22 Temmuz 2018 Pazar

UNUTMADIK UNUTTURMAYACAĞIZ

Ferrero Fındık'tan, Fındık Üreticilerine Ücretsiz Kurutma Desteği

Fındığını güneşten yararlanarak harmanda kurutmada zorlanan üreticilerin imdadına Ferrero Fındık firmasının elinde bulunan ve ücretsiz olarak hizmete sunduğu kurutma üniteleri yetişti.

03 Ekim 2017 Salı 09:40
Bu haber 1007 kez okundu
Ferrero Fındık'tan, Fındık Üreticilerine Ücretsiz Kurutma Desteği

Bölgenin iklim yapısı nedeniyle kurutma işleminde yaşanan sıkıntıyı ortadan kaldırmak için uygulaması yaygınlaşan makineli kurutma sisteminde Ferrero Fındık desteğini sürdürüyor. Fındığın dalında tamamen olgunlaştırılarak yerden hasat makinesi ile toplanmasının giderek yaygınlaştığı bölgede, kurutma işlemi de özellikle yağmurların etkili olduğu dönemlerde makine ile yapılıyor. Dünyanın en önemli çikolata ve şekerleme üreticileri arasında yer alan Ferrero, Türkiye'de başlattığı 'Değerli Tarım' uygulamaları kapsamında her biri aynı anda 2-3 ve 5 ton kurutma kapasitesini sahip ünitelerden 14 tanesini, Sakarya'da 5 farklı lokasyona kurarak bazı belediyeler, muhtarlıklar, ziraat odaları ve fındıkla uğraşan tüccarlar ve işletmecilerin hizmetine ücretsiz olarak sundu. 2014 yılında Trabzon'un Arsin ilçesindeki tesislerde kurulan ve 3 yıl hizmet veren fındık kurutma merkezindekilerle birlikte sayıları 50'ye çıkarılan kurutma üniteleri, Ferrero Fındık tarafından üreticileri hizmet vermesi için değişik kesimlere dağıtılıyor. Sakarya'da 5 farklı lokasyonda kurulan 14 tane kurutma makinesi ile takribi 100 ton kapasiteli bir kurutma faaliyeti ücretsiz olarak gerçekleşiyor.

"FERRERO DEĞERLİ TARIM OLARAK FAZLASI İLE EFOR SARF EDİYORUZ"

Ferrero Bölge Müdürü Onur Engin konuyla ilgili olarak, 100 ton kapasiteli bir kurutma faaliyetini ücretsiz yürüttüklerini söyleyerek, "Hasadın devam ettiği ve içerisinde bulunduğumuz bugünlerde en önemli konulardan biriside kurutma. Ferrero Fındık Değerli Tarım Sakarya Bölgesi için yaklaşık 5 farklı lokasyonda 14 tane kurutma makinesi ile takribi 100 ton kapasiteli bir kurutma faaliyetini ücretsiz sağlıyor. 1 aylık değerlerimiz yaklaşık 554 tona ulaşmış durumda. Bu çerçevede baktığımız zaman kurutmanın hasattan çok daha fazla önemli olduğunu hepimiz bilir hale geldik. Kurutma işlemine baktığımız zaman, günümüzün kalite anlamında en önemli unsurlarından biri. Yapmış olduğumuz kurutmalar genelde bu 554 ton diye tabir ettiğimiz toplam tutarın içerisinde randımanları 53-54 aralığında gezen bir kurutma hakim. Bununla birlikte ortalama nem değerlerimiz 14-15 nem civarında geziyor. Buradaki amacımız yüksek nemli olan yani 14-15 nem diye tabir ettiğimiz fındıklarımızı 6-6,5 aralığındaki nem düzeyine getirmek. Bunun içinde değerli tarım olarak fazlası ile efor sarf ediyoruz" dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV