"Harekatla birlikte diplomasi alanı boş bırakılmamalı"

Giresun Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya; “Zeytin Dalı Harekatıyla birlikte, diplomasi alanını boş bırakmamalı, Avrupa ülkelerine bu adımlarımızın Batı'ya sel gibi akan mülteciler sorununu en aza indireceğini somut rakamlarla anlatıp siyasi desteklerini açıklamalarını istemeliyiz”

  • 30 Ocak 2018, Salı 16:08

Giresun Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya, Suriye iç savaşının dünü ve bugünüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’nin önce “Fırat Kalkanı” bugün ise “Zeytin Dalı” harekatlarıyla ilgili de açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Sarıkaya harekatlarla birlikte diplomasi alanlarının da boş bırakılmaması gerektiğine dikkat çekti.

PKK terör örgütüne Suriye’de ABD ve Batılı bazı devletlerce meşruluk kazandırıldığını ifade eden Doç. Dr. Yalçın Sarıkaya yaptığı değerlendirmede; “Suriye ve Irak 'ta 2013-2014 yıllarında IŞiD'in hızlı bir genişleme sağlayıp Rakka'dan Musul'a kadar hâkimiyet sağlaması, Türkiye sınırında önemli bir uzunluğu kontrol altına alması bölgede yeni bir durum ortaya çıkarmıştı. Bu bölgede Türkiye’nin toprağı olan Süleyman Şah Türbesi ve Saygı Karakolu da bulunuyordu. İlginç biçimde, Musul işgalinden itibaren IŞİD tedricen alan kaybetmeye başladıkça ondan doğan boşluk PYD tarafından dolduruluyordu. PKK'nın Suriye kolu olan bu örgüte ABD ve çoğu Batılı başka devletlerce büyük teknik, lojistik ve personel desteği verildi. Örgüt sanki Suriye'nin geneline hitap eden bir yapı görüntüsüne kavuşturulmak istendiğinden Suriye Demokratik Güçleri adıyla anıldı. Uluslararası ajanslar bu yapıyı insanlık namına savaşan halk ordusuymuş gibi çeşitli araçlarla âdeta cilaladılar. Oysa örgüt, açıkça PKK tarafından koordine edilen ve etnik homojenliğe sahip bir hatla Türkiye sınırını güneyden çeviren bir stratejiyi hayata geçiren bir taşeron örgüttü. Bu en açık biçimde, 1-2 sene zarfında oluşturulan sözde kantonların birleştirilmesiyle anlaşılmıştır. PYD, Arap ve Türkmenleri, etnik bütünlüğe tehdit olarak görüp katletmiş, sürmüş veya baskı altında kendine tabi kılmıştır. Bunlar Amnesty International (Uluslararası Af Örgütü) gibi kuruluşlarca defalarca rapor edildi.”

“ZAYTİN DALI HAREKATI, FIRAT KALKANI HAREKATININ TAMAMLAYICISI OLACAKTIR”

Türkiye’nin Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatlarıyla birlikte diplomatik süreci de elinden bırakmaması gerektiğine de dikkat çeken Doç. Dr. Sarıkaya; “Türkiye sınırdaki ciddi tehdidi, öncelikler sıralamasında birinci sıraya aldı. Bence bu kritik bir dönüm noktasıdır. Fırat Kalkanı Harekatı devam ederken Rusya'nın Ankara Büyükelçisinin bir suikastla öldürülmesi sonrasında Moskova'nın bunu Türkiye ile ilişkilerini bozmak isteyen güçlerin saldırısı olarak yorumlaması durumu çok açık biçimde ortaya koyuyordu. Fırat Kalkanı Harekatı başarılı olmuştur ama Mümbiç'in ABD ve Suriye güçlerince bir tür korunmaya alınması nedeniyle hedeflenen arazi genişliğine ulaşılmadan kuvvetler çekilmiş ve bir tür güvenlikli alan oluşturulmuştur. Mümbiç ilinin Cerablus'a yakınlığı bu bölge üzerinde savunma zafiyeti ortaya çıkarabilir. Bu nedenle de Türkiye, Afrin'le birlikte Mümbiç'in kontrolünü de hedeflediğini açıklamaktadır. Ancak Afrin'den Cerablus'a kadarki sınır uzunluğumuzun 300 kilometre civarında olduğunu düşündüğümüzde, Irak sınırına kadar olan Fırat doğusunun da menzilde tutulması gerektiği anlaşılmaktadır. Afrin'in PKK'dan temizlenmesi maksadıyla yapılan Zeytin Dalı Harekatının personel kaybını en alt düzeyde tutmak üzere planlandığı görülüyor. İlerlemenin yavaş olması bundandır. Bu harekata Rusya'nın itiraz etmediği gibi az sayıdaki askerlerini Tel Rıfat ilçesine çekmiş olması uzlaşmanın sürdüğünü göstermektedir. Rusya, ABD'nin kaybettiği, kendisinin askeri üslerinin varlığını sürdürdüğü ve Rusya merkezli bir nihai çözümün tarafları bir araya getirdiği bir Suriye planına sahip. Bunun dışındaki hususlarda esnektir. Ancak yaklaşık 2 yıldır bütün radikal muhalif silahlı örgütlerin biriktiği İdlib bir düğüm olmayı sürdürmektedir. Zaman zaman Rus kaynaklarından Türkiye'nin İdlib'teki taahhütlerine işaret eden yorumlar okuyoruz taahhütlerine işaret eden yorumlar okuyoruz. PKK- PYD konusunda Rusya'nın "Şam da sizin gibi bakıyor meseleye, onları da ikna edemiyoruz" dediklerini Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu bizzat açıklamıştı. Öyle sanıyorum ki, Soçi süreci PYD'nin artık asla dahil olamayacağı ancak en etkin çözüm zemini olacaktır. Buna rağmen sınırımızın güneyinde bütünüyle askeri hareketliliğin en azından birkaç yıl süreceğini tahmin edebiliriz. Kamuoyumuzun bütünlük içinde hissetmesi ve hareket etmesi son derece önemlidir. Siyasilerin bu konuda iç siyasal beklentileri bir kenara bırakıp ötekileştirici söylemlerden kaçınmaları daha iyi olacaktır. Bütün bunlara, Türkiye'deki Suriyelilerin planlı biçimde temizlenmiş alanlara iskânı da eşlik ederse, bir kâbusun içinden muazzam bir başarıyla çıkmış olacağız. Diplomasi alanını boş bırakmamalı, Avrupa ülkelerine bu adımlarımızın Batı'ya sel gibi akan mülteciler sorununu en aza indireceğini somut rakamlarla anlatıp siyasi desteklerini açıklamalarını istemeliyiz.”

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

yukarı çık