istanbul escort

21 Eylül 2018 Cuma

Giresun Barosu’ndan Diyanet’in açıklamasına tepki

Giresun Barosu yaptığı yazılı açıklama ile Diyanet İşleri Başkanlığı’nın web sitesinde yayınlan ve son günlerde kamuoyunda tartışmalara neden olan buluğ çağının alt sınırı erkekler için 12, kızlar için 9 yaş olarak belirlenmiştir şeklinde açıklamasına tepki gösterdi.

08 Ocak 2018 Pazartesi 09:15
Bu haber 1076 kez okundu
Giresun Barosu’ndan Diyanet’in açıklamasına tepki

Açıklamada özetle "Web sitesinde yer alan açıklamalar bir araya getirildiğinde buluğ çağına gelen çocuğun evlenebileceği gibi bir anlam ortaya çıkabilmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı web sitesinden bir açıklama yaparak, buluğ çağında olanlar evlenebilir dememiştir, olaydan sonra yaptığı muhtelif basın açıklamalarıyla da bunu yalanlamıştır. Ancak buluğ çağı yaşını 9 ve 12 olarak açıklayıp nikahlanma yaşının da buluğ çağına ermekle olduğu belirtilince ortaya bu tartışmaların çıkması doğaldır.

Üstelik ‘buluğ çağına gelen kadın’ ifadesi dahi doğru bir tanımlama olmayıp Buluğ çağı fiziksel bir değişim ve gelişimi ifade etmekte ise de çocukluktan çıkış yaşı olmayıp çocukluktan çıkıldığı anlamına da gelmemektedir.

Zira ne hukuken ne de fiziken 18 yaşına gelmemiş erkek ya da kız bir birey çocukluktan çıkmış sayılamaz. Kaldı ki buluğ çağı dahi yaşanılan coğrafya, iklim özellikleri, aileden gelen kalıtsal özellikle ve kişiye göre değişen sair birçok etkene göre her birey için değişen bir olgudur. Buluğ çağındaki tüm erkek ve kız çocuklar henüz çocuktur, başta ailesi olmak üzere hepimizin ilgisine, sevgisine ve korunmasına muhtaçtır. Onların çocuk yaşında evlenebileceğini düşünmek ise başta bu anlaşılmaya sebep olan açıklamayı yapanların dahi kendi çocuklarının başına böyle bir durum gelmesi halinde kendilerinin bile kabul etmeyecekleri başlı başına büyük bir suçtur.  Bu suça ortak olanlar, zemin hazırlayanlar ve göz yumanlar da bu suçu işleyenler kadar sorumludur. Bu sebeple Diyanet İşleri Başkanlığının yetkililerinin yukarıdaki hassasiyetleri göstererek gereğini yapmasını yapılmadığı takdirde, devletin ilgili kurumlarının sorumlular hakkında gereğini yapmaya davet ediyoruz.”

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV