21 Haziran 2018 Perşembe

BU HAVAALANI KİMİN?

Fındık haftaya 12.25 liradan başladı

Giresun’da 54 randıman fındık fiyatı serbest piyasada 12.25, FİSKOBİRLİK'te ise 12.70 liradan yeni haftaya başladı.

13 Aralık 2016 Salı 08:52
Bu haber 934 kez okundu
Fındık haftaya 12.25 liradan başladı

Giresun'da, serbest piyasa ve Fiskobirlik 'te fındık fiyatı, yeni haftaya yükselişle başladı.

Giresun Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Erim Yaman, yaptığı açıklamada, serbest piyasada birkaç haftadır fındık fiyatının 11.50 ile 12.50 lira arasında seyrettiğini belirtti. Fiyatın, yeni haftaya artışla başladığını dile getiren Yaman, "Geçen haftayı 11.50 liradan kapatan piyasa, yeni haftaya 75 kuruş artışla 12.25 liradan başladı" dedi.

Yaman, pazara neredeyse hiç fındık inmediğini, buna rağmen fiyatın bir türlü istedikleri düzeyde yükselmediğini ifade ederek, şunları söyledi: "Şu anda tüccar ve sanayici fındık bulmakta zorlanıyor. Piyasa giderek daralıyor. Buna rağmen fındık fiyatı bir türlü yükselmiyor. Buna bir anlam verebilmiş değiliz. Fiyat istikrarsızlığına artık bir son verilmeli. O nedenledir ki üreticiler olarak devletin fındık fiyatına müdahil olmasını istiyoruz. Fiyatın gerçek değerine ulaşmasını bekliyoruz."

FİSKOBİRLİKTE 12.7 TL

Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği (FİSKOBİRLİK) Yönetim Kurulu Üyesi Halit Ayar ise Birlikte, 54 randıman fındığın yeni haftaya 12,70 liradan başladığını kaydetti.

Ayar, birliğin sezonun başladığı ağustos ayından bu yana serbest piyasa rakamlarının üzerinde fındık alımı politikasını sürdürdüğüne işaret ederek, "Bugün Birlikte 50 randıman fındık fiyatı 11.75 lira ve 23 kuruş randıman farkı uyguluyoruz. 54 randıman fındığın net fiyatı ise 12.70 lira. Bu rakam piyasa şartlarının üzerinde" diye konuştu.

Fındık üreticilerinden ürünlerini değerlendirirken Fiskobirlik'i de dikkate almalarını isteyen Ayar, Fiskobirlik olarak üreticilerin tüm fındığına talip olduklarını belirtti.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV