istanbul escort

23 Eylül 2018 Pazar

Giresun'da yaban hayvanları unutulmuyor

Ormanlarda açılan yeni yollarda oluşan yüksek şevlere, hayvanların rahat geçişi için patikalar açılıyor.

08 Şubat 2018 Perşembe 08:39
Bu haber 1940 kez okundu
Giresun'da yaban hayvanları unutulmuyor

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) Giresun'da ormanların korunmasında büyük rol oynayan orman yolu açım çalışmalarında yaban hayvanlarını unutmadı. Eğim açısından yüksek değerlere sahip arazide yol açım çalışmalarında oluşan yüksek şevlere, yaban hayvanlarının rahat geçiş yapması için patikalar yapıldı. Ormanların korunması, geliştirilmesi ve diğer hedeflerin gerçekleşebilmesi için en önemli alt yapı faaliyetinden birini de orman yolları oluşturuyor.  Bu maksatla tesis edilen orman yollarında yaban hayvanları da unutulmuyor.

YÜKSEK ŞEVLER YABAN HAYVANLARININ YIRTICILAR KARŞISINDA SAVUNMASINI ZORLAŞTIRIYOR

Ülkemiz ormanlarında, arazi yapısının yüksek eğimli olduğu dikkate alındığında ormancılık faaliyetleri için tesis edilen yollarda, bölgede yaşayan yaban hayvanlarının ekosistem içerisinde rahat dolaşmalarını engelleyen, besin kaynaklarına ulaşmalarını kısıtlayan ve yırtıcılar karşısında savunmalarını zorlaştıran yüksek kazı şevleri oluşabiliyor.

ŞEV PATİKALARI AÇILIYOR

Giresun'un da böyle bir arazi yapısına sahip olduğu düşünülürse orman yolu açım çalışmaları esnasında yüksek şevler oluşuyor. Yüksek şevlerin meydana getirdiği olumsuzlukları önlemek için orman teşkilatı Giresun'da, yol platformlarından ormanlık alana geçişi sağlayacak şev patikaları tesis etmeye başladı.

YOLLAR ÖZELLİKLE YANGINLARA MÜDAHALE AÇISINDAN ÖNEMLİ

Ormanlarda açılmış yollar vasıtasıyla özellikle orman yangınlarına daha hızlı müdahale ettiklerinin altını çizen Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise "Orman teşkilatımız bu yolları orman yangınlarına müdahale, koruma, rekreasyon, sosyal, erozyon kontrol, toprak muhafaza gibi maksatlarla açıyor. Bu yollar hangi gaye ile açılacaksa planlamalar ona göre yapılıyor. Bilhassa orman yangınları hususunda bu yolların açılması bir zaruret" diye konuştu.

PATİKALAR YABAN HAYVANI GEÇİŞ GÜZARGAHLARINA YAPILIYOR

Bu yolları açarken bölgedeki ekosistemi de göz önünde bulundurmak zorunda olduklarını belirten Prof. Dr. Veysel Eroğlu "Bu yollar açılırken eğimden kaynaklı yüksek şevler oluşabiliyor. Orman teşkilatı olarak bizler ise arazide yaptığımız etüt ve inceleme sonuçlarına göre, yaban hayvanı geçiş güzergahlarını belirleyip gerekli alanlara yaban hayvanları için şev patikaları yapıyoruz. Böylece yaban hayatını olumlu yönde destekliyoruz" değerlendirmesini yaptı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV