24 Nisan 2018 Salı

BAYRAM COŞKUSU

FINDIK KABUĞU İTHALATINA YASAK İSTEĞİ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, sınır kapılarından fındıkkabuğu ithalatının yasaklanması gerektiğini açıkladı.

10 Ocak 2017 Salı 08:52
Bu haber 808 kez okundu
FINDIK KABUĞU İTHALATINA YASAK İSTEĞİ

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, geçtiğimiz günlerde bakanlar kurulu kararıyla sınır kapılarından fındık ithalatının yasaklandığını hatırlatarak, aynı kararın fındıkkabuğu içinde uygulanmasını istedi.
Dünya fındık üretiminin yüzde 75’ini elinde bulunduran Türkiye’nin fındıkkabuğu ithal etmesine bir anlam veremediklerini belirten Karan, bu kararın art niyetli kullanılabileceğine dikkat çekti. İthalatı serbest olduğu için zaman zaman Azerbaycan ve Gürcistan’dan Türkiye’ye fındıkkabuğu sokulduğu yönünde bilgiler aldıklarını ifade eden Karan, “Öncelikle şunu merak ediyoruz, ülkemizde fındıkkabuğuna çok büyük talep mi var ki, dışarıdan ithalat gerçekleştiriyoruz? Bölgemizi ve ilimizi baz alacak olursak fındık kırma fabrikalarından çıkan kabuk miktarı ihtiyacı karşılıyor ve hatta başka illerde gönderiliyor. Fındıkkabuğu daha çok fırınlar tarafından tercih ediliyor ve evlerde soba tutuşturmak için kullanılıyor. Bizim bildiğimiz kadarıyla büyük oranda talep gören bir yakacak değil. Bu nedenle ithalatını da doğru bulmuyoruz” dedi.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV