16 Ocak 2018 Salı

FİSKOBİRLİK FINDIK ARIYOR!

KATİB Başkanı Yılmaz, Zonguldak’ta “Azade” isimli tiyatroyu izledi

Karadeniz Tiyatrolar Birliği Başkanı Ömer Mustafa Yılmaz, Zonguldak Sanat Tiyatrosunca hazırlanan “Azade” isimli oyunu izlemek üzere Zonguldak’a geldi.

14 Aralık 2017 Perşembe 08:56
Bu haber 461 kez okundu
KATİB Başkanı Yılmaz, Zonguldak’ta “Azade” isimli tiyatroyu izledi

Karadeniz Tiyatrolar Birliği Başkanı (KATİB) Başkanı ve Giresun İl Genel Meclisi Üyesi Ömer Mustafa Yılmaz, birliğe üye tiyatroların ilk oyunlarını izlemek prensibi doğrultusunda Zonguldak’a geldiğini aktardı. 

Zonguldak Sanat Tiyatrosunca hazırlanan “Azade” isimli oyunu izlemek üzere Zonguldak’a gelen Yılmaz, “Karadeniz Tiyatrolar Birliği Başkanı olarak geldim. Karadeniz Tiyatrolar Birliği nedir diye sorduğunuzda kısaca KATİB Zonguldak, Trabzon arasında perde açan, aktif olarak çalışan tiyatroların bir araya getirdiği birliktir. Merkezi Samsun’dadır. Biz de birliğimizin üyesi Zonguldak Sanat Tiyatrosu’nun bu akşam oynayacağı Azade adlı oyunu izlemeye geldik. İlk oyunudur. İlk oyunu olduğu için izlemeye geldik. Genel prensibimizin üye tiyatrolarımızın oyunlarını izlemek, üye olacak tiyatrolarımızın da birliğimize davet etmek. Sanatın gelişmesi için bir ülkenin gelişmişlik seviyesi binalarla, betonla olmaz. Gelişmişlik seviyesi eğitimle ve kültürle olur. Biz de bu yoldaki gönüllü neferleriz. Kendimizi böyle görüyoruz. Bu bir heves ile başlar nefes ile devam eder. Bu nefes bizde olduğu sürece biz de bu nefesimizi devam ettireceğiz. Bu anlayışla yürüyoruz. Tamamen amatör tiyatroların bir araya geldiği bir birliktir” diye konuştu.

“BÖLGEMİZDE TİYATRO SANATINA EMEK VERİYORUZ”

Bölgede tiyatro sanatına emek verdiklerini anlatan Ömer Mustafa Yılmaz, “Zonguldak’ta iki günlük bir ziyaretim oldu. Zonguldak’ta görüşmeler yaptım. Zonguldak beni heyecanlandırdı. Kent olarak heyecanlandırdı, kültür olarak heyecanlandırdı. Kültür olarak, insan alt yapısı olarak heyecanlandırdı. Burada kesinlikle tiyatronun çok daha iyi işlenmesi, çok daha fazla sahip çıkılması gerekiyor. Çünkü alt yapı var. Üstüne devam etmek lazım. Kültür çalışmalarını bugün Belediye Kültür Merkezi’nin yaklaşık 8 tane çocuk oyunu var. Yaklaşık 500 çocuk drama dersi alıyor. Bunlar az bir şey değildir. Zonguldak bu konuda şanslı görüyorum. Fakat şansın yanında da biraz garipliğini, sahipsizliğini de gördüm. Mutlaka biraz daha sahip çıkılması gerekir. Desteklenmesi gerekir. Zonguldak güzelliklere layık bir kent. Bunu böyle görmek lazım. Ayrıntıda Zonguldak’ın çok farklı ve güzel bir yer olduğunu gördüm. Güzel insanlarla donanmış, özverili insanlar var. Alt yapıları var, donanımları var. Bu donanımın üzerine yürümek lazım. Bir ZOFOD var. ZOFOD bizim için önemli bir yer. 1993 yılında 1. Sanat Şenliği yapıldığında ZOFOD Bulancak’a gelmişti. Halkımızın o günkü coşkusunu bizim unutmamız mümkün değil. Ama bu coşkunun devam edilmesi gerekiyor. Bunlar birer kültür elçileridir. Kültür elçileri iz bıraktıkları an o izi kolay kolay silemezsiniz. Bugün ZOFOD’un izini Bulancak’tan silemezsiniz” şeklinde devam etti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV