toplum platformudur.”

KENT KONSEYİ NEDİR?
Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulmuş yapılardır. Kuruluş amaçları; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir. Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

yukarı çık