istanbul escort mp3 indir

17 Ekim 2018 Çarşamba

“TMO NE DEMEK İSTEDİ ?"

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, "TMO’nun çıkıp, “2018 yılı sonuna kadar elimizdeki fındığı satışa sunmayacağız” demesinin ne anlama geldiğini sordu

25 Eylül 2018 Salı 09:31
Bu haber 524 kez okundu
“TMO NE DEMEK İSTEDİ ?
 Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi'nin fındık üreticisini korumak için daha radikal ve altı dolu bir karar alması gerektiğini kaydetti.
Karan, TMO tarafından 2018 yılı sonuna kadar kabuklu fındık satışı yapmayacağı yönünde yapılan açıklamayı değerlendirdi.
Karan yaptığı açıklamada, TMO tarafından alınan ve kamuoyuyla paylaşılan kararın şimdilik doğru gibi görünse de, ucu açık bir karar olduğunu ifade etti.
Karan, stoklarda bulunan 79 bin ton fındığa talep olmadığı bir dönmede TMO'nun çıkıp, “2018 yılı sonuna kadar elimizdeki fındığı satışa sunmayacağız” demesinin ne anlama geldiğini sordu.
Yılbaşına şunun şurasında 3 ay kaldığını hatırlatan Karan, TMO'nun bu açıklama yerine çıkıp, “Biz tekel karşısında üreticimizi koruma adına, üreticinin elinde ürün kalmayana ve sektörün ihtiyacı olana kadar bir kilo fındık dahi satmayacağız, gerekirse yağlığa ayıracağız” demeliydi.
1 Ocak 2019 tarihinden itibaren TMO’nun stoklarındaki fındığı satışa sunmayacağı ne malum? Bunun garantisini kim verebilir? Bu sezon TMO fındık alımı yapmadığı için bugün 15 liranın üzerinde olması gereken fındık 13 liradan işlem görüyor. Birileri piyasayı istediği gibi dizayn ederek, kontrol altında tutuyor. Rekoltenin düşük olduğu biline biline fındık fiyatını 13 lira bandına sabitlenmiş durumda. Meydanı boş bulan ve piyasayı kontrol altında tutan bu tekelci zihniyet, TMO’nun adımlarını hiç mi takip etmiyor? 3 ay sonrası için TMO’nun stoklarındaki ürüne iştah kabartmıyor mu? Eğer gerçekten amaç üzüm yemekse TMO yetkilileri çıkıp, “ihtiyaç olmadan bir kilogram fındık satmıyoruz, gerekirse yağlığa ayırırız” demelidir. Yılbaşına kadar satışa fındık sunmayacağız demekle üretici korunmaz, aksine gün vererek birilerinin fındıkta yeni oyunlar kurmasının önünü açılır” dedi.
Karan, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından artık 2018 yılı tahmini fındık rekoltesinin de açıklanması gerektiğini sözlerine ekledi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV