istanbul escort mp3 indir

17 Ekim 2018 Çarşamba

Tarımda Yalancı Kelebekle mücadele

Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar: "Bu dönemde yapılacak mücadele ile yalancı kelebek zararlısının yumurtaları yok edileceği için ilkbahar ve yaz dönemindeki nimf ve ergin popülasyonu da oldukça azalacaktır"

28 Eylül 2018 Cuma 17:38
Bu haber 249 kez okundu
Tarımda Yalancı Kelebekle mücadele
 Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, sonbaharda yapılacak mücadelede yalancı kelebek olarak adlandırılan Ricania Japonica zararlısının yumurtalarının yok edileceği için ilkbahar ve yaz dönemindeki nimf ve ergin popülasyonunun da oldukça azalacağını söyledi.
Akar, Giresun Valiliği Toplantı Salonu'nda düzenlenen yalancı kelebekle mücadele yöntemlerine ilişkin bilgilendirme toplantısının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, yalancı kelebeğin son yıllarda Türkiye'de tarımsal ve kentsel alanlarda sorun oluşturmaya başlamış istilacı bir böcek türü olduğunu belirtti.
Bu türün Karadeniz Bölgesi'nde sahil kesiminde hızla yayıldığını vurgulayan Akar, özellikle Rize, Trabzon ve Artvin'de popülasyonu yoğun olan bu zararlının son dönemlerde Giresun'da da artış gösterdiğini aktardı. Akar, bu zararlının tarım ürünlerinde, park ve bahçelerdeki süs bitkileri ve çalılarda zarara yol açmasının yanı sıra geceleri ışık olan yerlere gelmesi nedeniyle insanlara da rahatsızlık verdiğini ifade etti.
Giresun'da yayılışın diğer iller kadar yoğun olmasa da özellikle sahil kesiminde bu zararlının varlığının bilindiğinin altını çizen Akar, popülasyonun artmaması için alınması gereken bazı tedbirler bulunduğu kaydetti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV