25 Nisan 2018 Çarşamba

SİYASET ARENASI ŞENLENİYOR

NTV Ekoanadolu Programı Giresun’u analiz etti

NTV Ekoanadolu programı Giresun’u gündemine aldı. Giresun Fatih Wolkswagen’de yapılan programa NTV Ekonomi İşler Sorumlusu Servet Yıldırım, ekonomist Güngör Uras ile Mahfi Eğilmez’in yanında Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın katıldı. Ekoanadolu programında ilimiz sanayisi ve küresel ekonomi değerlendirildi.

23 Aralık 2016 Cuma 08:55
Bu haber 1072 kez okundu
NTV Ekoanadolu Programı Giresun’u analiz etti

Giresunlu işadamlarının izleyici olarak katıldığı programın açılışında konuşan NTV Ekonomi İşler Sorumlusu Servet Yıldırım; “Türkiye’de %4 hedef olan büyüme, yüzde 2-2,5 aralığında olacağını ön görmekteyiz. Yılın son dönemindeki dış ve iç etkenler göstergeleri etkiledi. Dengeli büyüme bence her zaman iyidir” dedi ve Merkez Bankası’nın faizde oynama yapmama kararını değerlendirdi; ”Pozisyon alma adına olumludur” dedi.

Ekonomist Güngör Uras ise; “Giresun’u İzmir’e benzetiyorlar. Ege’de sosyal yaşamı ve kültürü ayrı bir il olan İzmir’e benzer, Karadeniz’de ise Giresun burada ön plana çıktığını görmekteyiz. Giresun potansiyeli olduğu halde gelişme gösterememektedir. Giresun’da her şeyden biraz var. Birazların bir kısmını çoğaltmalıyız. Sanayi ve turizmin önü açık. Giresun’da giyim tesislerini gezdim, bu sektöre ağırlık verilmesini isterim” dedi.

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Fikret Günaydın ise; “Giresun tarım ağırlıklı sanayiye sahiptir. İmalatta fındık ve çaya ilave olarak içecek, mobilya ve metal ürünleri (asansör) imalatları ön plana çıkmaktadır. Bölgemizin imalatta küçük kalmasında nakliye maliyetleri yani demiryolu ulaşımının olmaması ile denizyolu ulaşımını (Giresun Limanı atıl) kullanamayışımızdır. Giresun Limanı özelleştirilmesi yanlışlığının faturasını bugün Giresun ekonomisi ciddi oranda ödemektedir. Yine Tirebolu-Torul Yolu, Giresun-Şebinkarahisar yolları projesi bölge ekonomisinin olmazsa olmazıdır” diye konuştu.

Ekonomist Mahfi Eğilmez ise; küresel ekonomiyi değerlendirirken; “2016 yılında yaşanabilecek tüm şokları yaşadık. İngiltere’nin Brexit referandumu, Trump’un seçim zaferi, dolarda aşırı dalgalanma üst üste geldi. Son dönemde ABD ekonomisinde olumlu göstergeler var. AB ekonomisinde ise kıpırdanma mevcut ancak çok yavaş. Çin ekonomisi borç stoğu çok yüksek” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV