ESPİYE MÜFTÜSÜNDEN RAMAZAN AYI MESAJI

İslam alemi olarak 11 aydır hasret ve iştiyakla beklediğimiz saadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan mübarek Ramazan Ayı’na kavuşmuş bulunuyoruz.

ESPİYE MÜFTÜSÜNDEN RAMAZAN AYI MESAJI

11 AYIN SULTANI RAMAZAN AYI

    İslam alemi olarak 11 aydır hasret ve iştiyakla beklediğimiz saadet, rahmet, mağfiret ve bereket ayı olan mübarek Ramazan Ayı’na kavuşmuş bulunuyoruz. Böyle bir aya bizi kavuşturan yüce Rabbimize hamdolsun! Sevgili Habib-i Hz. Muhammed Mustafa (s.a.s.)’e, onun aline, ashabına ve onun yolundan giden biz mü’min kullarına da,  salat ve selam olsun!

        Büyük bir şevkle ilk günlerini idrak ettiğimiz bu mübarek Ramazan ayı; kainatın her zerresini kucaklayan, beşeriyeti lekesiz bir inanca, eşsiz bir imana, zaman ve mekan hudutlarını yırtan gerçek bir hidayet ve kurtuluşa götüren çok şerefli bir aydır. Ramazan Ayı; mü’minler için mükafat ayıdır, nimetler ayıdır, hasenat ayıdır, huzur ayıdır, Cennet kapılarının açılıp, Cehennem kapılarının kapandığı  aydır, şeytanların zincire vurulduğu  aydır…

Bu ay; orucu, sahuru, iftarı, virüs, salgın hastalık nedeniyle camilerde coşkuyla, cemaatle kılamadığımız ancak evlerimizde mahzun olarak kılacağımız teravihi ile, dinlenen va’az ve mukabeleleri, verilen zekat ve fitreleri ile yoksulların-fakirlerin sevindirildiği bir bereket ayıdır, hidayet ayıdır. Bu ay öz ifade ile oruç ve Kur’an ayıdır…

İnsanlığa hidayet yolunu gösteren, maddi ve manevi saadetin kaynağı mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim’in nazil olmaya başladığı, zulmet ve gaflet bulutlarının dağıldığı, şanı yüce Allah’ın rahmet deryasının coşup taştığı bu şerefli ay; bütün İslam alemi ile birlikte cümlemize hayırlı ve mübarek olsun!

Allah’uTaala’nın ihsan ve keremi ile bizler inananlar olarak öylesine şerefli, öylesine bereketli ve öylesine tarifi mümkün olmayan güzellikler ve manevi hazlarla dolu bir aya kavuştuk ki; bu mübarek ayın herhangi bir gün ve gecesini, hatta saatini ve dakikasını bile gaflet içinde geçirmek mü’minler için büyük bir ziyandır.

 İdrakiyle şereflendiğimiz bu ay, Allah’uTaala’nın rahmet ve mağfiretinin mü’minlere sağanak, sağanak döküldüğü gufran ayıdır, mağfiret ayıdır…

Bu mübarek ay; adeta ahiret ticareti için gayet karlı bir meşher, bir fuar ve bir pazardır. Bu bereketli ay, uhrevi hasılat için gayet verimli bir zemindir.

Bu feyizli ay; ahiretin tarlası olan dünyaya ektiğimiz iyi amel tohumlarının, ebedi hayatın saadetine vesile olacak güzel neticeler şeklinde yeşermesini sağlayan bahardaki Nisan yağmuru gibidir.

Gelmesiyle bütün Müslümanları sonsuz manevi hazza garkeden bu kıymetli aydan mukaddes kitabımız Kur’an-ı Kerim şöyle bahsetmektedir: “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, Kur’an-ı kerim onda indirilmiştir. (O Kur’an ki) insanlara hidayettir. Onda dosdoğru yol’un ve hak ile Batılı ayırt eden hükümlerin nice delilleri vardır. Öyleyse içinizden kim bu aya erişirse orucunu tutsun.”(1)

        Aziz Mü’minler!

Kavuşmakla şereflendiğimiz bu ulvi Ramazan ayı hakkında verdiğimiz özet ifadelerle, bu ayın biz Müslümanlar için ne derece büyük bir nimet olduğunu anlatmaya çalıştık. Yalnız şunu kesinlikle bilelim ki kıymeti bilinmeyen nimetin değeri yoktur. Allah’ın verdiği (iman, akıl, sağlık, ramazan ayı vb.) bütün nimetlerin kadrini, kıymetini bilmek gerekir.

İşte bu ramazan ayı nimetinin kıymetini anlayıp, ondan hakkıyla istifade etmemiz için neler yapmalıyız, neleri öğrenmeli ve hayatımızda tatbik etmeliyiz diye kendi kendimize bir plan yapmalıyız. Öncelikle bu ayın mübarek gün ve gecelerinde nefsimizle baş başa kalarak, şimdiye kadar işlediğimiz günah ve kusurların manevi mesuliyetini düşünerek gönlümüzü Alla’a bağlayıp, ellerimizi onun geniş rahmetine açarak, yanan bir öz ve ağlayan bir gözle Rabbimize yalvarmalı, makbul olan nasuhtevbe ile tevbe etmeliyiz.

Dünya ve ahiretimizin Cennet olması, şahsen Müslüman olmamız gerektiği gibi, maddi ve manevi uzuvlarımız da Müslüman olmalıdır. Bu hususta ciddi bir gayretimiz olmalıdır.

Hasretle beklediğimiz mübarek Ramazan Ayına kavuşmanın heyecanını yaşadığımız bu günlerde, bilhassa şunu belirtmek isterim ki, mahlukatın en şereflisi olma vasfı ile şereflenen insan, Allah’uTaala’yaMuhatab olma gibi bir payeyi kazanan insan ve yeryüzünün “halifesi”olarak görevlendirilen insan, bu nimet ve şerefi kendisine veren yüce yaratıcı’ya inanmak, ona teslim olmak ve ona “kul” olmak için bu dünyaya gönderilmiştir. Kainat çarkı bu sır için dönmektedir…

Yüce yaratıcı ilahi dinleri, kitapları ve bunlardaki talimatları bu sırrın anlaşılması ve yaşanması için gönderilmiştir… İnsanın da en büyük ve önemli hedefi, bu sırrı kavramak ve kavradığı sırrı hayatına tatbik etmektir. Bu yüce sır Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifadesini bulmuştur. “Ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım.”(2)

İbadet “abd” kulluk manasına gelmektedir. İbadet, Allah’ın razı olduğu şeyi yapmaktır. En büyük mesele ise Allah’ın yaptığı şeye razı olmak olan “kulluk” şuurunu anlayabilmektedir… Kainat Sultanı şu mükemmel kainat sarayında saltanatını ilan ediyor. Bunu kavrayacak şekilde yaratılan “insan” ın görevi de, bu sultan’ı tanımak ve ona her şeyi ile tam teslim olmak, yani tam kul olmaktır.

Dolayısıyla Namaz, Oruç, teravih, hac ve zekat, infak gibi bütün bu İslami ibadetler insanoğlunu Allah (c.c.)’a kulluk için alıştırmak ve onun şuurunu pekiştirmek içindir.

Ramazan’ı en iyi değerlendirmek bu “kulluk” şuurunu tam kavramaktan geçer. Harbe hazırlanan bir ordu çetin bir eğitimden geçmelidir. İşte Ramazan ayı nefis ve şeytan ordularına karşı “kulluk” savaşı veren insanın yapması gereken bir çetin eğitim zeminidir.

Sağanak olup boşandı gökten ilahi rahmet,

Ey mü’min! avuç aç da halıkınadua et.

Tecelli etti yine mağfireti ilahi,

Semavat ve zeminde seyret muhteşem hali…

Allah cümlemizi bu eğitimde muvaffak eylesin! Tuttuğumuz oruçları, verdiğimiz zekat ve fitrelerimizi, kıldığımız tüm namazlarımızı, yaptığımız yardımları, hayır ve hasenatları kabul eylesin! Rabbim; korona virüs salgınından ülkemizi, ilçemizi, ailemizi, çoluk , çocuk ve çocuğumuzu bu mübarek ayın hürmetine korusun, hastalarımıza şifa, ölenlerimize rahmet, hayatta olanlarımıza sağlık ve afiyet versin. Bizi sağ salim ramazan bayramına kavuştursun, Dünyamızı Ramazan, ahiretimizi de Bayram eylesin!

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

SON DAKİKA HABERLER

yukarı çık