16 Ağustos 2018 Perşembe

BİN DOLARI BOZDURANA AYAKKABI BOYAMA 1 HAFTA BEDAVA

Kivi üreticisi fiyattan memnun değil

Yağlıdere Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Çağlar: “Çiftçilerimiz ürünlerini kalitesine göre 1,5-2,25 liradan sattı. Birinci kalite ürünün kilogramının 3, ikinci kalitenin de 2 lira olmasını istiyoruz"

22 Kasım 2017 Çarşamba 08:35
Bu haber 964 kez okundu
Kivi üreticisi fiyattan memnun değil

Yağlıdere Kivi Üreticileri Birliği Başkanı Sezai Çağlar, 2017 ürünü kiviyi kalitesine göre 1,5-2,25 liradan sattıklarını, bu fiyatların çiftçiyi memnun etmediğini belirterek, "Birinci kalite ürünün kilogramının 3, ikinci kalitenin de 2 lira olmasını istiyoruz" dedi.

Çağlar, yaptığı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünün kivi rekoltesini bin 800 ton olarak açıkladığını belirtti. Giresun'da en önemli tarım ürünlerden biri olan kivide hasadın sona erdiğini dile getiren Çağlar, çiftçilerin ürünlerini kalitesine göre 1,5-2,25 liradan sattığını ifade etti. Çağlar, "Oluşan rakamlar çok düşük ve kivi üreticisini memnun etmedi. Birinci kalite ürünün kilogramının 3, ikinci kalitenin de 2 lira olmasını istiyoruz" dedi.

Üreticinin ancak bu fiyatlarla alın terinin karşılığını almış olacağını belirten Çağlar, bölgede soğuk hava deposu olmayışının da serbest piyasadaki rakamları olumsuz etkilediğini söyledi. Çağlar, birlikler veya çiftçilerin güçlerinin soğuk hava depoları yapmaya yetmediğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Kivi üreticisinin en büyük sorunu soğuk hava deposunun olmayışı. Çiftçi hasat ettiği kiviyi saklama imkanına sahip değil. Toplama tarihinden itibaren bir hafta içinde ürününü düşük rakamlara satmak zorunda kalıyor. Depo imkanı olsa çiftçi ürününü uzun süre muhafaza edecek. Kafasındaki fiyat oluşunca da mahsulünü pazara indirerek iyi bir fiyata satabilme imkanına sahip olur."

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV