25 Haziran 2018 Pazartesi

SÖZ MİLLETİN

“Genç ve dinamik bir ekiple hizmetinize talibiz”

03 Mayıs 2013, 10:18
Bu röportaj 5542 kez okundu
“Genç ve dinamik bir ekiple hizmetinize talibiz”
Hasan Çakırmelikoğlu
 GTSO Meclisi için adaylarınız geçen seçime göre oldukça farklı isimler. Bu konu ile ilgili kamuoyunda çok fazla konuşma oldu ama sizden bu değişimin nedenini öğrenebilir miyiz?

43 kişilik meclisimizin yaklaşık olarak 30 kişisi listemde yer almıyor, ancak bu arkadaşlarımızın bir kısmı kendileri müsaade istedi, bir kısmında ise grupların birleşmesi sonucu listede 4-5 kişi bir araya gelmiş oldu. Yaklaşık 10 kişi ise ekip olamadığımızı düşündüğüm için listemde yer almıyorlar. Bu arkadaşlarımızla devam etmememiz kesinlikle herhangi bir art niyetten dolayı değil ekip olamadığımız bir bütünlük ruhunu yakalayamadığımız için oldu. Sonuçta çalışmak hizmet etmek bir ekip işi ben bu şekilde hizmet edemeyeceğimizi düşündüğüm için, ekibimi benimle birlikte bir ekip ruhu içinde çalışıp hizmet edecek arkadaşlarımızdan seçtim. Bu arkadaşlarımızla beraber bizim zaten 4 yıllık bir birlikteliğimiz oldu her zaman birbirimize saygı ve sevgi çerçevesinde olduk ama hürmet etmek farklı bir şey hizmet etmek farklı bir şey.
Önemli olanın benim GTSO Başkanı olmamdan daha çok bu konuda gençlerin bir azminin olmasını görüyorum. Bu süreç içerisinde Giresun'da bir değişimi istiyoruz biz.
Seçim sürecinde size bazı eleştiriler geldi mesela başkan listesini hazırlarken bizi yazmayacağından haberimiz olmadı gibi bu konudaki düşünceniz nedir?

4 yıl birlikte olduğunuz birilerine çalışacaksanız sizinle çalışacağım dersin ancak çalışmayacaksanız ben sizinle çalışmayacağım diyemezsin pek hoş olmaz.Tepkisini ne diyeceğini bilemezsin bu yüzden ben sadece çalışacağım kişilere gidip sizinle çalışmak istiyorum dedim. Sonuçta Giresun Ticaret ve Sanayi Odası bünyesindeki tüm üyelerimiz eşittir. 
Seçimi kazanırsanız GTSO'da neler değişecek?
Yeni hizmet binamızın aktif kullanımına başlamamızla birlikte zaten ciddi projelere imza atan Ar-Ge birimimiz daha iyi imkanlarla donatılmış olacak. Ayrıca üyelerimiz çok daha iyi hizmet kalitesine kavuşmuş olacaklar. 
Projelerinizden kısaca söz edebilir misiniz?

Bu konuyu seçim süreci başladığından beri birçok yerde dile getirdik. Kısaca ilk yapmak istediğimiz ve bizce Giresun'un ekonomisine çok katkı sağlayacak Tekstil Kent projesi için hem lobinin yapılması hem de teknik altyapısının oluşturulması için hemen çalışmaya başlayacağız. 
Yeni hizmet binasını en hızlı şekilde bitireceğiz. 
Ayrıca fındık ve çay gibi ilimiz için çok önemli olan iki üründe markalaşma ve kurumsallaşmayı sağlayabilmek için çalışmalar yapmak istiyoruz.
Giresun'da bir sanayi faaliyetinin yapılması için en önemli engel ulaşım, bu problemin çözümü anlamında daha önce Giresun'daki sivil toplum örgütlerimiz ile beraber hem demiryolu yapımı hem de Eğribel Tüneli'nin açılması için çalışmalarımız olmuştu. Bu mücadelemize devam ederek devletin bu projeleri yatırım planına alması için gayret sarf edeceğiz. 
TOBB'un ilimize yapacak olduğu bir meslek lisesi bulunmakta bu lise Giresun'da hangi mesleklerde eksik varsa oraya dönük olacaktır. Biliyorsunuz bu lisenin sözünü Rıfat Bey binlerce kişinin içinde söyledi hatta daha sonra Sayın Valimizin ve AKP Grupbaşkan Vekili Nurettin Canikli Bey'in ısrarları sonucu birde uygun olan bir ilçeye yurt sözü de verdi bunu da yapacak. Bu lisede biz Giresun'da hangi meslekte eksiğimiz olduğunu düşünüyorsak o meslek ile ilgili eğitim verilmesini sağlayacağız. 
Tekstilkent gibi Giresun için çok önemli olabilecek bir proje ortaya çıktı. Ancak bu tip projelerin hem hukuki hemde fiziksel alt yapılarının hazırlanması, kalifiye elemanların yetiştirilmesi gibi süreçleri bulunmakta. Bu büyüklükte bir proje ne kadar zamanda gerçekleştiri-lebilir, sizin öngörünüz nedir? Bu projenin gerçekleşmesi için sadece ticaret odasının lobi yapması yeterli midir?

Hükümet kanadından ne gibi destekler bekliyorsunuz?

Biz Espiye Belediye Başkanımız Sayın Erol Karadere ile bu projeyi hazırladık tabi hazırlık aşamasında hem Sayın Valimiz Dursun Ali Şahin Beyi hem de siyasilerimizi bilgilendirdik. 
Tekstil Kent projesi şu anda Türkiye'de 2 tane bulunmakta bir tanesi İstanbul'da diğeri Van'da kuruluyor. Hatta Van'daki proje şu an ihale aşamasına gelmiş bulunmakta. Ve bu projeleri Sanayi Bakanlığı değil Kalkınma Bakanlığımız yapmakta biliyorsunuz ki organize sanayi bölgelerine Sanayi Bakanlığı izin vermekte ancak biz bu projeyi Kalkınma Bakanlığından talep ediyoruz. Bu iş bugün karar verdik yarın olacak bir iş değil en azından 3-5 yıl sürecek bir proje.  Bu projemiz Tirebolu ile Espiye arasında bir yerde olacak. İmar konusunda çalışmalara Espiye Belediyemiz başladı. 
Bu projemiz fiziki anlamda bir organize sanayi bölgesi gibi olacak ama OSB'lerin kanuni avantajlarından yararlanamayacak. Örneğin biz teşvikte 5. Bölgedeyiz, OSB olduğunuz zaman teşvikte bir üst kademeye çıkıyorsunuz ancak Giresun'da zaten ikinci bir OSB çalışması varken mümkün olabilecek bir olay değil. Bu yüzden Tekstil Kent projemizi Kalkınma Bakanlığı ile birlikte yapmak istiyoruz. Altyapısı tamamen bir OSB gibi olacak ancak hukuken OSB'lerin statüsünde olmadığı için buradaki firmalar teşvikte yine 5. Bölgede olacaklar. 
Tekstil Kent yaklaşık 3000 metrekarelik bir alanda 40 atölyenin olacağı bir bölge olacak. Zaten Giresun'da şu an 25 atölye bulunmakta ve buralarda yaklaşık 3000 kişi istihdam edilmekte. Tekstil Kentte girecek firmaların ilk önce kaç kişi çalıştıracağına bakılacak buna göre firmalar kabul edilecek ve sembolik bir kira alınacak. Arazi ve mülk hazinenin olacak yönetimi ise tamamen ticaret odamızın olacak. Ve buraya girecek firmanın kararını GTSO verecek. Bu bölgede yatırımcıya ne lazımsa o olacak yani modern bir üretim şehri yapmak istiyoruz.
Kalifiye eleman konusuna gelince şu an zaten devletin 5084 sayılı kanunundan sonra Giresun'da 25 tane tekstil atölyemiz bulunmakta. Biz GTSO olarak UMEM projesi kapsamında İş-Kur ile ortak olarak 2000 kişiye eğitim verdik bu arkadaşlarımı-zın 500 tanesi şu an filen çalışmakta. Tabii ki kalifiye eleman yetişmesi anlamında çalışmalar hem devam ediyor hem de bundan sonra devam edecektir.  
Peki nakliye konusu?

Üretimin nakliyesi çok önemli bir sorun bu sorununun çözümü demiryolu ve 40-50 sene hizmet edebilecek bir liman kurulması. Bu limanın Tirebolu-Görele arasına yapılması gerekiyor. Bu limanın yapılması ve demiryolunun Tirebolu'ya gelmesi için Nurettin Beyle birlikte ciddi mesai harcıyoruz. Birlik olduğumuz sürece bu işlerin yapılmaması için bir sebep yok.
Giresun'da yıllardır herkesçe kabul gören bir birlik ve beraberlik içinde hareket edememe, ortaklıklar kuramama yani bir ortaklık kültürü eksikliği bulunmakta. Bu problemle ilgili projeleriniz var mı?
Bu konu ile ilgili çalışmalarımız var tabiki. Biz daha önce birçok sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte hareket edebildik. bu beraberlik sayesinde bir havaalanı kazandık, güney çevre yolunun sözünü aldık birçok projede birlikte çalıştık. Ancak Giresun'da ticari ortaklıların kurulması anlamında sıkıntılar olduğu kesin bu problemle ilgili gerek STK'larımız ile gerekse GTSO bünyemizde bulunan Kadın Girişimciler ve Genç Girişimciler kurullarımız ile daha aktif olarak çalışarak girişimcilerimizin daha çok birlikte olmasını, paylaşımlarda bulunmasını sağlayacağız.
Seçim süreçlerinde iki sonuç var, eğer kazanamazsanız tavrınız nasıl olacak? Yine Giresun'da mı yaşarsınız yoksa daha çok İstanbul'da mı olursunuz? 

Üyelerimizin teveccüh gösterdiği karara ben saygı duyarım. Ben bu memleketi seviyorum ve bu memlekette yaşıyorum.  Halkımızın her kararına saygı duyarız. Bu memleketin çocuğu olduğumuzu inkar etme şansımız yok. Zaten bu memleketi sevmiyor olsak benim fabrikalarımdan biri Bursa'da pazarlama firmam İstanbul'da gider oralarda yaşardım. Ben memleketimi, insanlarımı seviyorum onun için ben buradayım. Seçimde bize destek verende olacak vermeyende olacak. Biz buraya küsüp gitsek bize destek verenlere de küsmüş olacağız o yüzden biz bu memlekette yaşayacağız. Bizim alnımız açık başımız dik. Kimse bana hırsız diyemeyecek, beceriksiz diyemeyecek sadece seçimi kaybetti diyecekler. 

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
e-gazete
  • Yeşilgiresun Gazetesi - 18 Aralık 2012 Manşeti
ARŞİV