istanbul escort

21 Eylül 2018 Cuma

İhracatçılar ABD vize yasağını değerlendirdi

KFMİB Başkanı Sevinç: "Amerikan sanayisinin, ithalatçısının Türk fındığına ihtiyacı var"

12 Ekim 2017 Perşembe 09:13
Bu haber 187 kez okundu
İhracatçılar ABD vize yasağını değerlendirdi

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç ise tamamen ABD'nin Türkiye'ye karşı haksız ve kasıtlı tutumundan kaynaklanan bir durum yaşandığını söyledi.

Bunun müttefiklik, dostluk ölçüleri içerisinde kabul edilebilmesinin mümkün olmadığını dile getiren Sevinç, "Bu hususta Türkiye Cumhuriyeti devletinin yaptığı hiçbir yanlış olmadığı kanaatindeyim. Türkiye kendisine karşı hem ajanlık hem de düşmanlık gösteren, terör örgütleriyle iş birliği yapan, diplomatik pozisyonu olmayan personelle ilgili adli ve idari tedbirleri almak zorundadır, almıştır da. Tabii bunlar siyasi konular. Bunları devletimiz mutlaka kendi perspektifi içerisinde değerlendirmektedir" dedi.

Sevinç, Türkiye'nin ABD'ye yaklaşık 4 ile 7 bin ton arasında, fiyatlara ve rekolteye göre iç fındık ihracatı yaptığını belirterek, şunları kaydetti: "ABD kendisi de fındık yetiştiren bir ülkedir artık. Zaman zaman da haksız birtakım kontrol uygulamalarıyla beraber ülkenin ihracatını da baltaladığına şahit olduk ancak bu yıl Türkiye'de fiyatların ve ihracat imkanının iyi olması nedeniyle Türkiye'nin ihracatını artıracağı kanaatindeyim. Bu vize krizi, fındığa vize söz konusu olmadığına göre veya Amerikan sanayisinin, ithalatçısının Türk fındığına ihtiyacı olduğuna göre çok fazla etkileneceği düşüncesinde değilim ama elbetteki ihracatçının, iş adamının, her kesimden insanımızın istediği zaman Amerika'ya seyahat edememesinin ticarette olumsuz etkileri de olabilir." Bunun çok uzun süreceğini tahmin etmediğini belirten Sevinç, "Hele ki haksız uygulama uzun süre devam etmez. Devletimizin de tepkisinin son derece normal, kararlı, sonuç alıcı şekilde olduğu kanaatindeyim. Umarım uzun sürmeyecektir" diye konuştu.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu da sorunun diplomatik süreçlerle kısa sürede aşılacağına inandıklarını kaydetti. Ekonomik açıdan bakıldığında ise piyasaların panikle anlık reaksiyon vermesinin uzun soluklu olmayacağını belirten Çakırmelikoğlu, Biraz zaman geçtikçe konunun detayları anlaşıldıkça sakinleşme sürecine girileceğine inanıyorum" ifadesini kullandı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV