20 Şubat 2018 Salı

"SİYANÜRLÜ ATIK" YOK

Fındık 9,5 liradan satılıyor

Türkiye’nin ‘Yeşil altını’ Giresun sahili boyunca serilerek kurumaya çıkartıldı.

05 Eylül 2017 Salı 09:57
Bu haber 756 kez okundu
Fındık 9,5 liradan satılıyor

Satışa sunulmadan önce hem kurutulan hem de son ayıklama işlemi yapılan fındıkta fiyatlar ise üreticiyi memnun etmiyor. Giresun, serbest piyasada ise fındık 9 lira ile 9,5 lira arasında satılıyor.

1,5 Ton fındığı olduğunu ve bu sene küllenme hastalığından fazla bir zarar görmediğini belirten fındık üreticisi Hasan Ağılgaz, “TMO şu an alımlarına başlamadı bizde başvurduk ve bize 6 Eylül gününe randevu verdi. TMO’nun piyasaya girmesi üretici için daha avantajlı yoksa tüccarın elinde kalsa zaten daha da aşağılarda fiyat olurdu. Buna rağmen fındığın fiyatı yetersiz bu kadar olmamalıydı diye düşünüyorum. Ben görüşüm en azından 13 lira fiyat açıklanmasıydı” dedi.

Emanete verilen fındıkların fiyatların aşağı gelmesinde büyük etkisi olduğunu ifade eden Ağılgaz, “Emanete verilmesi konusunda kesinlikle karşıyım. Giresun Ticaret Borsası’nın Lisanslı Depoculuk adıyla alımlara başlayacak yakın bir zamanda. Ben burada üreticilerimize sesleniyorum emanete vereceklerine gitsinler Lisanslı Depoculuğa bıraksınlar” şeklinde konuştu.

Fındık fiyatı konusunda yazılı bir açıklama yapan Giresun Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu ve Tirebolu Ziraat Odası Başkanı Erim Yaman, “Fındık şu an için serbest piyasada 9 lira ile 9,5 lira arasında satılıyor. Burada tüccarlarımız daha vicdanlı olmalılar çünkü Giresun’da fındığın maliyeti resmi olarak 9,75 lira olarak belirlendi. Bu maliyet ve bu fındık fiyatı hiç uyuşmuyor üreticimiz revizyona gidilmesini istiyor. Bu verilen fiyatlar açıkçası çok komik. Üreticimize çağrımızdır fındığınızı emanete vermeyin çünkü emanete verilen fındıklar kesinlikle piyasa fiyatlarını olumsuz yönde etkiliyor” ifadelerini kullandı.

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV