25 Haziran 2018 Pazartesi

SÖZ MİLLETİN

Fındık fiyatları

09 Eylül 2013, 18:59
Bu makale 777 kez okundu
Fındık fiyatları
Hasan Öğütçü
 Üretici ve ihracatçının ümit ettiği ve beklentisi olan fındık maalesef ümit edildiği şekilde gerçekleşmeyecek gibi.

Şubat-Mart aylarında meydana gelen olumlu, Mayıs-Haziran aylarında meydana gelen kurak günler fındığın gelişmesi ve olgunlaşması için gereklidir.

Fındık bitkisi Mayıs ayında eğer gereken suyu alamamışsa değil bu seneki ürün bir sene sonraki meyve gözlerini etkilemektedir.

Eğer dikkat edilirse dalcıklar üzerinde erkek organlar (püs-püsenek) uzamaya devam etmektedir. Gelecek senenin ürünü olan çiçekleri ise şimdiden korumak gerekir. Bu nedenle gelecek sene fındık üreticileri gereken önlemi almanın yollarını bulmalıdır.

Son günlerde 6.70 liraya kadar satılan Giresun tombul yağlısında fiyat düşmesi görülmüştür. Fakat tecrübeli fındık ihracatçısının küçük esnafın genel görüşü ileriki günlerde fiyatların yükseleceği şeklindedir.

İç ve dış piyasada büyük bir istekle Giresun tombul fındığın her zaman yüksek fiyatla satılması Azerbaycan ve diğer Kafkas ülkelerini harekete geçirmiş ve büyük fındık bahçeleri kurmuşlardır.

Büyük bir rekabet olan bu durum küçük üreticiyi şaşırtacaktır. Bu bedenle Giresun gibi illerimizin şimdiden üreticilerin önlem almaları gerekir.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV