istanbul escort

21 Eylül 2018 Cuma

Fındık rekoltesi sayımı doğru mu yapılıyor

Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin, bakanlık tarafından yaptırılan rekolte tahmin çalışmasında yanılma payının fazla olacağını söyledi.

11 Temmuz 2018 Çarşamba 10:12
Bu haber 468 kez okundu
Fındık rekoltesi sayımı doğru mu yapılıyor

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yaptırılmakta olan fındıktaki tahmini rekolte çalışmasından çıkacak sonuçta yanılma payının çok fazla olacağı ileri sürüldü. Yanılma payı en az olan rekolte çalışmasının detaylarını da açıklayan Keşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin, “Dünyada rekolte çalışması meyve gözünden başlanarak hasada kadar üç aşamada bir çalışma yapılmaktadır. Türkiye’de ise bir dönem karanfil sayı da yapılmaktaydı ve bundan vazgeçildi. Şimdi ise sadece hasada yakın bir çalışma yapılmaktadır. En doğru rekolte tahmini için iki önemli unsur vardır. Bunlardan birincisi çotanaktaki meyve sayısı ve meyvelerin ağırlığıdır. Özel sektör buna göre rekolte çalışması yaptığı için yanılma payı daha azdır. Sadece çotanak sayıp giderseniz yanılma payı çok olacaktır.  Çünkü çotanakta sağlam meyve ne kadar bilemezsiniz. İşte bakanlıkça oluşturulan komisyon burada yanılmaktadır” dedi.

Şahin, “Çünkü komisyonun işi bu değildir. Bu sektöre yatırım yapanlar, bu işin en iyi şekilde doğrusunu bilmek zorundadır. Bu rekolteye göre para yatıracak, ihracatta bağlantılar kuracaktır” şeklinde konuştu.

Tahmini rekolteye göre bu yıl fındık fiyatlarının 10 ila 12 TL arasından açılış yapabileceğini söyleyen Şahin, “Geçen yıl rekolte 700 bin tonun üzerinde gerçekleşmişti. Bu rekolteden stoklardaki fındık hariç TMO’nun elinde 80 bin ton fındık bulunmaktadır. Bu yıl rekolte ne olursa olsun bu 80 bin ton fındığı da bu rekoltenin üzerine ilave etmek gerekir. Bu durumda serbest piyasada fındık fiyatlarının tahmini olarak 10 ila 12 TL arasında olacağını düşünüyoruz. Resmi olarak açıklanacak rekoltenin bu fiyatı çok fazla değiştirebileceğini düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV